کد خبر: ۴۹۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱

اماکن روستایی "صاحب کدپستی ۱۰ رقمی" می شوند

اماکن روستایی
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت:‌ با امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و شرکت ملی پست، کدپستی ۱۰ رقمی به همه اماکن روستایی اختصاص می‌یابد.
به گزارش تجارت امروز، علی قربانی افزود: امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین این سازمان و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای قانون الزام اختصاص شماره ملی و کدپستی برای تمام اتباع ایرانی و به منظور پیشبرد اهداف طرفین برای ارتقاء رفاه اجتماعی در روستاهای کشور و جایگاه قانونی دهیاری‌ها به عنوان مدیریت محلی در روستاها انجام می شود

وی ادامه داد: موضوع این تفاهم‌نامه به هنگام سازی اطلاعات اماکن و تهیه بانک اطلاعات اماکن روستایی و نصب پلاک مشترک ساختمان و کدپستی ۱۰ رقمی و ارائه خدمات نیابتی منتخب از طرف پست است.

وی تعهدات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را استفاده از ظرفیت‌های دهیاری‌های کشور در امر نام‌گذاری معابر و نصب پلاک‌های مشترک اماکن روستایی و کد پستی۱۰رقمی و اعلام تغییرات حادث‌شده در اماکن واقع در محدوده روستاها از طریق دهیاری‌ها به پست به منظور بهنگام سازی اطلاعات اماکن روستایی برشمرد.

 معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تعهدات شرکت ملی پست را برقراری ارتباط برخط با پایگاه اطلاعات مکان محور پست و ارائه خدمات پستی و سرویس‌های GNAF به دهیاری‌ها و ارائه خدمات به متقاضیان روستایی در سراسر کشور از جمله اخذ استعلام صدور پروانه ساختمانی در واحدهای پستی روستایی با استفاده از شبکه و زیرساخت‌های پست، ذکرکرد.

قربانی تعهدات مشترک در اجرای این تفاهم نامه را استفاده از ظرفیت‌های طرفین از قبیل زیرساخت‌های فیزیکی، الکترونیکی، بانک‌های اطلاعاتی و سایر موارد به منظور توسعه خدمات قابل ارائه به روستاییان با توافق طرفین اعلام کرد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ادامه داد: در اجرای این تفاهم نامه تهیه و نصب پلاک‌های مشترک ساختمان و کدپستی ۱۰ رقمی اماکن روستایی از طریق دهیاری‌ها و با بهره‌گیری از منابع محلی دهیاری‌ها تأمین می‌شود.

قربانی اضافه کرد: ورود اطلاعات و تخصیص کدپستی ۱۰ رقمی به اماکن روستایی و ارائه این اطلاعات در قالب دفترچه‌های فهرست برداری به دهیاری و نظارت بر پلاک‌کوبی، در صورت نصب پلاک مشترک، با هماهنگی ستاد اجرایی شهرستان و آموزش مأموران ناظر به عهده پست است.

وی افزود: هزینه خدمات پستی منتخب نیابتی بر اساس شیوه‌نامه‌ای که پس از ابلاغ تفاهم‌نامه توسط طرفین در چارچوب ضوابط و مقررات و تعرفه‌های مصوب و قانونی پست، تنظیم خواهد شد، تعیین می‌شود.

وی گفت: به منظور هماهنگی کلی، نظارت بر فعالیت‌ها و تسهیل در اجرای مفاد تفاهم‌نامه، ستادهایی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی تشکیل می‌شود.

قربانی خاطر نشان کرد: با توجه به انقضای اعتبار تفاهم نامه پیشین بین دوطرف، تفاهم نامه جدید تنظیم و به امضای مهدی جمالی‌نژاد رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و رمضانعلی سبحانی فر رییس شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران رسید.

از زمان تاسیس دهیاری ها از سال ۱۳۸۲ تاکنون ۳۷ هزار و ۹۱۹ دهیاری از سوی وزارت کشور مجوز تاسیس دریافت کرده‌اند که حدود ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور زیر پوشش خدمات دهیاری‌ها قرار گرفته اند و همچنین با موافقت وزیر کشور در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز مجوز تاسیس دهیاری ها صادر خواهد شد که براین اساس صد درصد جمعیت روستایی کشور می‌توانند از خدمات نهاد دهیاری بهره‌مند شوند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما