کد خبر: ۴۸۸۸۲
تعداد بازدید: ۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
رئیس قوه قضائیه در حکمی، ذبیح‌الله خدائیان را به عنوان سخنگوی دستگاه قضا منصوب کرد.
به گزارش تجارت امروز، در متن حکم حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای خطاب به خدائیان آمده است:‌ نظر به توانمندی و سوابق ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم با حفظ سمت به مدت دو سال به عنوان سخنگوی قوه قضائیه منصوب می‌شوید.

وی افزود: امید است با استعانت از خداوند متعال و همفکری و همدلی همکاران در انجام امر خطیر اطلاع رسانی و برقراری تعامل مناسب میان جامعه و دستگاه قضایی و پاسخگویی به افکار عمومی، موفق و مؤید باشید.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: بدیهی است تمام مراجع قضایی و سازمان‌های تابعه موظف به همکاری با جنابعالی هستند.

بنابراین گزارش، خدائیان در خانواده‌ای مذهبی و کشاورز در شهرستان خرم آباد لرستان متولد شد و اعضای خانواده او افرادی تحصیل کرده و دارای مدارج عالی تحصیلی هستند.

وی در دوران متوسطه از دانش آموزان برتر بوده و برخی از مقاطع تحصیلی از جمله سال دوم و سوم دبیرستان را به صورت جهشی در یک سال به پایان رساند.

خدائیان پس از اخذ دیپلم اقتصاد اجتماعی، به لحاظ تعطیلی دانشگاه‌ها به علت انقلاب فرهنگی مدرک علوم اجتماعی را از مرکز تربیت معلم دریافت و با بازگشایی دانشگاه‌ها در رشته حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

وی پس از گذراندن دوره کارشناسی، ارشد خود را در رشته حقوق گرایش حقوق کیفری و جزم شناسی اخذ و دارای مدرک دکترای حقوق کیفری و جرم شناسی است.

وی در سال ۱۳۷۰ به عنوان رتبه اول، دوره‌های کارآموزی قضایی خود را به پایان رساند و به عنوان دادیار، کار قضایی خود را شروع کرد. دکتر خدائیان همه مراحل قضایی و مدیریتی را به صورت سلسه مراتبی طی کرده و دارای سمت‌هایی از جمله معاون دادستان، رئیس شعبه دادگاه بدوی و رئیس دادگاه تجدیدنظر، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان، قائم مقام رئیس کل دادگستری استان و نهایتا رئیس کل دادگستری استان‌های لرستان و فارس، معاون حقوقی قوه قضائیه بوده است.

وی هم اکنون معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

اکنون که دوران تحول و تعالی قوه قضائیه ماه‌های ابتدایی خود را می‌گذارند، سنگر مهم سخنگویی دستگاه قضایی نیز به دکتر خدائیان واگذار شده است تا در کنار مدیریت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به اطلاع رسانی در مورد مهمترین اخبار قوه قضائیه هم بپردازد.

خدائیان از جمله کسانی است که افتخار خدمت در جبهه‌های حق علیه باطل را داشته و در دوران خدمت خود بارها به عنوان قاضی و مدیر نمونه از طرف روسای قوه قضائیه مورد تشویق قرار گرفته است.

او به عنوان یک شخصیت دانشگاهی، علاوه بر تصدی مناصب مهم و حساس در دستگاه قضایی، بر مقوله تدریس و پژوهش نیز متمرکز شد و همچنان در جایگاه مدرس دانشگاه، به تربیت و آموزش قضات ایران اسلامی می‌پردازد.

خدائیان همچنین نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی که یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است، است.

تدوین بیش از ۳۲ لایحه قضایی، تهیه ۳۰ آیین نامه مهم، الکترونیکی اسناد و افزایش تعداد مترجمان رسمی در  ۵ سال مسئولیت دکتر خدائیان در معاونت حقوقی رقم خورد.

مسئولیت ایشان در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز منشاء خدمات مهمی بوده است. اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، همزمان با آغاز دوران تحول در دستگاه قضایی و دوره مدیریتی دکتر خداییان رویه و سیاق متفاوتی به خود گرفت؛ به طوری که در یک سال اخیر، ۵۳ میلیون هکتار از اراضی و املاک کشور ثبت و صاحب سند کاداستری شدند که این آمار، ۵ برابر ۴ دهه گذشته است و همزمان با نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» با صدور ۱۰ دستور دکتر خدائیان برای پشتیبانی از تولید، تکالیفی را برای مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعریف شد تا این سازمان در این مقوله نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

ارتقاء عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دوران تحول تا جایی محسوس بوده است که در آیین بهره‌برداری از دستاوردهای جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی قوه قضاییه که همزمان با پنجمین روز از هفته قوه قضائیه سال جاری برگزار شد، از ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان سازمان برتر در استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و انجام اقدامات مثبت در حوزه توسعه فعالیت‌های الکترونیکی در جهت تسهیل امور مردم، قدردانی شد.

پیش از خدائیان، غلامحسین اسماعیلی سمت سخنگوی قوه قضائیه را بر عهده داشت.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ۱۷ مرداد در حکمی اسماعیلی را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری