کد خبر: ۴۸۸۶۹
تعداد بازدید: ۸۴۲
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
حسین عبداللهی فعال سیاسی
پایان خدمت هر دولتی حاشیه هایی دارد، حاشیه هایی که تمامی ندارد و فقط و فقط مردم را نسبت به همه چیز بدبین می کند.

به گزارش تجارت امروز، آغاز هر دولتی هم تعاریفی دارد، تعاریفی که ممکن است دل هر کسی را ببرد. 

در زمان ناصرالدین شاه رسم بوده که در روزی مشخص، وزرا، امرا و رجال کشور دور هم جمع می‌شدند. آنان که هیچ اطلاعی از آشپزی نداشتند در این روز، دو وظیفه مهم بر عهده‌شان بود: یکی آن‌که چهارزانو بر زمین می‌نشستند و مثل خدمه‌های آشپزخانه، بادمجان را پوست می‌کندند و دیگر آن‌که این بادمجان‌ها را پس از پخته‌شدن، دورتادور  بشقاب‌های آش و خورش می‌چیدند.

 آنان سعی می‌کردند درست وقتی شاه به چادرشان سر می‌زند بادمجان‌ها را دور قاب بچینند و مخصوصا دقت و سلیقه به کار می‌بردند که چینش آن‌ها زیبا و شاه‌پسند باشد تا او خشنود شود و نسبت به اخلاص و چاکری آن‌ها عنایت کند.»

عبدالله مستوفی می‌نویسد: من خود عکسی از این آشپزان دیده‌ام که صدراعظم مشغول پوست کندن بادنجان و سایرین هر یک به کاری مشغول بودند. 

دکتر فورویه طبیب مخصوص ناصرالدین شاه هم می‌­نویسد: ... اعلی‌حضرت مرا هم دعوت کرد که در این آشپزان شرکت کنم. من هم اطاعت کردم و در جلو مقداری بادنجان نشستم و مشغول شدم که این شغل جدید خود را تا آن‌­جا که می‌­توانم به خوبی انجام دهم.

در همین موقع ملیجک به شاه گفت بادنجان­‌هایی که به دست یک نفر فرنگی پوست کنده شود نجس است.

شاه امر را به شوخی گذراند و محمدخان پدر ملیجک تمام بادنجان‌­هایی را که من پوست کنده بودم جمع کرد و عمدتا آن‌­ها را با نوک کارد برمی­‌چید تا دستش به بادنجان­‌هایی که دست من به آن­‌ها خورده بود نخورد. بعد بادنجان­‌ها و سینی و کارد را با خود بیرون برد ...

این مثل درباره افراد متملق و چاپلوس به کار می‌رود. 

وزرای که آقای رئیسی به مجلس محترم معرفی کرده تعاریفی وجود دارد ولی وای بر آن روزی که دوره خدمتشان تمام شود و حرف و حدیث ها آغاز.

زمانی که نماینده مخالف از وزیر سخن می گوید مردم گوش می دهند و زمانی هم که موافق سخن می گوید بازهم مردم می شنوند، چرا نماینده بی طرف نداریم تا تحلیل مردم را کامل کنند.

چرا مردم باید سردرگم باشند از عملکرد وزیرشان

هم موافق خوب سخن می گوید و هم مخالف، من نوعی با سخنرانی هر کدامشان لذت می برم ولی نمی دانم کدامشان واقعیت را می گویند.  

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری