کد خبر: ۴۸۵۱۶
تعداد بازدید: ۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
در جلسه رئیسی با فعالان مسکن مطرح شد:
دولت آینده در برابر این دو کلیدواژه -ثبات اقتصادی و کنترل سفته‌بازی- هم می‌تواند دچار سوءبرداشت شود و سراغ اقدام های بی‌اثر همچون "بگیروببند" در بازار برود و هم می‌تواند بادید باز و دقیق «ریشه بی‌ثباتی و بستر امن سفته‌بازی» را شناسایی کند.

به گزارش تجارت امروز؛ ابراهیم در جلسه اخیر خود با گروهی از مسئولان بخش مسکن، «لزوم ثبات و قابل پیش‌بینی بودن آینده» را برای رونق، مهم عنوان کرده و اثرگذاری خانه‌سازی «بدون مهار سفته‌بازی» را نیز غیرممکن دانسته است. دولت آینده در برابر این دو کلیدواژه -ثبات اقتصادی و کنترل سفته‌بازی- هم می‌تواند دچار سوءبرداشت شود و سراغ اقدام های بی‌اثر همچون "بگیروببند" در بازار برود و هم می‌تواند بادید باز و دقیق "ریشه بی‌ثباتی و بستر امن سفته‌بازی" را شناسایی کند.

آنچه می‌تواند تشخیص درست ریشه بحران مسکن را تضمین کند، "دید کامل به رفتارها در بازارها در این 3 سال با عمق میدان کافی" و "پرهیز از تحلیل بازار بادید بسته" است.

در این سه سال، بعضاً برای مهار سفته‌بازی و خریدهای سرمایه‌ای در بازارهایی همچون سکه، سیاست‌گذار با این تصور که همه مشکلات ناشی از فعالیت گروهی است که عمداً قصد افزایش قیمت رادارند، سراغ کسانی رفت که بعداً سلطان بازارها معرفی شدند به‌طوری‌که آن مدل جواب نداد چون به دلیل تشخیص غلط، ریشه رشد قیمت‌ها شناسایی نشد و روند جهش قیمت ادامه پیدا کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 دو ریشه اصلی ماجرا

اعمال سیاست ارزی صحیح به‌جای تثبیت نرخ ارز موردنیاز است؛ چراکه بخشی از جهش قیمت مسکن و تحرکات سفته‌بازی به‌واسطه جهش‌های ارزی رقم خورد که البته همین جهش ارز نیز به خاطر انتظارات تورمی ناشی از ریسک غیراقتصادی بود؛ اما آنچه بعد از تشخیص درست صورت‌مسئله بحران مسکن اهمیت دارد، توجه سیاست‌گذار به رخدادهای اقتصادی و غیراقتصادی بیرون بازار ملک است.

دولت جدید برای متوقف ساختن خرابکار دوم بازار مسکن - تقاضای غیرمصرفی- باید ابزار درست مالیاتی را به‌جای مالیات بی‌اثر به کار بگیرد. ابزار درست مالیاتی، مالیات سالانه بر املاک و سپس مالیات بر عایدی سرمایه به‌عنوان مالیات مکمل است.

این دو ابزار باعث می‌شود بخشی از آپارتمان‌های منجمد شده ناشی از خریدهای سرمایه‌ای 3 سال اخیر، روانه بازار اجاره شود که در این صورت به تعدیل اجاره‌بها می‌انجامد.

بخشی از این املاک منجمد شده نیز به بازار فروش عرضه می‌شود چون «ریسک صفر» سرمایه‌گذاری ملکی برای همیشه از بین می‌رود و سرمایه‌ها در این بازار به سمت کار مولد که همان ساخت‌وسازاست، حرکت خواهد کرد.

در آن صورت است که شیرینی عرضه مسکن در بازار ملک به شکل تخلیه حباب قیمت و احیای نبض بازار خرید خان‌ها ول احساس می‌شود.

با جمع‌کردن تمام قدرت دولت و توانایی‌های بازدارنده می‌توان بازار را به سمت کنترل و آرامش هدایت کرد اما این مهم ممکن نیست مگر با همراهی مردم و برنامه‌ریزی صحیح تا نقدینگی بازار از سمتی به سمت دیگر کوچ نکند.

انتهای خبر// ا.م

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری