کد خبر: ۴۸۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳

جهانگیری: صیانت و حفاظت از جنگل‌های کشور ضروری است

معاون اول رئیس جمهوری گفت: جنگل‌ها از بزرگترین سرمایه‌های کشور هستند و در شرایط جدید که ما با تغییرات اقلیمی شدید و خشکسالی روبرو هستیم باید بیش از هر زمان دیگری نسبت به حفظ این موهبت و سرمایه الهی اهتمام داشته باشیم.
جهانگیری: صیانت و حفاظت از جنگل‌های کشور ضروری است

به گزارش تجارت امروز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی، اسحاق جهانگیری در دومین نشست کمیته ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس، با تاکید بر ضرورت صیانت و حفاظت از جنگل‌های کشور، افزود: جنگل‌ها از بزرگترین سرمایه‌های کشور هستند و در شرایط جدید که ما با تغییرات اقلیمی شدید و خشکسالی روبرو هستیم باید بیش از هر زمان دیگری نسبت به حفظ این موهبت و سرمایه الهی اهتمام داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه موضوع حفاظت از جنگل‌ها به ویژه جنگل‌های زاگرس باید به یکی از اولویت‌های اصلی کشور تبدیل شود، گفت: امروز بخش مهمی از زندگی و حیات مردم ایران به جنگل‌ها وابسته است، بنابراین همه دستگاه‌ها باید با مشارکت و همکاری تلاش کنند تا از پهنه‌های طبیعی به خوبی نگهداری شود.

جهانگیری با ابراز خرسندی از ابتکار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در استفاده از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان و صاحبنظران دانشگاهی در تدوین سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار بوم سازگان زاگرس، افزود: باید برای حفظ منابع طبیعی و جنگل‌ها نگاه بلند مدت داشت و تدوین این سند می‌تواند کمک کند که این مساله ملی هیچگاه به بوته فراموشی سپرده نشود.

وی تاکید کرد: سازمان جنگل‌ها و مراتع با برنامه‌های کوتاه مدت و ضربتی می‌تواند سیاست‌هایی در جهت مقابله با بیماری که درختان بلوط را در عرصه‌ای بیش از یک و نیم میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس تحت تأثیر قرار داده است، اجرا کند.

همچنین باید برنامه جدی برای مقابله با حریق‌هایی که هر روز اخبار آن در رسانه‌ها منتشر می‌شود اتخاذ شود تا از یک سو از گسترش بیماری و حریق در منطقه زاگرس پیشگیری شود و از سوی دیگر با احیا و بازسازی این سرمایه طبیعی شاهد آینده روشنی برای جنگل‌های منطقه باشیم.

معاون اول رئیس جمهوری با ابراز تأسف از گزارش رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور مبنی بر اینکه صد در صد آتش سوزی‌ها در جنگل‌های زاگرس علت انسانی دارد، ‌ افزود: بر اساس گزارش‌های «فائو» ارزش هر درخت بلوط میلیون‌ها تومان است و این آتش سوزی‌ها به منابع ارزشمند کشور خسارات گسترده‌ای وارد می‌کند.

جهانگیری با بیان اینکه برنامه احیای یک و نیم میلیون هکتار از پهنه‌های جنگلی آسیب دیده باید متناسب با برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور باشد، افزود: بخش‌هایی از سند جامع بوم سازگان که نیاز به اصلاح دارد به کمیسیون زیر بنایی دولت ارجاع داده می‌شود تا در دولت آینده هم در صورت انجام برخی اصلاحات اجرا شود.

جهانگیری با قدردانی از عملکرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیز ستاد مدیریت بحران کشور، ‌ از همه دستگاه‌ها خواست تا با حداکثر ظرفیت به مدیریت استان‌های همجوار زاگرس در زمان اطفای حریق کمک کنند.

در این جلسه که وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، استانداران استان‌های آذربایجان غربی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و نمایندگان خانه ملت نیز حضور داشتند رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گزارشی از روند تدوین سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار بوم سازگان زاگرس ارائه کرد.

تکمیل طرح‌های کاداستر زاگرس، شناسایی و تعیین واحدهای ذخیره گاه جنگلی در سطح ۴۰۰ هزار هکتار، مبارزه با آفات جنگلی در سطح ۷۵ هزار هکتار و کنترل بیماری ذغال بلوط در سطح ۲۵۰ هزار هکتار، تجهیز یگان حفاظت منابع طبیعی و پیشگیری از حریق و احداث پایگاه‌های حفاظت در جنگل‌های زاگرس، ممنوعیت ارائه مجوز احداث هرگونه کوره ذغال سوزی سنتی و صنعتی، استقرار بالگرد در استان‌ها با کمک ستاد بحران، توسعه انرژی‌های نو برای ۶ هزار خانوار روستایی، ساماندهی نظام بهره برداری از اراضی و کوچ عشایر، ارائه الگوی کشت زیر اشکوب سازگار با جنگل‌های زاگرس و توسعه و ترویج برنامه‌های فرهنگی برای جلب مشارکت مردم و جوامع محلی برای حفاظت از این جنگل‌ها از مصوبات امروز کمیته ملی راهبری حمایت از جنگل‌های زاگرس برای اجرا در سال ۱۴۰۰ بود.

در این جلسه همچنین رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از میزان بارش‌ها در سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ و الگوهای پیش بینی نزولات جوی در فصول پاییز و زمستان ارائه کرد.

انتهای خبر//ح.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما