کد خبر: ۴۸۸۷۴
تعداد بازدید: ۳۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
در تحولی تازه، ارتش ترکیه منطقه مرزی «پنجوین» از توابع استان سلیمانیه عراق را بمباران کرد.

به گزارش تجارت امروز، رسانه های عراقی گزارش دادند که ترکیه درحملات مختلف هوایی عمق ۲۰۰ کیلومتری خاک عراق را در منطقه پنجوین هم  مرز با جمهوری اسلامی ایران بمباران کرد.
کانال خبری «صابرین نیوز» با ارائه نقشه جغرافیایی از محل حملات گفته است که حمله هوایی امروز ترکیه، تحول جدیدی است زیرا ارتش ترکیه دایره حملات هوایی خود را تا عمق مناطق نزدیک به مرکز عراق توسعه داده اما بغداد و اربیل همچنان در برابر آن سکوت کرده اند.
پایگاه خبری ویژه حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که مقر آن در سلیمانیه است با استناد به بیانیه وزارت دفاع ترکیه گفته است که جنگنده های ترکیه مواضع حزب «پ.ک.ک» را در منطقه «آسوس» هدف قرار داده و مواضع فرماندهی و پناهگاه ها و انبارهای سلاح این حزب را ویران کردند.
این گزارش حاکی است که ارتش ترکیه ۲۰ حمله هوایی در منطقه انجام داده است.
پایگاه خبری حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در ادامه آورده است که حملات هوایی امروز ترکیه باعث نگرانی اهالی منطقه شده زیرا در مزارع خود سرگرم کار بودند که حملات اتفاق افتاده و خسارات زیادی به مزارع زده است.
این منبع خبری کردزبان عراق گفته است که عناصر حزب «پ.ک.ک» هیچ حضوری در منطقه ندارند؛ روستاهای منطقه همگی از اهالی بومی هستند و نیروی مسلحی در منطقه نیست.
خبرگزاری «روداو» نزدیک به حزب دمکرات کردستان عراق نیز گفته است که حملات هواپیماهای اف ۱۶ ترکیه که با هماهنگی سازمان اطلاعات ترکیه (میت) انجام گرفته است، ۲۸ هدف را در منطقه «شاربازیر» در سلسله ارتفاعات «آسوس» بمباران کردند.
این خبرگزاری تاکید کرده است که حملات هوایی ارتش ترکیه در عمق ۲۰۰ کیلومتری خاک عراق اتفاق افتاده و بخشی از این حملات هوایی با پهپاد صورت گرفته است. روداو به نقل از وزارت دفاع ترکیه آورده است که حملات هوایی همچنان ادامه خواهد یافت.
این منبع خبری کردزبان وابسته به حزب دمکرات کردستان عراق نیز تصریح کرده است که برای نخستین بار است که ارتش ترکیه منطقه شاربازیر را با ۲۰ فروند هواپیما هدف قرار می دهد.
براساس گزارش ها، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه به طور مستقیم بر این دور جدید از حملات نظامی ترکیه در شمال عراق نظارت دارد.
ارتش ترکیه هفته گذشته نیز برای نخستین بار با توسعه حملات هوایی خود در شمال عراق، منطقه «سنجار» از توابع استان نینوا (خارج از اقلیم کردستان عراق) را بمباران کرد که تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت.
آنچه در همه این اتفاقات، سوال برانگیز شده، سکوت همزمان بغداد و اربیل در برابر توسعه دایره حملات ترکیه در شمال عراق است تا جایی که هنوز حتی یک بیانیه در محکومیت این حملات صادر نکرده اند.
لازم به ذکر است که ترکیه هفته گذشته همزمان با حضور «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در استان نینوا، منطقه سنجار را بمباران کرد و یکی از فرماندهان نظامی ایزدی تبار را در این منطقه به قتل رساند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری