کد خبر: ۴۸۴۹۷
تعداد بازدید: ۱۱۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
در حال حاضر همچنان تعداد فروشنده‌های بازار مسکن از خریداران به‌مراتب بیشتر است و این یعنی وزن انتظارات کاهنده قیمت از ناحیه متقاضیان خرید آن‌قدر بالا بوده که سبب شده فروشنده‌ها به بازار کم رونق فعلی ورود و آپارتمان‌های خود را عرضه کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ تحقیقات میدانی نشان می‌دهد در حال حاضر حجم معاملات مسکن در بنگاه‌های ملکی کاهش قابل‌توجهی داشته و واسطه‌ها عنوان می‌کنند در تیرماه، خریدوفروش نسبت به خردادماه کمتر بوده است. این وضعیت خود نقش پیشگیرانه از رشد قیمت مسکن داشته است، طوری که در دو منطقه مصرفی پر معامله شهر تهران یعنی مناطق ۴ و ۵، میانگین قیمت پیشنهادی فروش مسکن در تیرماه ۲ درصد کاهش داشته است و باید دید در آمار رسمی قیمت ماهانه مسکن که ظرف روزهای آینده منتشر خواهد شد، این تغییرات کاهشی بازتاب داشته است یا نه.

اوضاع بازار مسکن در سال ۹۹ نیز نه شباهتی به بهار امسال و نه شباهتی به تیرماه داشت و رنگ غالب در این بازار طی سال گذشته «سیاه» بود. مقصود از رنگ سیاه این است که فروشنده‌ها و خریداران در سال گذشته بدون هیچ ابهامی، یقین داشتند که افزایش قیمت طی آن سال قطعی بوده و درنتیجه هرماه باوجود حجم پایین معاملات، قیمت مسیر افزایشی را ادامه می‌داد. در دو ماه نخست امسال انتظارات مثبت شد، طوری که باز هر دو ضلع معاملات مسکن یعنی خریداران و فروشنده‌ها اطمینان داشتند که حباب قیمت قرار است تخلیه شود و همین انتظارات کاهشی در قیمت‌های قطعی نیز منعکس شد.

در حال حاضر همچنان تعداد فروشنده‌های بازار مسکن از خریداران به‌مراتب بیشتر است و این یعنی وزن انتظارات کاهنده قیمت از ناحیه متقاضیان خرید آن‌قدر بالا بوده که سبب شده فروشنده‌ها به بازار کم رونق فعلی ورود و آپارتمان‌های خود را عرضه کنند. درعین‌حال عده زیادی از فروشنده‌هایی که اکنون در بازار حضور دارند، حاضر به پایین آوردن قیمت پیشنهادی فروش خود نیستند و به گفته واسطه‌ها، هنوز مقاومت قیمتی آن‌ها نشکسته است. ازاین‌جهت رنگ بازار تیر خاکستری است چراکه فروشنده‌های فصل بهار اتفاقاً در کاهش قیمت پیشنهادی پیش‌قدم بودند و حتی لیدرهای بازار مسکن در هر محله، حاضر شدند قدری قیمت اعلامی خود را تغییر دهند که همین رفتار عملاً به سایر فروشنده‌ها نیز تسری پیدا کرد.

اما وضعیت بازار مسکن در تیرماه متفاوت است، طوری که فروشنده‌های زیاد ملک، درعین‌حال مقاومت قیمتی دارند و انعطافی که باید را نشان نمی‌دهند. به‌این‌ترتیب در تیرماه اندکی رنگ تیره به رنگ سفید بازار مسکن بهار افزوده‌شده است. علت مقاومت قیمتی فروشنده‌ها این است که آن‌ها هنوز چشم‌انداز واضحی از بازار مسکن در ماه‌های آتی ندارند و درعین‌حال هنوز مطمئن نیستند که قرار نیست فصل تازه‌ای از تورم ملکی در بازار آغاز شود. بر این اساس قیمت‌های خود را تغییر چندانی نداده و منتظر هستند ببینند آیا گشایش اقتصادی یا غیراقتصادی خاصی که تکلیف آتیه بازار مسکن را تا حدی روشن کند، رخ می‌دهد یا نه.

 

بیشتر بخوانید:

درمجموع بررسی تغییرات حجم و قیمت فایل‌های فروش ملک در تیرماه و تحقیقات میدانی از واسطه‌ها حاکی است احتمال اینکه قیمت مسکن در معاملات انجام‌شده رشد کرده باشد، بسیار اندک است.

یک عنصر مؤثر دیگر بر وضعیت بازار مسکن، «سازنده‌ها» هستند که نقش آن‌ها عرضه آپارتمان نوساز در بازار مسکن است. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد سازنده‌ها قصد فروش مسکن دارند اما چون انگیزه آن‌ها از فروش، تبدیل دارایی ملکی نوساز خود به «زمین» است و از طرفی قیمت زمین به شکل سرسام‌آور افزایش‌یافته است، آن‌ها نمی‌توانند با فروش یکی دو واحد تکمیل‌شده، زمین جدیدی برای پروژه ساخت بعدی خود خریداری کنند. درنتیجه عجله‌ای برای فروش آپارتمان‌های تکمیل‌شده ندارند و آن‌ها نیز اغلب ترجیح می‌دهند تکلیف ابهام درباره آینده بازار مسکن روشن شود و سپس واحدهای خود را برای فروش عرضه کنند. به‌این‌ترتیب اکنون سرعت عرضه نوساز و معاملات زمین نیز در بازار مسکن بسیار کند شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری