کد خبر: ۴۹۱۶۷
تعداد بازدید: ۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴
گزارش از فاطمه جاهدی:
امروزه با افزایش قیمت خانه شاهد مشکلات فراوانی برای تامین آن هستیم؛ قیمت بالا و نبود توانایی خرید باعث شده است تا قشر ضعیف نتوانند از نعمت خانه بهره مند شوند.

به گزارش تجارت امروز،حسین آذرمهر یکی ازملاکان شهرتهران درباره نابسامانی های بازارافزود:با وجود افزایش اجاره، تمایل مردم روند افزایشی داشته و حتی رهن مسکن نیزکاهش یافته است.

او در ادامه سخنانش با اشاره به این که تورم سبب شده است مردم در خرید خانه با مشکل مواجه شوند، افزود: با افزایش 1 یا 2 درصدی نباید انتظار فروش خانه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در مناطق جنوب شهر تهران بیشتر مراجعان متقاضی خرید خانه در رنج یک میلیارد است اما با این حال با همین مبلغ به نسبت بالا، خانه هایی که با این رنج قیمت هستند، شرایط چندان مناسبی ندارند.
او در ادامه سخنانش با اشاره به این که با کاهش نسبی خرید خانه توسط قشر جوان هستیم، افزود: در گذشته اکثر مراجعان دختران و پسران مجرد بودند اما اکنون با وجود افزایش قیمت قشر جوان توان خرید ندارند.
آذرمهردر ادامه سخنانش به عرف قیمت خانه اشاره کردوافزود: ملاکان۱ تا ۲ درصد به عرف اعتقاد دارند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پیشنهاد سازنده های ایرانی در شرایط بحران خانه گفت: وام های مسکن به هیچ وجه کمک کننده خرید مردم نسبت به خانه نیست زیرا هم سود آن زیاد است و هم کمک چندانی به بالا رفتن توان خرید مردم نمی کند. اکنون مردم متقاضی خرید به وام های مسکن با سود کم هستند، به خصوص قشر جوان برای زندگی خود باید حمایت شوند.

خانه؛ آرزویی که شاید برآورده نشود

جعفر طهماسب پور یکی دیگر از ملاکان شهر تهران درباره وضع بازار مسکن گفت: درست است که بازار خرید خانه کاملا در شرایط رکود اما رغبت به خرید خانه های با متراژ کم بالا است.

وی اعلام کرد: بیشتر مراجعان خرید خانه قشر سنین بالا است

او ادامه داد: اکنون مراجعه جوانان برای خرید خانه 10 درصد است، در گذشته به دلیل معقول بودن قیمت ها، جوانان نیز می توانستند با تلاش خود و کمک خانواده صاحب خانه شوند. لذا با توجه به بحران، تمایل بیشتر به سمت اجاره است.
وی افزود: امیدواریم از جوانان حمایت شود و باید نسبت به برخی عملکرد ها ی شهرداری نیز توجه شود زیرا با وجود افزایش هزینه های مجوز، سازندگان نیز این هزینه ها را از خریداران می گیرند و یا با وجود هزینه های بالای نظام مهندسی تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت دارد و همین مسائل باعث تورم می شود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری