کد خبر: ۴۹۲۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه معلم محور آموزش و پرورش است، گفت: امروز شان و منزلت معلم باید حفظ شود و معیشت معلم مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش تجارت امروز، آیت الله رئیسی در آئین آغاز سال جدید تحصیلی برای ۱۶ میلیون دانش‌آموز در جمع دانش‌آموزان، و کادر تعلیم و تربیت مدرسه شهید فولادفر صالح‌آبادشهر ری با تسلیت اربعین حسینی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدای عالیقدر به ویژه شهدای فرهنگی و ۴۰ هزار شهید معلم و دانش آموز ابراز امیدواری کرد روحیه بسیجی و جهادی در مردم و مسئولان همواره گره‌گشای مشکلات کشور باشد.

رئیس جمهوری بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ _ ۱۴۰۱  را به فال نیک گرفت و گفت: امیدوارم با تلاش مدیران مربیان دانش آموزان و اولیا سال جدیدتحصیلی، سال مبارکی برای معلم دانش آموز و مجموعه عظیم آموزش و پرورش و همه خانواده ها باشد.

رئیسی با گرامیداشت یاد دانش آموزی که با مسئولیت پذیری و خطر کردن جان دو نفر را نجات داد و جان خود رابه خطر انداخت، گفت: علی لندی دانش آموز ایذه ای نشان داد دانش آموخته مکتب دفاع مقدس، از خود گذشتگی و ایثار است امیدوارم روحش با روح شهید فهمیده و همه معلمان دانش آموزان شهید محشور شود.

رئیس دولت سیزدهم هدف از آفرینش انسان را تعالی، رشد،کمال، بندگی قرب به خداوند دانست و افزود: هدف از آفرینش انسان این است که انسان تربیت شود و یاد بگیرد تعلیم و تربیت هدف اساسی آمدن انبیا و معلمان بشر است. آوردن کتب آسمانی هم برای این است که مسیر تعلیم و تربیت را بپیماید.

وی با اشاره به جایگاه ویژه آموزش و پرورش در زندگی بشر ادامه داد: خانواده و مدرسه دو نهاد مکمل یکدیگرند. مدرسه جایگاه بسیار مقدسی است، شرافت دارد و با دیگر نهادها سازمان ها متفاوت است. هیچ جا مدرسه نمی‌شود مدرسه فقط آموزشگاه نیست همانطور که خانه فقط خوابگاه نیست.

رئیسی یادآور شد: خانه محل استراحت هست اما اساس خانه محل رشد و کمال انسان است همانطور که مدرسه محل اندیشه ورزی است، مدرسه تقدس دارد.

رئیس جمهوری خطاب به دانش آموزان گفت: اگر دوران دبستان تمام شد، دوران دبیرستان و دانشگاه آغاز شد هر وقت از هر کوی و برزن به مدرسه ابتدایی خود بر می‌خورید با تقدس به آن نگاه می‌کنید و می‌گویید من در اینجا پرورش یافتم تا استاد دانشگاه و مهندس زبردست و فرد اثر گذار در جامعه شده‌ام پس باید قداست مدرسه را همیشه حفظ کرد.

وی تاکید کرد: مدرسه مکمل و مقوم نهاد خانواده است پس باید به مدرسه اندیشید. هم به مدرسه فردا و هم به فردای مدرسه اندیشید.

رئیس جمهوری با بیان اینکه محور آموزش و پرورش معلم است، افزود: امروز شان و منزلت معلم باید حفظ شود و معیشت معلم باید مورد توجه قرار بگیرد هویت معلم به عنوان جایگاه تعلیم و تربیت باید مورد توجه قرار بگیرد و سخن از طبقه بندی ناظر به همه اینهاست.

رئیس دولت سیزدهم افزود: یکی از بحث‌های طبقه بندی ارتقاء جایگاه معلمان و توجه به شان و منزلت معلمان وکیفیت یافتن کار تعلیم و تربیت مورد توجه است. مدرسه ستون همبستگی و نظم اجتماعی است و جایگاه مهمی دارد.

وی در ادامه با بیان این که در ایام کرونایی قدر مدرسه را دانستیم، گفت: دانستیم که مدرسه چه محل خوبی برای همبستگی و ارتباط بین معلم و دانش آموز، مدرسه و خانه، بین خانه و مدرسه و همه لایه‌های اجتماعی است. من اینجا باید صمیمانه از زنان و دختران این کشور به صورت خاص تشکر کنم که نقش معلم را در خانه داشتد و به شبکه شاد کمک کردند. 

رئیس جمهوری تاکید کرد: در این دوران کرونایی باید از همه معلمان و دانش آموزان و به ویژه مادران و  خواهرانی که در خانه نقش معلمی داشتند و ایفای نقش کردند باید تقدیر کرد.

آیت الله رییسی گفت: لازم است با توجه به محوریت مدرسه و آموزش و پرورش در کشور، همه دستگاه‌ها و نهادها به آموزش و پرورش کمک کنند. نهاد رسانه ، اقتصاد و فرهنگ و همه نهادها و همه دستگاه ها به آموزش و پرورش برای این که آموزش دهد و پرورش را در جامعه اجرایی کند، کمک کنند. همه دستگاه‌ها موظف‌اند در خدمت آموزش و پرورش باشند.

وی خطاب به دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس افزود: هزینه کردن در آموزش و پرورش بزرگترین سرمایه گذاری در کشور است چرا که هزینه محسوب نمی‌شود. نباید چرتکه انداخت که چه مقدار برای آموزش و پرورش هزینه کردیم. این یک سرمایه گذاری بزرگ برای آینده کشور است. 

رئیس جمهور ادامه داد: توسعه کشور در گرو توسعه آموزش و پرورش و در پرتو توسعه مهارت ها در کشور است. 

 هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند

آیت الله رئیسی با تاکید بر این که عدالت آموزشی نقش مهمی در کشور دارد، گفت: هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل و آموزش بازبماند. دولت باید امکانات را در اختیار بگذارد به نحوی که تمام افراد در جامعه بتوانند از آموزش، علم افزایی و معرفت افزایی بهره مند شوند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری