کد خبر: ۴۸۴۶۱
تعداد بازدید: ۱۴۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
معاون وزیر راه و شهرسازی از خواب بازار مسکن در ۶۰ درصد محله‌های تهران خبر داد و گفت: از ۳۹۹ محله تهران در ۲۵۰ محله معامله‌ای انجام نمی‌شود.

به گزارش تجارت امروز، محمود محمودزاده افزود: حتما اگر تلاطمی در بازارهای موازی ایجاد شود، اثر در بازار مسکن کمتر خواهد بود و ثبات از واکنش های فعلی این بازار قابل انتظار است.

وی اظهار داشت: قیمت های اعلامی بر اساس متوسط نرخ معاملات ارایه می‌شود در حالی که معاملات بسیار کاهش یافته است. نمی‌شود وقتی در یک محله دو فقره معامله انجـــــام می‌گیرد همان را ملاکی برای اعلام متوسط آن محله در نظر گرفت.

معاون  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ۵۱۰۲ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن درخرداد ۱۴۰۰ گفت: وقتی می‌خواهید آمار ارایه دهید باید جامعه آماری شما عدد قابل توجهی باشد تا بتوان آن را تسری داد. اما زمانی که در یک ماه به طور مثال ۱۰۰۰ معامله انجام می‌شود و در ماه بعد ۵۰ معامله، نتیجه مساوی از این دو ماه به دست نمی‌آید.

به گفته محمودزاده، چند محله محدود در تهران در مناطق ۱، ۳، ۴، ۵ و ۶ هستند که فضای بورس بازی مسکن در آنجا وجود دارد. به طور مثال در شرق منطقه ۴ معاملات بسیار بیش از دیگر محله‌های این منطقه است. پس نباید با استناد به قیمت هایی که از قرادادهای این محله استخراج می‌شود برای دیگر محله‌های منطقه ۴ یا کل شهر تهران نرخ تعیین کرد.

وی با بیان اینکه برنامه ارایه آمار صحیح از بازار مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، گفت: به دلیل درگیری و مشغله‌ای که درباره سامانه املاک و اسکان داشتیم موضوع آمار به تعویق افتاده اما به زودی نتیجه آن اعلام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بر این باوریم نباید انتظار تورمی در بازار مسکن ایجاد کرد. وقتی فضای کلی بازار به ثبات رسیده و فروشندگان حاضرند با قیمت های پایین، واحدهای خود را به فروش برسانند نشان می‌دهد قبلا نرخ ها واقعی نبوده است.خریدار به ندرت پیدا می شود و شاید فروشندگان هم دست نگه داشته‌اند اما بازار در یک حالت پایدار قرار دارد.

محمودزاده درباره پیش‌بینی از وضع آینده بازار مسکن گفت: ثبات قیمتی در بازار بستگی به شرایط اقتصاد کلان دارد. در واقع هیچ یک از بازارهای طلا، ارز، مسکن و بورس از استقلال مشخصی برخوردار نیستند و با یکدیگر ارتباط دارند. 

وی، سیاست های وزارت راه و شهرسازی را در جهت کنترل بازار مسکن دانست و افزود: برنامه‌هایی مثل طرح اقدام ملی مسکن، مالیات خانه‌های خالی، سامانه املاک و اسکان، تعیین نرخ اجاره‌بها، وام ودیعه مسکن و بسیاری دیگر از اقدام در این جهت انجام شده که مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل شود. با توجه به این کارها به نظرم اگر تلاطمی در دیگر بازارها داشته باشیم حتما در بازار مسکن کمتر خواهد بود. این مساله از واکنش های بازار، قابل انتظار است.

انتهای خبر//ف.ا

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری