کد خبر: ۴۹۱۹۵
تعداد بازدید: ۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کوتاه شدن زمان تنظیم سند با حذف برگ گواهی تاییدیه  نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی گفت: با تغییرات صورت گرفته، تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در دفاتر رسمی سراسر کشور تنها در ۱۵ دقیقه صورت می گیرد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از اداره کل روابط عمومی ثبت اسناد و املاک کشور، مهدی اقبال در این باره با اشاره به بخشنامه روز ۳۱ شهریور۱۴۰۰ توسط معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر عدم نیاز به برگ گواهی تاییدیه برای نقل و انتقال خودرو اظهارداشت: در اجرای ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و نیز تکلیف قانونی مردم در جهت امنیت حقوقی و بهداشت حقوقی با تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی، کار تنظیم سند قطعی خودرو در کمترین زمان ممکن انجام می گیرد.

وی گفت: در این زمینه تدابیر خوبی توسط سازمان ثبت اندیشیده شده که در گام نخست تمام عملیات سند انتقال خودرو به صورت الکترونیکی انجام می شود و تمام اسناد تنظیمی مردم در سیستم ثبت آنی و بانکهای اطلاعاتی جامع سازمان ثبت اسناد ذخیره سازی می شود و در هر دوره ای از زمان که استعلامی از اصالت یک سند رسمی صورت گیرد قابلیت پاسخگویی حتی وکالت و یا انتقال قطعی آن سند وجود دارد.

 سایت «ثبت من»

معاون سازمان ثبت اسناد کشور اضافه کرد: همچنین در سامانه اصالت سند نیز (هم در سایت سازمان ثبت اسناد و هم در سامانه «ثبت من» بر روی تلفن همراه) مردم می توانند اطلاعات سند خودرو و سند وکالت خود را مشاهده کنند.

اقبال با بیان اینکه ۸۴۰۰ دفتر اسناد رسمی در تمامی نقاط کشور و حتی نقاط محروم فعالیت دارد، تأکید کرد: سردفتران آماده خدمت رسانی به مردم هستند تا مردم با نهایت آرامش و امنیت و بهداشت حقوقی لازم در ظرف زمانی کمتر از ۱۵ دقیقه، سند قطعی انتقال خودرو خود را دریافت کرده و در هر مرحله از اصالت آن نیز مطمئن باشند.  

 وی افزود: در واقع با توجه به اینکه دریافت گواهی تأییدیه نقل و انتقال خودرو از نیروی انتظامی، وقت و زمان زیادی لازم داشت با حذف آن، تنظیم سند قطعی نقل و انتقال به کمترین زمان ممکن کاهش یافته است.

این مسئول ادامه داد: با اینکه اگر دریافت گواهی تأییده از ناجا زمان بر می شد دفاتر اسناد رسمی تکلیف داشتند تا نسبت به اصالت این تأییدیه استعلام بگیرند که همه این موارد زمان بر بود و رفت و آمدهای زیادی نیاز داشت لذا بخشنامه جدیدی مبنی بر حذف این گواهی توسط معاونت امور اسناد سازمان با هدف تسهیل و تسهیل در روند تنظیم سند رسمی خودرو صادر شده است.

به گفته اقبال، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکسری اقدامات دیگری هم با هدف تسهیل و تسریع در تنظیم سند رسمی خودرو از جمله در مباحث هزینه ای و ریالی انجام داده که بزودی اعلام خواهد شد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد کشور درباره مزایای تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی گفت: امنیت حقوقی و بهداشت حقوقی و جلوگیری از آسیب های موجود ناشی از عدم تنظیم سند رسمی خودرو و نیز کاهش بخشی از پرونده های محاکم قضایی از مهمترین ویژگی های این کار است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری