کد خبر: ۴۸۶۳۶
تعداد بازدید: ۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی خبر داد:
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: روند بستری افراد مبتلای مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا که منشای بیماری یادشده است به دلیل کاهش رعایت مفاد پروتکل های بهداشتی در استان صعودی شد.

به گزارش تجارت امروز، ابراهیم سلمانی افزود: شهروندان برای کاهش این وضع باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند و از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و حضور در سطح شهر نیز پرهیز کنند.

هر چند این فعال رسانه ای حوزه بهداشت و درمان  یزد به میزان کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی اشاره ای نکرد، اما گفته می شود، رعایت پروتکل ها باید حدود ۹۰ درصد باشد که هم اکنون این عدد به کمتر از ۵۰ درصد در استان رسیده و زنگ خطر شیوع کرونا را در استان به صدا درآورده است.

وی ادامه داد:اکنون  ۸۸۴ فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند و از این تعداد به  ۱۳۳ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی لازم ارایه می شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهارکرد: در شبانه‌روز گذشته ۱۸۴ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان پذیرش شدند و بهترین راه برای کاهش و پیشگیری از کرونا همکاری شهروندان و رعایت مقررات است.

 هم‌اکنون وضع بهداشتی  تمامی ۱۱ شهرستان استان با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در حالت قرمز قرار دارد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری