کد خبر: ۴۸۴۳۲
تعداد بازدید: ۱۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
یادداشت سردبیر
اصلی‌ترین مشکل تولید، تغییرات مستمر مواد اولیه تولید در و عدم ثبات در قیمت مواد اولیه در کشور است اینکه تولیدگران و صنعتگران چقدر توانستند با این معضل کنار بیایند، "الله‌اعلم"

به گزارش تجارت امروز، اگر بخواهیم در تحقق شعار سال برای رفع موانع تولید در اقتصاد کشور گام برداریم، باید مشکلات مطرح‌شده توسط تولیدکنندگان را پیگیری و در رفع آن بکوشیم.

چند عامل اساسی به‌عنوان موانع تولید توسط فعالان اقتصادی مطرح‌شده که ازجمله آن می‌توان به تغییر مستمر قیمت مواد اولیه، عدم ثبات در قوانین و مقررات توسط حاکمیت، تأمین منابع مالی و ... اشاره کرد.

اصلی‌ترین مشکل تولید، تغییرات مستمر کالاهای موردنیاز واحدهای تولیدی در کشور است و عدم ثبات در قیمت مواد اولیه مشکلات عدیده‌ای ایجاد کرده است.

این ظرفیت در داخل کشور وجود دارد و اگر تولید داخلی حمایت شود بعد از مدت کوتاهی تولیدات به کالای باکیفیت تبدیل می‌شود و با کالای سایر کشورها رقابت می‌کند.

نگاه و رویکرد در بحث حمایت از تولید باید اصلاح شود؛ نگاه دولت برای رسیدن به بهبود شرایط اقتصادی عمدتاً ناشی از نگاهی است که از طریق مذاکره مشکلات داخلی کشور حل شود و رفع مشکلات را از طریق رفع تحریم دنبال می‌کند.

رفع تحریم و در کنار خنثی‌سازی تحریم که مطالبه جدی رهبری است موضوع اساسی است و برای رفع تحریم باید از معبر خنثی‌سازی عبور و به توانمندی‌های درونی اقتصاد اتکاء کنیم.

اساساً برای کشوری که می‌تواند خنثی‌سازی تحریم را انجام دهد، رفع تحریم خواه‌ناخواه انجام می‌شود و با تغییر دولت آمریکا می‌بینیم هیچ اتفاقی در تغییر رویکرد آن‌ها نیفتاده و آن‌ها با ماهیت جمهوری اسلامی مخالف هستند لذا خنثی‌سازی تحریم‌ها باید اساس تصمیم‌های اقتصادی باشد و این بدون توجه به نیروی جوان و شایسته در اقتصاد دانش‌بنیان امکان‌پذیر نخواهد بود.

سال 98 نرخ رشد اقتصادی کشور 6.5 درصد منفی بود و 9 ماهه 99 بیانگر این است به‌جز بخش خدمات که به دلیل کرونا آسیب زیادی دیده و نرخ رشد آن منفی است، سایر بخش‌ها نرخ رشد مثبتی دارند.

نرخ رشد اقتصادی 99 میزان 2.2 درصد رشد یافته و این علامتی از رویکرد جدید در حوزه اقتصادی است و در سال 1400 این مسیر حرکت بااقتدار و با تشکیل یک دولت توانمند در عرصه اقتصادی می‌تواند به اعداد مطلوب‌تر نائل شود.

تعطیلی و رکود واحدهای صنعتی و تولیدی در سالیان اخیر نشان بی‌تدبیری و عملکرد جزیره‌ای برخی مدیران و مسئولان اقتصادی و صنعتی بوده است که هیچ تعاملی برای رسیدگی به مشکلات صنعتگران و اهالی تولید نداشتند.

همچنان که تولیدکننده و صنعتگر ما در خط مقدم جنگ اقتصادی حضور دارد، وظیفه مدیران در برابر آنان به بوته فراموشی سپرده‌شده است، عدم ثبات ارز در کشور روند کاری بسیاری از تولیدکنندگان را به سمت‌وسوی ورشکستگی کشانده است.

 آخرین چالش پیش‌آمده از زمانی آغاز شد که جهش قیمت دلار از ۳۸۰۰ تومان به بالای ۱۵ هزار تومان را شاهد بودیم البته این چالش برای ما بیگانه نیست و در زمان دولت دهم نیز شاهد آن بودیم؛ در آن زمان با جهش قیمت دلار از ۱۲۰۰ تومان به ۳ تا ۴ هزار تومان سبد کالای مصرفی خانوار تغییر کرد.

 با پایان دوره ریاست‌جمهوری دولت دهم و شروع دولت یازدهم و تغییر رویکرد گروه اقتصادی دولت باعث کاهش قیمت دلار و ثبات آن تا سال ۱۳۹۶ شد و این در حالی بود که سال‌به‌سال هزینه‌های تولید بالاتر رفت.

در صنعت چه کردیم، چقدر رشد داشتیم، چقدر فرصت شغلی ایجاد کردیم، اگر 3 گزینه را از صنعتگران و اقتصاددانان بپرسیم علتش را، عدم ثبات اقتصادی می‌دانند.

سال ۱۴۰۰ به‌عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زادیی ها» همانند سال‌های گذشته توسط مقام معظم رهبری با مضمون اقتصادی و با تأکید بر اهمیت به «تولید ملی» نامگذاری شده است. واضح است که برای تحقق شعار امسال، تمام عوامل مؤثر در زنجیره تولید و وضع اقتصادی کشور باید موردبررسی و توجه ویژه قرار گیرند.

آمار و شاخص‌های عملکردی اقتصاد کشور در سالیان گذشته، وضع نامناسبی دارند و به‌طور کل اقتصاد ایران در چند دهه گذشته در نرخ رشد اقتصادی، نوسانات زیادی را تجربه کرده است.

وضع نامطلوب حکمرانی اقتصادی و اشکالات ساختاری در نظام بودجه‌ریزی، موجب افزایش افسارگسیخته نرخ تورم و افزایش ضریب جینی در سال‌های گذشته شده و همچنین اقتصاد ایران تحت‌فشار تحریم‌ها و پاندمی فراگیر کرونا آسیب زیادی را متحمل شد.

سیر تحولات سیاسی و موضوع‌های بین‌المللی نشان از عدم ثبات اقتصادی داشته و بیماری مزمن تورم همچنان اقتصاد را تهدید می‌کند.

تورم ازجمله مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی است که در تمام حوزه‌های اقتصادی اثرگذار است. گروهی سیاست‌های پولی را عامل اصلی تورم‌های بالا در 50 سال اخیر می‌دانند و گروه دیگر معتقدند ریشه تورم در سیاست‌های مالی است؛ اما بحثی که همیشه در خصوص تورم مطرح می‌شود این است که تورم یک پدیده پولی است و رشد نقدینگی باعث تورم می‌شود.

متأسفانه ایران به لحاظ نرخ تورم جزو 10 کشور پر تورم دنیاست درصورتی‌که 120 کشور در دنیا تورم زیر 3 درصد داشته و تقریباً هیچ نوسان قیمتی ندارند.

حسین عبداللهی 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری