کد خبر: ۴۸۷۰۶
تعداد بازدید: ۱۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
محرم امسال را در حالی آغاز می‌کنیم که ویروس دلتای کرونا همچنان می‌تازد ولی عاشقان کوی حسین (ع) هیچ چیز را مانع برپایی خیمه عزا نمی‌دانند، هر چند این عزاداری‌ها به صورت مجازی یا با برپایی هیات با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی باشد.

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَى الاَْرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ


لبم لبریز از جام حسین است

عروج نام من بام حسین است

اگر جراح قلبم را شکافد

به روی لوح دل نام حسین است

تا جان ز تن برادرت گشت جدا

انگار که جان ز پیکرت گشت جدا

شمشیر ز بودن خودش مانده خجل

چون با لبه اش گل سرت گشت جدا

کوچه کوچه دلم پر از غوغاست

هر طرف خیمه عزا برپاست

ماه خون و خروش و ماتم شد

ماه خون خدا محرم شد

به گزارش تجارت امروز، عشق و محبت به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت، چنان شور و عشقی در دل شیعیان و ارادت مندان آن حضرت پدید آورده که همه ی افکار را به حیرت وا داشته است و این نیست مگر عشق و محبتی الهی و آسمانی.

به استقبال از ماه عزای حسینی می رویم که ویروس کرونا دست بردار نیست؛ طوری که رکورد این بیماری در موج پنجم شکسته شد و از چند روز پیش آمار قربانیان به 588 نفر رسید.

با این حال، گوشه و کنار کوچه ها و خیابان های شهرهای ایران حال و هوای محرم را به خود گرفته و مردم با سیاهپوش کردن مساجد، کوچه ها و خانه های خود به استقبال از عزای حسینی می روند.

عزاداری‌های ماه محرم با فرهنگ دینی و ملی مردم عجین شده و علاقه عمیق مردم کشورمان به امام حسین(ع) و یاران شهیدش از جلوه‌های بسیار زیبای ارادت ایرانیان به خاندان عصمت و طهارت(ع) است.

استفاده از طبل و سنج با شرط شخصی بودن یا ضدعفونی کردن هنگام جابجایی بین افراد و دسته‌روی به صورت محلی و با رعایت فاصله‌گذاری و  استفاده از ماسک به صورت مستمر نیز جزو شرایط برگزاری هیات های عزاداری در ماه محرم است. 

عزاداران حسینی امتحان خود را ‌سال‌هاست پس داده اند؛ چه در هشت سال دفاع مقدس و بمباران های شهری دشمن بعثی، چه در شرایط بد اقتصادی و چه در زمان آرامش و ثبات اقتصادی و چه در شرایط کنونی که با آزمون کرونا دست و پنجه نرم می کنند، از عزای حسینی غافل نمی شوند و تلاش می کنند نمکی بر آش عزای سیدالشهدا (ع) اضافه کنند تا نامشان جزو عزاداران حسینی ثبت شود.

ماه محرم و هیجان و شور حسینی یک حدی هر چند حداقلی از تفکر را به همراه می آورد ولی ما باید از آن حداقل ها عبور کرده و  بینش و تفکر را  در این ماه به حداکثر برسانیم.

در این ایام پارچه های سیاه و کتیبه های عزا، زینت بخش مساجد و حسینیه ها می شود و حتی زنگ تلفن های همراه نیز با نوحه و مصیبت نواخته می شود و برخی از عزاداران خودروهای خود را مزین به اشعار عاشورایی و سروده های حماسی کربلا می کنند.

اگرچه رو سیاهم، زمین گیر گناهم

نگاهی کن به اشکم، نگاهی کن به آهم

بخواهی یا نخواهی، منم عبد سیاهت

می‌آیم می‌نشینم، کنار خیمه‌گاهت

(حسین جانم حسین جان)
به چه کار آیدم دل، نلرزد گر برایت

به چه کار آیدم سر، نیفتد گر به پایت

همین است آرزویم، که لبیکی بگویم

نه با حرف و کلامی، که با خون گلویم

(حسین جانم حسین جان)

سراسر شوق و شورم، که باشد در سر من

هوای سر بلندی، سر بر نیزه رفتن

بود شیرین‌تر از جان، زمان جان سپردن

اگر صورت گذاری، تو روی صورت من

(حسین جانم حسین جان)

گزارش از حسین عبداللهی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری