کد خبر: ۴۸۵۴۴
تعداد بازدید: ۱۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
با پوشش سراسری که به زودی ایران را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد؛ به زودی تمام کابل‌های فیبر نوری در جهان جمع‌ـوری و جهان دارای اینترنت پر‌سرعت ماهواره‌ای می‌شود.

به گزارش تجارت امروز؛ ایران در لیست درخواست استارلینک قرارگرفته است و ارائه آزمایشی اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس برای همسایگان و غرب ایران فراهم‌شده است. گزارش برخی کاربران در فضای مجازی نشان‌دهنده در دسترس بودن اینترنت ماهواره‌ای در برخی مناطق ایران است.

اگرچه سرویس‌دهی رسمی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران دور از انتظار است اما دفاتر رسمی این شرکت در ترکیه، امارات، کویت، قطر و سایر کشورهای همسایه، دسترسی غیرمستقیم به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را فراهم خواهند کرد.

به نظر می‌رسد ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای برای کاربران ایرانی مانند سرویس‌های دیگر شرکت‌های آمریکایی غیررسمی، همراه با دردسرهای فراوان و هزینه بالاتر از سایر کشورها خواهد بود.

اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است و ملزم به رعایت قوانین آمریکا خواهد بود و بحث مجوز برای ارائه چنین سرویسی در ایران هم مانند سایر سرویس‌های دیگر راه به‌جایی نخواهد برد. محدود کردن اینترنت ماهواره‌ای عملاً نشدنی و کار بسیار دشواری است.

به گفته مدیران ارشد استارلینک، این شرکت ۱۸۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار داده و به‌محض این‌که همه این ماهواره‌ها به مدار عملیاتی وارد شوند پوشش سرا سری استارلینک کامل خواهد شد و این اتفاق در ماه سپتامبر می‌افتد. همچنین ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در کنگره جهانی موبایل ۲۰۲۱ در بارسلون گفت که انتظار می‌رود پوشش جهانی و پایدار برای سرویس اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای این شرکت حدود یک ماه دیگر میسر شود.

 

بیشتر بخوانید:

این رویکرد اشتباه و تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، کاربران ایرانی را بیش از همیشه به سمت اینترنت ماهواره‌ای سوق خواهد داد. با توجه به پیشرفت روزافزون فنّاوری و اینترنت ماهواره‌ای امید است که راهکارهای بهتری چون کاهش هزینه‌های اینترنت به‌خصوص اینترنت همراه، افزایش پهنای باند، برداشتن محدودیت‌ها و فیلترینگ در دستور کار مدیران و مسئولان قرار گیرد. محدودسازی اینترنت تأثیرات منفی اجتماعی و اقتصادی بر جامعه خواهد داشت و یک اشتباه بسیار بزرگ و جبران‌ناپذیر خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری