کد خبر: ۴۹۱۸۷
تعداد بازدید: ۲۵۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
وزیرامور خارجه ایران دردیدار با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک تاکید کرد؛ با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت.

به گزارش تجارت امروز، حسین امیرعبداللهیان و جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و درباره موضوع های مختلف از جمله برجام و تحولات افغانستان گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وی در این ملاقات با تاکید بر این امر که دولت آقای سیزدهم در چارچوب اصول، عملگراست و لذا به دنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، اظهار کرد: همانطور که قبلا گفته شده است، ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت.

او اظهارداشت: ملاک ما عمل طرف های مقابل است و نه اظهار نظر آنها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت میکند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را میپذیرید و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: متاسفانه رفتار و سیاست‌های دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیرسازنده بوده است. بایدن با وجود آنکه به صورت زبانی از سیاستهای ترامپ انتقاد کرده اما  در عمل در قبال ایران همان سیاست‌ها را دنبال می کند.

وزیر خارجه ایران در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های بورل برای پیگیری روند مذاکرات، اظهار کرد: اگر آمریکایی ها فکر می کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می گیرند صد در صد اشتباه می کنند. مردم ایران نشان داده اند به فشار و تهدید پاسخ سخت میدهند. سه کشور اروپایی بجای فشار به آمریکای ناقص برجام برای بازگشت به تعهداتش، مدام خواستار  تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند.

او ادامه داد: همه طرف ها باید بدانند، برجام می‌بایست برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و در عمل، برداشتن تحریم‌های غیرقانونی را ببینیم. همه طرف‌ها باید عملا با برداشتن گام‌های محکم پایبندی خودشان را به برجام ثابت کنند. این وضع غیرقابل قبول است که آمریکا از یک طرف گاهی حرف های مثبت میزند و از طرف دیگر تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می کند.

وزیر خارجه ایران افزود: اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدام های جبرانی خود را متوقف کنیم. این کار سختی نیست که آمریکایی ها به تعهدات خودشان بر اساس برجام عمل کنند و 3 کشور اروپایی به بی عملی خود پایان دهند.

جوسپ بورل نیز در این ملاقات با مرور اقدامات اتحادیه اروپا برای احیاء برجام اظهارکرد: بنظر من موفقیت برجام نه تنها برای ایران و ۴+۱ بلکه برای منطقه و جهان بسیار مهم است. شکست برجام و مذاکرات برای هیچ طرفی خوب نیست.

وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا همواره از سیاست و اقدام مخرب ترامپ در خروج از برجام انتقاد کرده است و در این باره شفاف بوده است ولی تصمیم دولت جدید آمریکا فصل نوینی برای حفظ و احیاء برجام ایجاد کرده است.

بورل با ارائه گزارشی از پیشرفت ها و چالش ها در وین اظهارداشت: مسئولیت آمریکا نسبت به ایجاد وضع فعلی روشن است اما در عین حال همه طرف‌ها باید کمک کنند تا به نتیجه مرضی الطرفین برسیم.  قدم اول در این راستا تعیین زمان نشست وین است.

دو طرف درباره آخرین تحولات افغانستان و همکاری های فی مابین به ویژه درباره پناهندگان و ضرورت تشکیل دولت کاملا فراگیر تبادل نظر کردند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری