کد خبر: ۴۸۸۹۲
تعداد بازدید: ۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
رئیس جمهوری گفت: محور در دولت سیزدهم، امانت داری است و دولت، مسئولیت و سازو کار اداری به عنوان یک امانت برای خدمت به مردم است.

به گزارش تجارت امروز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در مراسم تجدید میثاق اعضای هیات دولت با آرمان‌های امام خمینی ( ره )‌ افزود: توفیقی است برای بنده و همکارانم که در آغاز کار دولت به زیارت مرجع نورانی امام عظیم الشان بیاییم و زیارت کنیم مرقد امام راحل را و میثاق ببندیم با امام راحل که میثاق با امام راحل میثاق با همه خوبی‌ها و پاکی‌ها است.

وی اظهارداشت: در منظومه فکری امام راحل خدمت به مردم جایگاه ویژه‌ای دارد. در تمام عالم همه دولت‌ها، همه مسئولان مدعی خدمت به مردم هستند و درسخنان و ادبیات آنها این است که به مردم خدمت می کنیم.

رئیسی ادامه داد: یک خدمت، خدمت منفعت گرا است که خدمت با نگاه مادی است. اساس خدمت آن است که انسان منافع خود، حزب و گروه خود را در نظر بگیرد یعنی خدمت می کند که منفعت ببرد.

وی گفت: خیلی‌ها در عالم هستند که خدمت می کنند مشخص است که برای منافع خود است که گاهی به زبان جاری می کنند و گاهی به زبان نمی آورند. یک نوع دیگر از خدمت نوع دوستی و انسانمدارانه است. یعنی کسی دلش می سوزد برای کسی که ندارد یا گرفتار است و به او خدمت می کند که خیلی ها این طور خدمت می کنند.

رئیس جمهوری با بیان این که منظومه فکری و اندیشه امام (ره) خدمت است، افزود: امام (ره) خدمت را به همه ما آموختند و در تاکید فرمایشات رهبر معظم انقلاب  هم خدمت به مردم برای خدا است که اولین گام در این خدمت خدا باوری است. باور داشتن به قدرت لایزال الهی است که ما در خدمت و محضر خداوند هستیم قبل از این که بخواهیم به دیگران پاسخگو باشیم باید به خداوند پاسخگو باشیم. اولین و مهمترین پاسخگویی یک مدیر و مسئول به خداوند متعال است.

آیت الله رئیسی افزود: دوم نکته ای که در نگاه امام (ره) است و شاید اولین دیداری که دولت بعد از انقلاب با ایشان داشتند، سخن امام راحل به آنها  توجه به مردم و نگاه به مردم بود.

وی با بیان اینکه امروز نعمتی نصیب ما شده که شکر آن در خدمت به مردم است، ازود: نگاه امام (ره) به مردم تشریفاتی نبود، نگاه سیاسی که سیاستمداران به طور متداول مطرح می کنند نبود. حقیقتا امام (ره) مردم را باور داشت و اگر می فرمود " میزان رای ملت است " آن را باور داشت بنابراین محور در این دولت محور امانت داری است و دولت و مسولیت و سازوکارهای اداری به عنوان یک امانت برای خدمت به مردم است.

رئیس جمهوری افزود: نکته سوم در آموخته‌های امام راحل که همواره به آن توجه داشتند که با میثاق با امام (ره) باید به آن توجه کنیم مساله اعتماد به داشته‌های این ملت و اعتماد به داشته های مادی و معنوی و نیروی متراکم انسانی که خداوند به این کشور مرحمت کرده است.

وی با بیان این که شعار امام (ره) بر دو اصل اتکال به خدا و اعتماد به نفس است گفت: این دو اصلی است که همواره امام (ره) بر آن پافشاری می کرد و امروز در آموزه های رهبر معظم انقلاب برای همه دولتمردان وجود دارد.

رئیس جمهوری افزود: با میثاق و پیمان با امام (ره) آمده ایم که بگویم ما با اندیشه، رهنمود و راهبردهایی که امام برآن تاکید داشتند در عمل و در اقدام پای بند به آن هستیم. خیر دنیا و آخرت در این است که به این خط نورانی پایبند باشیم.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: بهترین مبین خط امام (ره) رهبری است که می تواند تمام ابعاد خط امام (ره) را برای ما تبیین کند. این خط نورانی باید همواره مورد توجه دولتمردان باشد. 

وی با بیان این که امروز در آغاز کار دولت از روح  بلند امام (ره) مدد بگیریم، افزود: یقین می دانیم امام (ره) در آن عالم ناظر بر اعمال ما است و حتما دغدغه این انقلاب را به عنوان مهمترین میراث دارد. به کسانی که این انقلاب را یاری می کنند توجه دارد. این انقلاب را روز به روز پررونق تر می کند. روح بلند امام ناظر و دعاگو است.

وی گفت: امروز در محضر امام عرضه می داریم که در این دوره  به لطف خدا و با اراده مردم مسئولیت برعهده ما قرار گرفته است و از ارواح ملکوتی همه شهدا و شهید رجایی و باهنر که ناظر ما هستند کمک می خواهیم که این خط نورانی امام را بتوانیم ادامه دهیم. اندیشه و عمل و اقدامات ما در رابطه با این شناخت و اقدام ما نسبت به خط امام باشد و پایبندی به این خط فکری اجرایی و عملی باشد . همواره تلاش کنیم که شکرگزار این نعمت الهی باشیم که امروز ما امانتدار آن هستیم و خداوند مقدر کرده که ما امانت دار این نعمت الهی باشیم. 

رئیس جمهوری افزود: مشکلات مردم مشکلات بسیاری است و رفع این مشکلات در پرتو آن است که از ارواح شهدا و روح مطهر امام (ره) مدد بگیریم و یقین داریم که مدد الهی و امدادهای غیبی همراه ما خواهد بود. امام (ره) همیشه به رزمندگان   و امروز هم رهبری به ما تاکید دارند که بدون تردید اگر در مسیر درست عمل کنیم مدد الهی همراه و یار ما خواهد بود. 

آیت الله رئیسی تاکید کرد: ما بر مشکلات فائق خواهیم آمد. تردید نداریم. مشکلات زیاد است اما به مدد الهی و مدد از ارواح شهدا و روح مطهر امام (ره) بر همه مشکلات قادریم که فائق بیاییم. 

وی یادآور شد: امام (ره) به ما آموختند که می‌شود با تکیه به قدرت لایزال الهی بر همه قدرت‌ها، دشمنان و کسانی که امروز مدعی در دنیا هستند پیروز شد. مشی، خط و راه امام هم این بود.  هیچ مانعی را امام در زندگی مانع به حساب نمی آورد و  می فرمود با قدرت خداوند می شود بر هر قدرتی فائق آمد. 

رئیس جمهوری اضافه کرد: امروز با امام (ره) میثاق و پیمان می بندیم که خط نورانی امام را ادامه دهیم و وفادار به این خط نورانی باشیم که خیر ملت، کشور و دولت در پایبندی به این خط نورانی است که امروز این خط در جامعه ما درخشش دارد. جوامع دیگر در کشورهای دیگر که امروز با امام و خط و آموخته های امام آشنا شدند همه دلداده به این خط و راه شدند و می دانند که آنچه می تواند سعادت آنها را تضمین کند همین خط امام (ره) است. 

وی با قدردانی  از سید حسن خمینی و تولیت مقدس حضرت امام گفت: من از یادگار امام بزرگوار و تولیت آستان مقدس حضرت امام (ره) و همه دست اندرکاران تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم که بتوانیم همواره از دعاهای خیر شما برخوردار باشیم. 

آیت الله رئیسی گفت: این دولت نیاز به آن دارد که همه ملت، سلیقه‌ها، آحاد و گروه ها با تمام وجود خود را همراه آن بدانند و دولت هم خود را  متعلق به همه ملت بداند. آحاد ملت را به عنوان کسانی که خدمت گذار آنها باشند ببیند که این حقی برای همه ملت است که برگردن ما نهاده شده است. ادای این تکلیف نیازمند عنایت حق است.

وی تاکید کرد:  ما نسبت به همه ملت با هر سیلقه و پویشی و سلیقه سیاسی خود را موظف و مکلف هستیم و همه را صاحب حق می دانیم که ادای این حق نیازمند مدد الهی است که خداوند به همه ما مرحمت کند.

نخستین جلسه دولت سیزدهم

آیت الله رییسی: مصمم به اجرای عدالت هستیم

آیت الله سید ابراهیم رئیسی  در نخستین جلسه هیات دولت، با تاکید براینکه مصمم به اجرای عدالت هستیم، گفت: بهترین ملاک برای اجرای عدالت، اجرای قانون است.

او اظهارداشت:  از همه مسئولانی که در تاریخ ۴۰ ساله کشور برای پیشرفت امور مردم در رفع مشکلات و دغدغه های مردم فعالیت کردند، گفت با همه تلاش هایی که در دولت های مختلف در این کشور انجام شده است امروز شاهد شرایطی در  هستیم که این شرایط شایسته ملت بزرگ ایران نیست و حتماً باید این شرایط در زندگی مردم تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: این امر نیازمند برنامه و همچنین نیازمند مردان و زنانی است که در این میدان نقش آفرینی و در زندگی مردم گشایش ایجاد کنند. بدون تردید خداوند هم به انسجام و یکپارچگی برکت خواهد داد و شرایط متفاوت خواهد شد.

رئیس دولت سیزدهم با تبریک به وزیرانی که توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند و وارد دولت شده‌اند و به آرای قابل توجهی از سوی مجلس به عنوان وزیر در دولت مشغول به کار شده اند، اظهار داشت: شکر این امانتی که ملت به من و شما برای اداره کشور سپرده این است که از آن در آنجا که رضای خدا است استفاده کنیم. نخست اینکه که نعمت را خوب بشناسیم و بعد بدانیم این نعمت از جانب خداست و بدانیم که کجا باید از این نعمت استفاده کنیم و همچنین برای اینکه هم نعمت را شناختیم و هم دانستیم از طرف خداوند متعال است و هم در جای خود استفاده کردیم، از سودای دل شاکر خدا باشیم. این مراحل سپاسگزاری از حضرت حق است.

وی اضافه کرد: شکرگزاری به این است که همکاران شب و روز نشناسند و با همه وجود همه تلاش‌های ارزشمند کارآمد را به کار بگیرند و برخی از عقب ماندگی‌ها در حوزه‌های مختلف را جبران کنند چون در برخی حوزه‌ها عقب‌ماندگی جدی داریم که باید جبران شود. مردم باید در امور پیشرفت و اجرای عدالت را احساس کنند. عدالت در سخن نیست چرا که در سخنرانی، شعر عدالت بسیار گفته می‌شود اما در اجرا، این امر توسعه چندانی ندارد و باید نشان دهیم به نام نظام مقدس جمهوری اسلامی و به نام دولت اسلامی مصمم هستیم عدالت را اجرا کنیم.

رئیس دولت سیزدهم در تعریف عدالت گفت: عدالت یعنی هر چیز جای خود؛ اول آن هر چیز باید خوب شناخته شود و بعد جای خود شناخته شود و بعد با اراده و تصمیم هر چیز، هر کس و هر اقدام را در جای خود گذاشت.

رئیسی تاکید کرد: در رابطه با عدالت بحث‌های نظری و حوزوی نمی‌توانیم داشته باشیم و باید سر چارچوبی با هم توافق کنیم. بهترین ملاک برای اجرای عدالت اجرای قانون است. قانون مداری باید مورد تاکید اعضا قرار داده شود و برای اجرای قانون تلاش شود.

وی ادامه داد: اگر جایی از قانون ضعیف است و نیاز به اجمال یا ابهام دارد، برای اصلاح آن باید تلاش شود. در هر حال باید قانون اجرا شود و شاید بپرسید که آیا قانونمداری با انقلابی‌گری باهم می‌سازد؟ بله. امام فرمودند که نیروهای انقلابی ما قانونمندار هستند و قانون‌مداری را  با روحیه انقلابی اجرا می‌کنند. با توجه به شرایط خاص کشور باید قوانین خاصی داشته باشیم که ساز و کارهای آن در دولت است.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر نبود بن بست در نظام ولایت فقیه، تصریح کرد: امروز مقام معظم رهبری نسبت به همه امور کشور آشنا و مسلط هستند و ساز و کارهایی در این مدت ایجاد شده است تا بن بست نداشته باشیم. حتی آنجا که نیازمند است میان‌بر عمل کنیم هم قانون وجود دارد طوری که بتوانیم کارها را با سرعت انجام دهیم. گرفتار دیوانسالاری و نوعی پیچیدگی‌های اداری نشویم و نیازمند انضباط اداری هستیم.

تجدید میثاق با آرمان‌های امام (ره) و شهدا

تجدید میثاق آیت الله رئیسی و اعضای دولت با آرمان‌های امام (ره) و شهدا

رئیس جمهوری و اعضای دولت سیزدهم همزمان با هفته دولت و در نخستین روز پس از رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیران دولت، با حضور در حرم مطهر امام راحل با آرمان های رهبر فقید انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی و اعضای هیات وزیران با حضور در حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی با آرمان های امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

در این مراسم که حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره) نیز حضور داشت، با نثار تاج گل و قرائت فاتحه، یاد و خاطره معمار کبیر انقلاب و یادگار امام را گرامی داشتند.

رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت همچنین با حضور بر مزار شهیدان رجایی، باهنر، بهشتی، شهدای دولت و هفتم تیر و گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ادای احترام کردند.

 انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری