کد خبر: ۴۹۲۷۷
تعداد بازدید: ۱۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۱
بعد از ترور محمدعلی رجایی رئیس‌جمهوری و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر در انفجار ۸ شهریور ۱۳۶۰، با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رئیس‌جمهور شد و در ابتدا علی‌اکبر ولایتی را به عنوان نخست‌وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد، اما مجلس به ولایتی رای اعتماد نداد و آیت الله العظمی خامنه‌ای به ‌رغم اختلافاتی که در داخل حزب جمهوری اسلامی با میرحسین موسوی داشت، او را به عنوان نخست‌وزیر به خانه ملت معرفی کرد.

به گزارش تجارت امروز، میر حسین موسوی از آن زمان تا سال ۱۳۶۸ و بعد از درگذشت سید روح‌الله خمینی، برای ۸ سال، نخست‌وزیر ایران بود.

از آنجا که تقریباً تمام دوران نخست‌وزیری میرحسین موسوی همزمان با جنگ ایران و عراق بود، عموم از او با عنوان «نخست‌وزیر جنگ» یاد می‌شود.

سیاست‌های انقباضی دولت او در آن دوران، که به عقیده خیلی‌ها ناگزیر بود، و به ویژه توزیع کالاهای اساسی با کوپن از جمله ویژگی‌هایی است که دولت موسوی را با آنها می‌شناسند.

اختلاف میان موسوی، که به جناح چپ جمهوری اسلامی تعلق داشت، با آیت الله العظمی خامنه‌ای، که به جناح راست جمهوری اسلامی متعلق بود، در دوران هشت ساله همکاری این دو ادامه داشت؛ اختلافی که حتی یک بار در شهریور ۱۳۶۷ و کمی بعد از پایان جنگ ایران و عراق، به استعفای موسوی از نخست‌وزیری انجامید؛ استعفایی که با مخالفت شدید خمینی روبرو و منتفی شد.

با همه‌پرسی بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ مقام نخست‌وزیری از ساختار سیاسی ایران حذف شد؛ بنابراین میرحسین موسوی آخرین نخست‌وزیر ایران بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری