کد خبر: ۴۸۴۷۵
تعداد بازدید: ۱۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
حسین عبداللهی فعال سیاسی
توفیق اجباری امکان پذیر نیست یعنی تا زمانی که دولت از کارگر، کاسب و شرکت‌های خصوصی حمایت نکند از آسمان آتش هم ببارد بی فایده است چه برسد به کرونا.

به گزارش تجارت امروز، به طور مثال برخی از شرکت‌های خصوصی که کارمندان بسیاری دارند چطور می‌توانند مصوبه ستاد ملی کرونا را رعایت کنند، اگر تعطیل کنند چور می‌توانند پرداخت حقوق داشته باشند.

برای خیلی‌ها جای سؤال است که دولت چه نقشی از تعطیلات اجباری، مرگ و میر، شلوغی بیمارستانها، تنگدستی برای درمان و ممنوعیت تردد شبانه دارد، آیا آه و ناله کسبه‌ها در این شرایط بحرانی جواب ندارد.

آیا نباید بسته حمایتی به کسبه‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی پرداخت شود، آقای روحانی‌ای کاش قانون حمایتی دولت‌های کشورهای مختلف را مطالعه می‌کردید.

چرا نباید حداقل‌ها مثل ماسک، مواد ضد عفونی و بیمه در برنامه‌های حمایتی دولت باشد.

با وجود بیماری همه گیر هزینه دیگر هم به سبد خانوارها اضافه شد، آقای روحانی یارانه 45 هزار تومان را کجای دلمان بگذاریم، این مبلغ هزینه خرید یک بسته ماسک یا مواد ضدعفونی است.

هزینه‌های برق، آب، گاز و خدمات دولتی سه برابرشده است حقوق کارمند و کارگر به اندازه تورم افزایش پیدا نکرده است، بعد دولتتان منتقد دولت قبل می‌شوند.

ای کاش قشر ضعیف حداقل یک سوم حقوق شما را داشتند تا با سیلی صورت خود را سرخ نمی‌کردند.

هفته گذشته بر اساس مصوبه ستاد کرونا و بنابر پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت رئیس جمهوری قرار بود تمام اداره‌ها، بانک‌ها و گروه‌های دیگر از جمله بازار بزرگ تهران ۶ روز تعطیل شوند اما اکثر صنوف و کسبه‌ها نسبت به تعطیلی اعلام شده بی توجه و اقدام به باز کردن واحدهای خود کرده‌اند.

عده‌ای از صاحبان واحدهای باز شده تأمین منابع مالی برای اجاره بهای واحدهای صنفی و تأمین معیشت را دلیل اصلی و مهم خود برای بازگشایی واحدهای تجاری بیان کرده و افزودند: ادامه تعطیلی‌های مستمر به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

آنان با اشاره به اینکه در شرایط سخت اقتصادی کنونی تعطیلی هر روز واحد صنفی برای خانواده اصناف مشکل زاست، معتقدند: بدون همراهی و کمک‌های مالی دولت امکان تعطیلی چند هفته‌ای صنوف وجود ندارد.

اوج بی اعتنایی کسبه به تعطیل کردن واحدها، در دو هفته گذشته خود را نشان داد. در دوره‌های قبلی شاید بتوان گفت از هر ۱۰ مغازه ۵ مغازه تعطیل بودند اما مشاهدات میدانی نشان داد که در دور جدید تعطیلات از هر ۱۰ مغازه، به صورت میانگین در موارد معدود یک مغازه تعطیل بود.

در هر آنچه را که جای دزدی، کلاهبرداری و حقه بازی وجود داشته باشد کپی می‌کنیم اما برای معیشت مردم از قانون کپی ناتوان هستیم.

انتهای یادداشت//

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری