کد خبر: ۴۸۸۵۹
تعداد بازدید: ۳۰۴
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
رئیس قوه قضائیه گفت: توفیقات در عرصه های علمی اگر مهمتر از موفقیت ها در میادین نظامی و جنگ نباشد، کمتر از آن نیست و برای پیشرفت و تحقق اهداف کشور بسیار ضروری و تأثیرگذار است.

به گزارش تجارت امروز،حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، در مراسم رونمایی از کیت تشخیص هویت ژنتیک و دستگاه "هموژنایزر" تولید داخل و نیز بازدید از مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران با قدردانی از تلاش های پزشکان و همکاران این سازمان، افزود: فردی که دچار حادثه و یا آسیبی شده و یا عزیزی را از دست داده است در مراجعه انتظار دریافت خدمات مناسب، سریع همراه با تشخیص صحیح را دارد و در عین حال خواستار نوعی برخورد تسلی بخش نیز هست؛ همین امر بر سختی کار پزشکی قانونی که عمدتا پذیرای افراد متألم هستند می افزاید.

وی با اشاره به اهمیت و حساسیت های کار پزشکی قانونی اظهار داشت: در پزشکی قانونی به دلیل حساسیت و اهمیت موجود در کار آن، نیازمند تجهیزات به روز و در عین حال دقت و مسئولیت پذیری بالای کارکنان هستیم و نقص در هر یک از این دو جزء، ‌ به صحت کار لطمه وارد می کند.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم اعتماد به دانشمندان و نخبگان جوان کشور و فراهم کردن میدان کار و فعالیت برای آنان، گفت: اعتماد داشتن و باور دانشمندان و نخبگان جوان کشور حتی در حوزه فناوری های پیچیده می تواند کشور را در زمره کشورهای طراز اول علمی قرار دهد و از وابستگی ما به کشورهایی که بعضا دشمنی هایی نیز با کشور ما دارند، بکاهد.

 اژه ای با اشاره به رونمایی از دو محصول علمی (کیت تعیین هویت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر) در پزشکی قانونی که با همت و تلاش نخبگان جوان این سازمان انجام گرفته است، گفت: با تولید کیت های ژنتیک، کشور توانسته بعد از آمریکا، آلمان، چین و روسیه پنجمین کشوری باشد که به این تکنولوژی دست یافته که منجر به کاهش وابستگی ها در این زمینه به سایر کشورها می شود.

به گفته وی توفیقات در عرصه های علمی اگر مهمتر از موفقیت ها در میادین نظامی و جنگ نباشد، کمتر از آن نیست و برای پیشرفت و تحقق اهداف کشور بسیار ضروری و تأثیرگذار است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ویژگی های دو محصول رونمایی شده در پزشکی قانونی ادامه داد: ویژگی های عنوان شده برای این دو محصول بسیار ارزشمند است اما مهمتر آن است که این دستگاه ها و محصولات، متعلق به شماست و تکنولوژی آن نیز در اختیار شما قرار دارد پس علاوه بر امکان ارتقای آن می توان زمینه را برای اقدامات آتی و ادامه حرکت در این مسیر فراهم کرد.

محسنی اژه ای ادامه حرکت در این مسیر و تولید تجهیزات علمی با تکیه بر توان داخلی را متأثر از برخورداری از دو کمک عمده دانست و افزود: برای قرار گرفتن در این مسیر و ادامه داشتن این توفیقات علمی وجود دو عامل بسیار مهم است اول اعتماد به دانشمندان داخلی و کمک فکری به آنان و دیگری کمک ها و حمایت های مالی و بودجه ای که امیدواریم دولت و مجلس مساعدت بیشتری در این خصوص داشته باشند، ضمن آنکه ما نیز در قوه تلاش خواهیم کرد در این خصوص حمایت و کمک های بیشتری به سازمان پزشکی قانونی کشور داشته باشیم.

وی با تأکید بر لزوم عرضه این محصولات برای اهل فن و آگاه ساختن آنان از ساخت این محصولات، اظهار امیدواری کرد چنین حرکتی که در پزشکی قانونی کشور آغاز شده است در کل کشور فراگیر شود و فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند من تا نفس دارم از تولیدات داخلی حمایت می کنم تأکیدی بر اهمیت این موضوع است و نتیجه نهایی آن ارائه خدمات بهتر به مردم عزیز کشورمان است.

رئیس قوه قضائیه با تبریک روز پزشک به پزشکان شاغل در سازمان پزشکی قانونی و جامعه پزشکی کشور افزود: این روز را به همه پزشکان که در شرایط کرونایی در حال خدمت رسانی به مردم هستند و شبانه روز برای سلامت جامعه تلاش می کنند تبریک می گویم و خاضعانه از خدمات این عزیزان که سلامت خود و خانواده اشان را به خطر می اندازند و با تمام توان به خدمت در حوزه سلامت می پردازند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری