کد خبر: ۴۸۹۴۹
تعداد بازدید: ۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۵۳ هزار و ۷۵۵ تن کالا از طریق این مرز صادر شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۳ درصد افزایش دارد.

به گزارش تجارت امروز، مجتبی بازگیر افزود: محصولات مزبور شامل پتروشیمی، نباتی، کشاورزی، سنگی، اشیای سرامیکی و شیشه ای، قراضه و ضایعات از آهن و فولاد و محصولات نساجی است.

وی با اشاره به  اینکه ارزش دلاری مقدار کالای صادر شده در این مدت ۲۱۰ میلیون و ۷۶۴ هزار دلار بوده است، گفت: در این زمینه 1565 اظهار نامه صادر شده که پارسال در این مدت زمانی به دلیل بسته بودن مرز، این رقم ۸۴۹ مورد بود.

مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: همچنین در این مدت صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز ۴۹۸ هزار و ۴۳۶ تن برآورد شده در حالی که سال گذشته در این مدت زمانی ۱۴۹ هزار و ۴۹۸ تن بود.

بازگیر ادامه داد: ارزش دلاری صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز هم ۷۱۲ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۵۳۰ دلار برآورد می شود.

 وی گفت: در این خصوص نیز 8352 مورد اظهار نامه صادر شده که ۲۲۳درصد رشد داشته است. یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای 5 پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری