کد خبر: ۴۸۴۲۷
تعداد بازدید: ۱۸۴
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
رئیس قو قضاییه گفت: بهره‌برداری‌های خاص و مقطعی از مردم کار ناپسندی است و اگر مردم احساس کنند ظاهرسازی می‌کنیم و حرف‌های خوب را برای رسیدن به اهداف و اغراض سیاسی بیان می‌کنیم، سخن ما را نمی‌پذیرند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در نخستین نشست هم‌اندیشی با نخبگان که به هم‌فکری با اصحاب رسانه اختصاص داده بود، افزود: رسانه می‌تواند به مردم آگاهی دهد تا حقوق خود و راه استیفای حق را به‌خوبی بشناسد، تا هم به آنان تعدی نشود و هم آن‌که بدانند اگر تعدی کنند، چه عواقبی دارد.

وی با اشاره به اینکه آگاهی انسان از لوازم ضروری اجرای عدالت است، اظهار داشت: نقش رسانه در مطالبه گری و پاسخگو کردن همه آحاد جامعه اعم از مسئول و غیرمسئول و همه افراد و نهادهایی که وظیفه اجتماعی دارند، حائز اهمیت است.

رئیس قوه قضائیه بابیان اینکه در این شرایط به‌شدت نیازمند فهم مشترک در موضوعات مختلف هستیم، افزود: اگر بین رسانه و دستگاه‌های مختلف مانند قوه قضائیه، دولت و مجلس فهم مشترکی نسبت به مسائل و موضوع‌های وجود داشته باشد، هرکسی به‌درستی می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

رئیس دستگاه قضا برای نمونه به موضوع ترک فعل اشاره کرد و گفت: بعضی ترک فعل‌ها موجب ضمان (مسئولیت مدنی) است اما بر اساس قانون جرم نیست ولی برخی ترک فعل‌ها هم ضمان آور و هم جرم است و در قانون برای آن مجازات تعیین‌شده و برخی هم در حد یک تخلف اداری و انتظامی است که درباره این‌ها باید به یک فهم مشترک برسیم.

مرزبندی بین نقد و توهین

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به موضوع رسانه آزاد و آزادی رسانه گفت: نقد در قانون مطبوعات تعریف‌شده اما برخی موارد که مطرح می‌شود مصداق تخریب و حتی توهین است که باید با یک مرزبندی دقیق و شفاف، حساب آن‌ها را از نقد سازنده جدا کنیم.

رئیس قوه قضائیه بابیان اینکه اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی برای هر حکومت و دستگاهی مهم است، افزود: اعتماد مردم مهم‌ترین پشتوانه برای نظام ما به‌عنوان یک نظام مردمی است و اگر اعتماد مردم را نداشته باشیم در بسیاری از کارها موفق نخواهیم شد.

محسنی‌اژه‌ای نقش رسانه‌ها در امیدآفرینی و آرامش‌بخشی به مردم را بی‌بدیل دانست و گفت: بدون تردید یکی از الزامات افزایش اعتماد مردم صداقت و به‌حساب آوردن مردم و بهره‌مندی از ظرفیت‌های آن‌هاست.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: از دوران جوانی و بیش از ۵۰ سال است که اعتقاددارم توده مردم مسائل را به‌خوبی متوجه می‌شوند و درک می‌کنند و اگر صادقانه واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذاریم اعتماد آن‌ها را جلب می‌کنیم.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: باید نکات مثبت و نقاط قوت را باهم دید و به نقاط ضعف و ناکارآمدی‌ها هم توجه داشت و آن‌ها را مصلحانه نقد کرد تا بتوانیم در مسیر موفقیت حرکت کنیم.

رئیس دستگاه قضا افزود: لازم است سازوکاری برای استفاده از ظرفیت‌ها و ایده‌های یکدیگر ایجاد کنیم که این سازوکار باید با کمک خود اصحاب رسانه طراحی شود.

محسنی اژه‌ای با اشاره به تماس با نخبگان توسط دفتر رئیس قوه قضایه و اخذ نظرات، پیشنهادات و انتقادات از سوی طیف‌ها و سلایق مختلف فکری بلافاصله پس از انتصاب به ریاست دستگاه قضا گفت: اگر چه فرصت مطالعه همه نظرات دریافت شده نبود، بخش عمده نظرات را که به‌صورت تلفنی یا مکتوب فرستاده شده مطالعه کردم و به همکارانم گفتم که اینها را برای بررسی بیشتر و عمیق‌تر دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: این نظرات باید با نگاهی مبتنی بر واقعیت‌ها بررسی شود و برای آنها راهکار پیدا کنیم و اگر بخواهیم برای آنها در اتاق‌های دربسته تصمیم گیری و دستورالعمل صادر کنیم اثری نخواهد داشت و این اتفاق هم نمی‌افتد حتماً در این خصوص با ارائه‌دهندگان ایده و نظرات همفکری می‌کنیم.

وی تأکید کرد: باید با مشورت و مفاهمه با فردی که مسئله‌ای طرح کرده راهکار درست را انتخاب کرد و برای این موضوع باید زمان مناسبی اختصاص داد.

رئیس قوه قضائیه شاخص ارزیابی عملکرد دستگاه قضا و سنجش موفقیت‌ها در تغییر و تحول را شرع، قانون و ابلاغیه مقام معظم رهبری به رئیس دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: با ملاک‌های سلیقه‌ای نمی‌توان ارزیابی دقیقی از موفقیت یک دستگاه داشت و هر قضاوتی شود نادرست است.

تشکیل «شورای حل اختلاف رسانه‌ها» با حضور افراد آشنا به مسائل رسانه و مسائل حقوقی و مصالح کشور را تدبیری خوب برای رسیدگی به برخی دعاوی علیه رسانه‌ها دانست و گفت: در صورت نیاز و برای تسریع و تسهیل رسیدگی‌ها می‌توان این شورا را با تشکیل شعب دیگری توسعه داد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری