کد خبر: ۴۸۶۳۲
تعداد بازدید: ۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
در موج پنجم کرونا؛
رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی از 3 تا 4 برابر شدن مصرف اکسیژن بیمارستان‌ها در پیک پنجم کرونا خبر داد و گفت که از پارسال صادرات اکسیژن مایع ممنوع شده است.

به گزارش تجارت امروز، تیر امسال قطعی برق بسیاری از صنایع را دچار مشکل کرد که یکی از آن‌ها تولیدکنندگان گازهای طبی و صنعتی بودند. در همان زمان رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی گفته بود که به طور کلی در فصل تابستان ظرفیت تولید اکسیژن حدود ۱۵ درصد کاهش می‌یابد و قطعی برق 6 ساعته در روزهای گذشته نیز باعث شد تولید حداقل ۱۰ ساعت عقب بیفتد و تولید اکسیژن تقریبا نصف شد که در شرایط موج پنجم تداوم این وضع ممکن است ما را وادار به واردات اکسیژن کند.

حالا با اوج گیری موج پنجم کرونا وضع وخیم‌تر از همیشه شده و حتی گزارش‌هایی از کمبود سرم منتشر شده است. به همین دلیل ایسنا وضع تولید گازهای اکسیژن برای بیماران کرونایی را پیگیری کرد که نتیجه آن حاکی از افزایش چشمگیر تقاضا است، اما به نظر می‌رسد مشکل قطعی برق برطرف شده است.

در این رابطه، پیکان کلانتری -رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی اظهار کرد: کمبود تولید وجود دارد، اما ظرفیت تولید گازهای طبی مشخص است و اضافه هم نمی‌شود.  

وی با بیان اینکه کارخانه های با حداکثر ظرفیت تولید می‌کنند، اظهار کرد: اکنون در پیک مصرف قرار داریم و مصرف هم در حال افزایش است. در مورد واردات اکسیژن تاکنون صحبتی نشده، اما از سال گذشته سازمان ملی کرونا، صادرات اکسیژن مایع که بیشتر به عراق و افغانستان انجام می‌شد، را ممنوع کرد. البته اگر دچار مشکلات جدی شویم احتمالاً موضوع واردات مطرح می‌شود.  

رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی همچنین با بیان اینکه نمی‌توان میزان دقیق کمبود اکسیژن را محاسبه کرد، گفت: مصرف اکسیژن را نیز نمی‌توان برآورد کرد و قابل پیش‌بینی هم نیست، چراکه به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند.

او اضافه کرد: اما می‌توان گفت مصرف بیمارستان را در پیک پنجم تقریباً 3 تا 4 برابر شده است و بیمارستان‌هایی که در ۲۴ ساعت یک بار، بار کپسول اکسیژن دریافت می‌کردند، حالا حداقل 3 بار همان میزان بار می‌برند.  

به گفته وی مشکل قطعی برق نیز در بیشتر استان‌ها با هماهنگی با فرمانداری و ستاد کرونا برطرف شده و کسی در این مدت مشکل قطعی برق نداشته است. در تهران نیز اکنون تقریباً دیگر شاهد قطعی‌ برق نیستیم.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری