کد خبر: ۴۹۰۸۶
تعداد بازدید: ۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
قرارداد بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری خط لوله اتیلن غرب به عنوان بزرگ‌ترین خط لوله اتیلن جهان بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان مالک خط و شرکت ایجاد و بهره‌برداری صنایع نفت (اویکو) به‌عنوان پیمانکار امضا شد.

به گزارش تجارت امروز، خط لوله اتیلن غرب باوجود اینکه توسط دولت ساخته شد و در سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید، هم‌زمان با واگذاری مجتمع‌های پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شد.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همکاری نهادهای نظارتی و دیگر مبادی ذی‌ربط از سال ۱۳۹۷، به‌منظور صیانت از بیت‌المال، تلاش کرد ضمن ایجاد رابطه منطقی و شفاف مالی با بخش خصوصی، وظیفه بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری این خط لوله را به‌عهده گیرد.

منوچهر طاهری مدیرعامل شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (اویکو) نیز در این مراسم با بیان اینکه خط لوله اتیلن غرب از پنج فرهنگ مختلف کشور عبور می‌کند، افزود: شرکت اویکو در زمینه راه اندازی، تعمیر و نگهداری پیشینه طولانی دارد.

وی ادامه‌داد: مهمترین اقدامات این شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ و پالایشگاه‌های هفتم و هشتم، راهبری میدان نفتی آزادگان شمالی و غیره بوده است.

طاهری با بیان اینکه اغلب کارفرمایان تمایل و جسارت برون‌سپاری راه اندازی و بهره‌برداری طرح‌های خطوط لوله و خطوط انتقال را ندارند، گفت: این نخستین مورد در زمینه خطوط لوله است.

وی با بیان اینکه تولید پایدار بسیار مهم است، اظهار داشت: این مدل قراردادها به دلیل کوتاه‌مدت و حجمی بودن به اهداف تولید پایدار نمی‌رسد و رفت و آمد پیمانکاران اجازه فعالیت های زیرساختی را نمی‌دهد.

مدیرعامل شرکت اویکو ابراز امیدواری کرد: بحث برون‌سپاری تولید نیز در بین کارفرمایان صنعت شکل بگیرد و شاهد آن باشیم و در این راه به دنبال مدل قراردادی هستیم تا با این مضمون تدوین شود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری