کد خبر: ۴۸۴۸۸
تعداد بازدید: ۲۳۸
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: پروژه‌هایی به ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد و ویژه، آماده افتتاح در دو ماه آینده هستند.

به گزارش تجارت امروز، حمیدرضا مؤمنی در هشتاد و پنجمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید» که به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، اظهارداشت: حفاظت از محیط زیست و توسعه آن از مهمترین چالش‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در 8 سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه این محدوده‌ها در حوزه‌های مختلف محیط زیستی سازنده‌ترین نقش را ایفا کرده است، اضافه کرد: توجه به قوانین متناسب با شرایط بومی در مناطق و پیشرفت بدون حداکثرسازی در محیط زیست در برنامه‌ها قرار دارد، بر همین اساس تمام طرح‌های مناطق در هر مقیاسی پس از انجام مطالعات زیست محیطی و اخذ مجوز از سازمان مربوطه ساخته شده است.

مؤمنی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید اقدام‌ها به صورت بنیادی عملیاتی شدند، تاکید کرد: تشکیل ساختار محیط زیست در راستای ایفای قوانین، انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی در راستای استقرار زون بندی مناطق، تجهیز یگان حفاظت، ساخت اولین مجتمع مدیریت پسماند، پیاده سازی برنامه جامع مدیریت، نرم افزار جامع محیط زیست، آموزش و تولید محصولات ارگانیک از مهمترین برنامه‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بوده است.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، قشم، ارس و کیش بهترین مناطق در افتتاح پروژه‌ها بودند و ارس و قشم بیشترین طرح‌ها را به سرانجام رسانده‌اند.

قطار افتتاح طرح‌های ملی دولت دوازدهم به ارزش 1669 میلیارد تومان برای آخرین بار در ایستگاه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌ایستد.

در هفتمین دور افتتاح طرح‌های ملی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ۳۳ پروژه به ارزش 1669 میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای 1049 نفر به بهره‌برداری رسید.

در منطقه آزاد تجاری ارس ۲۰ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری ۹۲۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۶۹ نفر، منطقه آزاد کیش 4103 میلیارد تومان و اشتغال ۷۸ نفر و ۹ پروژه در منطقه آزاد قشم به ارزش ۶۳۷ میلیارد تومان برای اشتغال ۳۰۲ نفر افتتاح شد.

تاکنون در ۶ مرحله، طرح‌های توسعه‌ای در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در یکسال اخیر به بهره برداری رسیده و فردا مرحله هفتم این آیین، برگزار می‌شود.

در نخستین گام، بهره‌برداری از طرح‌ها در شهریور پارسال، ۵۸ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری 1580 میلیارد تومان و اشتغال 4412 نفر آغاز شد.

در گام دوم در دی پارسال ۶۰ پروژه به ارزش سرمایه گذاری ۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال 3200 نفر افتتاح شد. در دوره سوم در فروردین ۱۴۰۰ نیز ۳۹ طرح با سرمایه گذاری 7 هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای 5042 نفر به بهره برداری رسید.

در مرحله چهارم همزمان با عید فطر و در اردیبهشت سال جاری، ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال 2943 نفر فعالیت خود را آغاز کردند و در گام آخر در خردادماه ۱۴۰۰ بهره برداری و احداث ۱۰۲ پروژه به ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۹ هزار و ۲۰۷ نفر انجام شد.

تیر۱۴۰۰ در مرحله ششم افتتاح ۶۲ پروژه به ارزش ۳ هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای یکهزار و ۶۳۸ نفر انجام شد.

در مجموع ۶ دوره گذشته از افتتاح پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۹ تاکنون، ۴۱۹ طرح با اعتبار ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و نزدیک به ۲۷ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسید که با احتساب برگزاری دوره هفتم افتتاح‌ها، سرمایه گذاری‌های جدید در پروژه‌های افتتاح شده در مناطق آزاد تجاری - صنعتی نزدیک به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده که این عدد شامل ۴۵۰ طرح و اشتغالزایی نزدیک به ۲۷ هزار و ۷۵۰ نفر است.

ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و در ماه‌های گذشته تشکیل هفت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز تصویب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.

انتهای خبر//ح.ع 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری