کد خبر: ۴۸۷۲۱
تعداد بازدید: ۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
امیر محمدی: مسکن مشکلات زیادی دارد. اما سریعترین راه برون رفت از این مشکل چیست؟ وظیفه دولت در قبال بحران مسکن چیست؟

به گزارش تجارت امروز؛ به‌طورکلی ورود دولت در هر صنعتی مخرب است. در خصوص مسکن نیز ورود به ساخت وظیفه دولت نیست. وظیفه دولت، سیاست‌گذاری در حوزه مسکن و شهرسازی است و حتی تأمین سرپناه برای اقشار آسیب‌پذیر نیز در زمره وظایف و مأموریت‌های سازمان‌هایی همچون بهزیستی، کمیته امداد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و از همین رو است که در بودجه‌های سالانه بودجه‌ای برای ساخت مسکن توسط دولت پیش‌بینی نمی‌شود.

مسئله مسکن در ایران، مسئله‌ای مربوط به حوزه اقتصاد کلان است به این اعتبار که هم ایجاد این معضل به‌واسطه فعل‌وانفعالات حوزه اقتصاد کلان صورت گرفته و هم راه‌حل آن نیازمند اصلاحات در ساختارها و سیاست‌های اقتصاد کلان است. معضل مسکن به توان خانوار در پس‌انداز و خرید، توان مالی سازندگان و نظام‌های تأمین مالی ساخت و خرید مسکن مرتبط است.

بی‌گمان، در وهله اول، بازگرداندن رونق به بازار مسکن و همچنین فراهم آوردن زمینه‌های خانه‌دار شدن طبقه متوسط نیازمند بازگرداندن ثبات به اقتصاد از طریق مهار کسری بودجه‌های سالانه (بخوانید مهار تورم) است. در چنین شرایطی است که خانوار می‌تواند با استفاده از نظام‌های تأمین مالی مبتنی بر پس‌انداز برای خرید یا ساخت خانه موردنظر خود برنامه‌ریزی و تلاش کند.

انتهای خبر//

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری