کد خبر: ۴۹۰۷۷
تعداد بازدید: ۲۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
روزنامه وال استریت ژورنال خبر داد، عده ای از خلبانان نیروی هوایی افغانستان که بعد از تسلط طالبان بر این کشور به ازبکستان فرار کردند، به پایگاه هوایی آمریکا در قطر منتقل می‌شوند.

به گزارش تجارت امروز، یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع مطلع خبر داد که بین آمریکا و زبکستان برای انتقال خلبانان فراری نیروی هوایی افغانستان توافق شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال دیروز گزارش داد، یک گروه از خلبانان نیروی هوایی افغانستان طی هفته جاری از ازبکستان به پایگاه نظامی آمریکا مستقر در دوحه پایتخت قطر منتقل می‌شوند.

طبق گزارش این روزنامه، انتقال خلبانان نیروی هوایی افغانستان به پایگاه نظامی واشنگتن در دوحه، به دنبال توافق جدید آمریکا و ازبکستان صورت می‌گیرد.

به دنبال تسلط طالبان بر کابل پایتخت افغانستان، گروهی از خلبانان نیروی هوایی این کشور که توسط ارتش آمریکا آموزش دیده‌اند، از ترس جانشان به ازبکستان کشور همسایه فرار کردند.

طالبان بعد از تسلط بر کابل برای مقام‌های دولت اشرف غنی رئیس‌جمهور سابق و متواری و همچنین اعضای ارتش افغانستان اعلام عفو عمومی کرد اما تعدادی از خلبانان نیروی هوایی همچنان نگران امنیت جانی خودشان هستند و به کشورشان برنگشتند.


محل نگهداری خلبانان متواری افغانستان در ازبکستان

روزنامه وال استریت ژورنال خبر داد، طالبان فشار زیادی به ازبکستان برای تحویل دادن خلبانان فراری نیروی هوایی افغانستان وارد کرده است.

هنوز مشخص نیست که خلبانان متواری ارتش افغانستان بعد از انتقال به پایگاه نظامی واشنگتن در دوحه، سرانجام به آمریکا می‌روند یا به کشور دیگری منتقل می‌شوند.

طبق گزارش‌ وال استریت ژورنال، در مجموع ۵۸۵ نفر با ۴۶ هواپیما شامل خلبانان، خدمه و خانواده‌های آنان از افغانستان به ازبکستان پرواز کردند و در این کشور حضور دارند.

سهیل شاهین یکی از سخنگویان طالبان خواستار بازگشت خلبانان به افغانستان شده و تاکید کرده که کشورشان به آنان و مردم افغانستان برای بازسازی نیاز دارد.

بیست و نهم آگوست (7شهریور) تصاویری ماهواره‌ای از یک اردوگاه در ازبکستان واقع در نزدیکی مرز افغانستان منتشر و اعلام شد، خلبانان متواری افغانستان و دیگر همراهان آنها در این مرکز حضور دارند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری