کد خبر: ۴۸۷۹۶
تعداد بازدید: ۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۱
صدراعظم آلمان در واکنش به سقوط کابل، تصرف طالبان بر افغانستان را تلخ، دراماتیک و وحشتناک توصیف کرد و از جامعه بین المللی خواست به کشورهای همسایه کمک کند تا از سفر پناهجویان افغان به اروپا جلوگیری شود.
به گزارش تجارت امروز به نقل از سی ان ان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در کنفرانس خبری در واکنش به آخرین تحولات افغانستان افزود: تحولات رخ داده تلخ، دراماتیک است. این اوضاع برای میلیون ها افغان که برای آزادی یک جامعه تلاش کرده اند وحشتناک است.

وی با اظهار نگرانی در مورد سرازیر شدن سیل مهاجران افغان به کشورهای اروپایی گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم بسیاری از افرادی که نگرانی های بزرگی دارند در کشورهای همسایه افغانستان اقامت امن داشته باشند.

صدراعظم آلمان اعلام کرد ما نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم زمانی که بودجه کافی در اختیار آژانس پناهندگان سازمان ملل قرار ندادیم و منجر به آن شد که مردم، اردن و لبنان را به مقصد اروپا ترک کردند.

با قدرت یابی طالبان و خروج شهروندان افغان از کشور، وزارت امور خارجه ایالات متحده شرایط و شاخص های جدیدی را در برنامه پذیرش پناهندگان اعلام کرد و شهروندان افغان را ملزم کرد تا قبل از درخواست پناهندگی در ایالات متحده ابتدا در کشور ثالث مستقر شوند.

ترکیه در واکنش به تغییر سیاست های پذیرش مهاجران از  آمریکا انتقاد کرد و هشدار داد که این تصمیم باعث بحران بزرگ پناهندگان در دریای مدیترانه می شود.

به دنبال تغییر و تحولات سریع در افغانستان و به قدرت رسیدن طالبان، شبکه سی ان ان گزرش داد، تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کرده بودند که احتمالاً چند هفته دیگر طول خواهد کشید تا دولت غیرنظامی افغانستان در کابل به دست نیروهای طالبان سقوط کند.

دیروز با ورود طالبان به کابل، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به همراه شماری از مقام های کابینه خود از کشور فرار کرد و طالبان نیز در کمتر چند ساعت کاخ ریاست جمهوری را به کنترل خود گرفت.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری