کد خبر: ۴۸۵۴۸
تعداد بازدید: ۶۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۴
حسین عبداللهی: نکاح اجباری یا ازدواج اجباری به معنای مجبور کردن یا زیر فشار درآوردن فردی برای ازدواج است، به عبارت دیگر زن یا مرد جوانی بر اثر فشار روحی یا تهدید و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن فیزیکی مجبور به ازدواج شود.

به گزارش تجارت امروز، ازدواج اجباری یا ازدواج سنتی که در آن آشنایی دختر و پسر به وسیله دوستی یا اعضای خانواده است ولی ازدواجی که با رضایت زوج انجام می‌گیرد، تفاوت دارد.

ازدواج اجباری مصداق تضیع حقوق انسان هاس و نمونه‌ای از خشونت جنسیتی محسوب می‌دهد، دختران جامعه قربانیان اصلی آن هستند، این پدیده در افغانستان زیاد است.

ازدواج اجباری باعث افسردگی و ترس در قربانیان این پدیده می‌شود و این افراد دچار مشکلات روحی و جسمی مختلفی می‌شوند و می‌توانند به خودشان صدمه وارد کنند.

همچنین برخی افرادی که قصد فرار از ازدواج‌های اجباری را داشته باشند یا قربانی جرائم ناموسی شده‌اند یا خودکشی کرده‌اند.

طبق آخرین گزارش منتشره مرکز آمار ایران در حالی 7217 دختر بچه 10 تا 14 ساله در پاییز 99 ازدواج کرده‌اند که در همین بازه سنی و زمانی 192 ازدواج به طلاق ختم شده است.

مطابق با جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، در پاییز پارسال 7217 ازدواج دختر بچه 10 تا 14 ساله و 5 ازدواج پسر کمتر از 15 سال به ثبت رسیده است.

مطابق با این گزارش در پاییز پارسال آمار ازدواج دختران کمتر از 10 سال صفر است.

همچنین در همین بازه زمانی 36952 دختر 15 تا 19 ساله و 5139 پسر 15 تا 19 ساله ازدواج کردند.

ازدواج یا اجبار، قطعاً ازدواج‌های اجباری سرانجام خوبی ندارد، برخی از خانواد ه هایی که درآمد مناسبی ندارند به اجبار دختران کم سن و سال خود را به عقد افراد سن و سال دار مرفه می‌کنند تا شاید زخمی بر مرهم باشد.

از این که ازدواج‌های اجباری خوشایند خوبی ندارد، شکی نیست، اکثر دخترانی که به اجبار ازدواج کردند برای آزادی، اقدام به فرار می‌کنند، فراری که عاقبت خوشی ندارد، عاقبتی که ممکن است به مرگ یا اعتیاد بینجامد.

دوستی با اراذل اوباش، کارتن خوابی و اعتیاد نتیجه ازدواج‌های اجباری است که اگر ادامه دار باشد عواقب خوبی نخواهد داشت.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری