کد خبر: ۴۸۴۶۷
تعداد بازدید: ۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
سال 84، امیر محبیان عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت مهمترین دستاورد دولت خاتمی را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای دانست و گفت: خاتمی توانست یکپارچگی حاکمیت در دفاع از دستاوردهای علمی و تکنولوژیکی کشور را حفظ و در این مساله هماهنگ عمل کند.

به گزارش تجارت امروز، وی به افزایش فشارها بر ایران در آغاز کار خاتمی اشاره کرد و افزود: روی کار آمدن خاتمی باعث کاهش این فشارها شد وشکل این فشارها را تا حدود زیادی تغییر داد.

در حقیقت دوره دولت آقای خاتمی یک دوره طلایی و امکان مانور برای جمهوری اسلامی به وجود آورد که متاسفانه به دلایلی این دوره طلایی مورد استفاده قرار نگرفت و پس از مدتی ما شاهد بازگشت فشارها بودیم چنانکه این فشارها هم اکنون هم افزایش پیدا کرده است.

آقای خاتمی یکپارچگی حاکمیت را در دفاع از دستاوردهای علمی و تکنولوژیکی کشور حفظ کرد. عده‌ای گمان می‌کردند که دولت ایشان در زمینه مساله هسته‌ای در جهت تأمین نظرغربی ها از موضع قدرتمندی دفاع نخواهد کرد و تلاش می‌کند به خاطر سیاست تنش زدایی مد نظرش و برای اینکه ثابت کند به سیاست تنش زدایی یابیند است، حتی از حقوق ایران بگذرد، اما خوشبختانه شخص خاتمی بسیار هماهنگ در این زمینه عمل کرد و ما شاهد بوجود آمدن هیچ شکافی در کشور نبودیم و خارجیان دریافتند که مسئولان کشور با گرایش‌های مختلف در این زمینه دارای وحدت نظر هستند.

در زمینه مسائل داخلی در حوزه اقتصادی هرچند دولت خاتمی زحمات زیادی کشید و اقدام‌های مفیدی انجام داد، اما تحولات سیاسی و درگیری‌ها و تنش‌هایی که در حوزه سیاست پیش آمد باعث شد دستاوردهای دولت خاتمی در زمینه مسائل اقتصادی آنچنان که باید، نمود پیدا نکند واز نظر مردم این ذهنیت پدید می‌آید که دولت آقای خاتمی در زمینه مسائل اقتصادی فعالیت نداشته است. البته نباید فراموش کرد که دولت خاتمی برخلاف امروز با کاهش شدید قیمت نفت مواجه شد.

در حوزه مسائل فرهنگی با توجه به اینکه توجه بیشتر آقای خاتمی به مساله فرهنگی بود و در حالی که شخص خاتمی هم به عنوان انسانی فرهنگی شناخته می‌شد اما در دوره او بیشتر مباحث فرهنگی تحت الشعاع مسائل سیاسی قرار گرفت که جای تأسف دارد ولی در عین حال نگاه فرهنگی آقای خاتمی باعث شد تاحدودی فرهنگ سیاسی در کشور تعمیق پیدا کند.

آقای خاتمی در سیاست داخلی توانست این فضا را ایجاد کند تا ارزشهای دموکراتیک تاحدودی خود را نشان دهند و بازیگران عرصه سیاست دریابند که می‌توان در حوزه دموکراسی شکست خورد اما این شکست مطلق نیست و می‌توان دوباره به قدرت بازگشت و آنها که پیروز می‌شوند دریافتند که پیروزی آنها مطلق نیست و در عین حال چرخه دموکراسی همواره ادامه دارد و هر کسی این امید را دارد که دوباره به قدرت برسد و هر کسی هم این خوف را دارد که اگر نتواند به خواست‌های مردم پاسخ دهد از صحنه کنار می‌رود.

نقش مثبت خاتمی 

به نظر می‌رسد در حوزه مسائل اجتماعی، بحران استراتژی و در عین حال عدم درک دقیق از مسائل اجتماعی و سیاسی کشور باعث شد تا حدودی شکاف‌هایی در جامعه به وجود آید و بحث شکاف‌های قومیتی و نسلی در این زمان تعمیق یابد.

البته در حوزه مدیریت سیاسی علی رغم تلاش‌هایی که در جهت گسترش و مدیریت فرهنگ سیاسی دموکرایتک انجام گرفت، شاهد بودیم که خاتمی بیش از این می‌توانست مساله عقلانیت سیاسی را مدیریت کند.

من دولت خاتمی را دولتی ناموفق نمی‌دانم زیرا وی یک دوره انتقالی بسیار خوب را برای کسب تجربه در کشور ما مدیریت کرده است.

انتهای یادداشت//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری