کد خبر: ۴۸۴۹۸
تعداد بازدید: ۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۳
آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد از آغاز اجرای برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) تا پایان خرداد امسال بیش از ۹۹ هزار و ۵۱۸ میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

به گزارش تجارت امروز، منابع تخصیصی تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) در 3 بخش تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالان اقتصادی و کمک به نوسازی و جایگزینی ماشین‌آلات و طرح‌های که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، پرداخت می‌شود.

برپایه این آمارها، این میزان تسهیلات تاکنون به 1510 بنگاه و واحد تولیدی پرداخت شده است.

از آغاز اجرای این طرح (ابتدای اسفند سال ۹۷) تا پایان خرداد 7727 واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات یاد شده نام نویسی کردند.

در این بازه زمانی همچنین 2750 فقره معرفی به بانک برای دریافت بیش از ۲۰۵ هزار و ۵۲ میلیارد ریال تسهیلات انجام که در نهایت منجر به پرداخت ۹۹ هزار و ۵۱۸ میلیارد ریال تسهیلات شد.

آمار بهار ۱۴۰۰

برپایه این آمارها، در 3 ماه امسال نیز ۱۴۵ فقره پرداختی به میزان ۱۳ هزار و ۶۶۲ میلیارد ریال به بنگاه‌های متقاضی در قالب همین تسهیلات انجام شد.

برنامه تولید و اشتغال (موضوع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور) از اسفند ماه ۹۷ پس از انعقاد تفاهم‌نامه و موافقت‌نامه مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان برنامه و بودجه کل کشور، ابلاغ دستورالعمل‌های اجرایی مربوطه، انعقاد قرارداد عاملیت با بانک‌ها و پیاده‌کردن فرآیند اعطای تسهیلات از طریق سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت وارد فاز اجرایی شد.

سقف منابع مورد نیاز این برنامه ۲۰۱ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال تعیین شده است. صندوق توسعه ملی به همین منظور تاکنون طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ به میزان ۵۵ هزار و ۲۰۰ میلیون ریال نزد بانک‌های عامل طرف قرارداد سپرده‌گذاری کرده که در تلفیق با منابع داخلی بانک‌ها (۵۰ درصد منابع صندوق و ۵۰ درصد منابع بانک‌ها)، منابع ایجاد شده برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به مبلغ ۱۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی برنامه ذکر شده توسط وزارت صنعت، کمیته‌های بررسی و کارگروه‌های استانی تشکیل و اقدام‌های لازم به منظور ثبت درخواست متقاضیان تسهیلات و بررسی و معرفی واجدان شرایط به بانک‌های عامل در دستور کار قرار گرفت.

تأمین مالی در راستای اقتصاد مقاومتی

بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین حاکی از پرداخت ۹۱۷ فقره تسهیلات به ارزش ۳۱ هزار و ۱۸۷ میلیارد ریال برای تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای «اقتصاد مقاومتی» در قالب پروژه «رونق تولید» در فصل بهار امسال است.

برای دریافت این تسهیلات، ۲ هزار و ۲۳ فقره ثبت‌نام انجام شده بود که ۸۲۱ فقره به ارزش ۷۶ هزار و ۱۵۵ میلیارد ریال به بانک‌ها معرفی شدند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری