کد خبر: ۴۹۱۳۴
تعداد بازدید: ۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، با اشاره به این که مساله اصلی نداشتن یک تعریف روشن در تعاملات درون نظام بین احزاب و جناح‌های سیاسی است، گفت: در انتخابات اخیر کسانی حذف شدند که پرورش یافته همین نظام هستند.

به گزارش تجارت امروز، سید حسین مرعشی هدف هر سیاستمداری را ارتقای ایران و خدمت به مردم و رفاه آنان دانست و افزود: هیچ سیاستمدار ملی و توسعه‌یافته‌ای نمی‌تواند نگاهش به ۴ سال دوره ریاست جمهوری آقای رئیسی این باشد که او مشکل پیدا کند.

او  اظهارداشت: علاقمندیم با يك رقابت عادلانه به صحنه سیاسی کشور برگردیم و موفق شویم.

وی ادامه داد: دوستانی در جبهه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان ممکن است فکرکنند آینده سیاسی آنان در گرو عدم موفقیت دولت آقای رئیسی است. جمع زیادی از اصلاح‌طلبان علاقمندند کشور در دوره ایشان مسائل کشور رفع شود.بستگی دارد سیاستمدار هدفش از فعالیت سیاسی چه باشد. اگر هدف مردم و کشور باشند، نمی‌تواند کسی طرفدار مردم و سربلندی کشور باشد و بعد بگوید ۸ سال یا ۴ سال دوران یک رئیس جمهور عدم توفیق باشد تا ما روی کار بیاییم. این خیلی پستی است.

در اصل موضوع هیچ تفاوتی بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان و سایر سیاسیون کشور وجود ندارد. دولت آقای رئیسی بر اساس خاستگاه رای‌شان و حمایتی که از جبهه اصولگرایی شده‌اند، نمایندگی بخشی از جبهه اصولگرایی را دارد. الان تفاوتی بین سیاسیونی از جمله آقای جهانگیری، باهنر،  بادامچیان، نبوی، لاریجانی نمی‌بینم. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان طیف هستند و برخوردشان در برابر دولت یکسان نیست.

 

 * ایران فرصت خطا ندارد. همه علاقمندیم آقای رییسی موفق شوند

* اگر توصیه کردیم دولت را جامع‌تر بچینند فقط به این دلیل بوده که فکر می‌کردیم

* باید از تبدیل ایران به کشوری با دعواهای قومی، شخصی و جناحی جلوگیری شود

نمی‌شود با سرنوشت و آینده ایران شوخی کرد

نگاهمان باید ملی باشد

 

ما به عنوان اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات دیداری از مجلس ایرلند داشتیم. بر اساس سنت پارلمانی ایرلند فراکسیون اکثریت دولت تشکیل می‌داد و فراکسیون اقلیت محاسبات را داشت و ناظر بود. رئیس کمیسیون از اقلیت میزبان ما بود و ۳ ماه بعد انتخابات بود. سوال کردم شما شانس موفقیت دارید؟ او گفت: خوشبختانه رقیب ما آنقدر خوب کشور را اداره کرده که ما شانسی نداریم و اقلیت خواهیم بود.

ما باید از جامعه توسعه نیافته سیاسی، خصلتی، قومی و متعصب به تدریج به جامعه نسبتا توسعه‌یافته تبدیل شویم که هدف را گم نکنیم. هدف هر سیاستمداری، جمع و جناحی باید ارتقای ایران و خدمت به مردم و رفاه آنها باشد.

لذا هیچ سیاستمدار ملی و توسعه‌یافته‌ای نمی‌تواند نگاهش به ۴ سال دوره ریاست جمهوری آقای رئیسی این باشد که او مشکل پیدا کند. اگر او در بهترین شکل شرایط را به خوبی اداره کند و فضای سیاسی رقابتی باشد و ما هم فرصت داشته باشیم، شخصیت‌های طراز اول را به صحنه بیاوریم، علاقمندیم از رقابت عادلانه به صحنه سیاسی کشور برگردیم و موفق شویم.

از نظر من به عنوان کسی که چند سالی با سرمایه مردم ایران سیاست آموخته‌ام و در محضر بزرگان شاگردی کرده‌ام، فکر می‌کنم آنچه گفتم حداقل است. خیلی سریع و ساده کشور به سمت خطرناکی حرکت کند. اصلا نمی‌شود با سرنوشت و آینده ایران شوخی کرد.

حتما باید نگاهمان ملی باشد. از ضعف‌های سیاست در ایران بعد از پیروزی انقلاب، نبودن یا کمبود سیاستمدار ملی است. این ضعف جدی است. باید در همین  مسایل این تمرین‌ها را کرد.

مسئله ما آقای رئیسی نیست، مساله نداشتن یک تعریف روشن در تعاملات درون نظام بین احزاب و جناح‌های سیاسی است. وقتی احزاب و جبهه‌ها جزئی از نظام تلقی نشوند، بلکه رقیب نظام تلقی شوند، اینطور می‌شود.

 

در انتخابات، آقای جهانگیری و علی لاریجانی و پزشکیان ردصلاحیت می‌شوند

 اینها ردصلاحیت یک فرد نیست. معنی‌اش این است که در مجموعه نظام سیاسی،

شخصیت‌هایی که پرورش یافته همین نظام هستند،

رد می‌شوند

در انتخابات، آقای جهانگیری و علی لاریجانی و پزشکیان ردصلاحیت می‌شود. اینها ردصلاحیت یک فرد نیست. معنی‌اش این است که در مجموعه نظام سیاسی، شخصیت‌هایی که پرورش یافته همین نظام هستند، رد می‌شوند. آقای جهانگیری از جهاد سازندگی بم شروع کرده و الان به نقطه‌ای رسیده که رشد کرده ولی نظام او را کنار می‌گذارد. آقای لاریجانی را بعد از ۱۲ سال تجربه ریاست مجلس می‌فهمند به درد نمی‌خورد و کنارش می‌گذارند. این اشتباه حاکمیتی است.

اگر ما هم مانند آنها با حذف و تخطئه و روش‌های غیراصولی بخواهیم مقایسه کنیم کار بدتر می‌شود که بهتر نمی‌شود. از نظر من، واقعا چیزی که گفتم حداقل است.

اگر قرار باشد روزی در جمع یا جبهه‌ای باشم که مسئله‌ام خودم و حزبم باشد نه کشور، ترجیح می‌دهم در آن جمع نباشم.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری