کد خبر: ۴۹۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
رئیس دستگاه قضاء بر ضرورت اختصاص وقت کافی توسط نمایندگان این دستگاه برای حضور فعالانه در کمیسیون‌هایی که عضو هستند تاکید کرد و گفت: نمایندگان قوه قضائیه نباید به عنوان یک ماشین امضا، فعالیت کنند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در راستای اجرای دستورده ‌گانه حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای جلسه ویژه بررسی "احصاء نمایندگی‌های قوه قضائیه در بخش‌های مختلف، بررسی عملکرد آن‌ها و ارائه راهکار برای اثربخشی این نمایندگی‌ها" با حضور اعضای شورای عالی قوه قضائیه برگزار شد.

وی همچنین بر لزوم ضابطه‌مند شدن فرایند معرفی نمایندگان قوه قضائیه به بخش‌های مختلف تاکید کرد و افزود: ضروری است هنگام معرفی نمایندگان قوه قضائیه به کمیسیون‌ها، تخصص و زمینه اصلی فعالیت این نمایندگان مدنظر قرار گیرد تا انتخاب آنان برای حضور در کمیسیون‌های مختلف، متناسب با تخصص‌شان باشد.

رئیس دستگاه قضاء بر ایجاد سامانه‌های هوشمند جدید یا ارتقای سامانه‌های موجود، برای ثبت الکترونیکی فعالیت‌های نمایندگان قوه قضائیه در کمیسیون‌ها تاکید کرد.

محسنی اژه‌ای باانتقاد از رویه صورتجلسه‌گردانی در برخی کمیسیون‌های کشور گفت: به هیچ وجه قابل قبول نیست که جلسات کمیسیون‌ها به صورت حضوری یا ویدئوکنفرانسی برگزار نشود و صرفا یک صورتجلسه به دفتر اعضای کمیسیون‌ها برود تا آنها آن صورتجلسه را امضا کنند.

فعالیت ۹۵۰۰ کمیسیون در سراسر کشور

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه با اشاره به رصد فعالیت‌ها و اقدام نمایندگان دستگاه قضا در دفتر امور نمایندگی‌های معاونت اول، به بیان "آمار و عملکرد مراجع شبه قضایی"، "اهم اقدام انجام شده برای ساماندگی نمایندگی‌ها بعد از دستور رئیس قوه قضائیه و مشکلات و راهکارهای احصاء شده در این حوزه پرداخت.

معاون اول دستگاه قضا با اشاره به وجود ۹ هزار و ۵۰۰ کمیسیون در سراسر کشور افزود: از این تعداد، هزار کمیسیون نقش نظارتی و تصمیم‌گیری دارند و بقیه کمیسیون‌ها دارای حق رأی هستند.

مصدق از حضور و فعالیت 5000 نفر از کارکنان قضایی و اداری قوه قضائیه در این کمیسیون‌ها خبر داد و گفت: میانگین ورودی پرونده به هر کمیسیون در سال، ۳۵۷ فقره است که استان تهران در این زمینه رتبه نخست را در اختیار دارد.

وی اضافه کرد: هیات‌های حل اختلاف مالیاتی، کمیسیون‌های شهرداری و کمیسیون‌های تامین اجتماعی بیشترین فراوانی پرونده را در دیوان عدالت اداری دارند.

معاون اول قوه قضائیه بر لزوم آموزش بیش از پیش نمایندگان قوه قضائیه در بخش‌های مختلف تاکید کرد و از تاثیرگذاری این موضوع در کاهش موارد نقض آراء در دیوان عدالت اداری سخن گفت.

مصدق با اشاره به موانع قانونی، آموزشی، نظارتی، سامانه‌ای و ساختاری در فرایند فعالیت نمایندگان قوه قضاییه در کمیسیون‌های سراسر کشور، افزود: راهکارهای رفع این موانع و مشکلات، تنظیم و تدوین شده و در اختیار رئیس قوه قضائیه قرار خواهد گرفت.

وی اعلام کرد: با برنامه‌ریزی انجام گرفته تا پایان سال شاهد رفع شدن این مشکلات و فعال و موثر شدن نقش نمایندگان قوه قضائیه در شورای‌های مختلف خواهیم بود.

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور، سید محمد صاحبکار معاون راهبردی قوه قضائیه، محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و حجت‌الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی معاون حقوقی قوه قضائیه نیز نظرات و پیشنهادات خود را برای ساماندهی و بهبود فعالیت نمایندگان دستگاه قضا در بخش‌های مختلف کشور ارائه کردند.

براساس این گزارش، پیش‌تر و درهفته‌های گذشته جلسات ویژه بررسی دستورات ده‌گانه رئیس قوه قضائیه برگزار شده و موضوع هایی نظیر"احصاء مشکلات مردم در مراجعات به واحدهای قضایی"، "تدوین دستورالعمل و چارچوب همکاری و ارائه خدمات قضایی به نیروهای امنیتی انتظامی و به طور کلی تنظیم روابط کاری قضات و ضابطین" و "احصاء مشکلات و مسائل کارکنان دستگاه قضا، مراجعه‌کنندگان به واحدهای قضایی و همچنین نمایندگان قوه قضائیه در دستگاه‌های مختلف کشور و ارائه راهکار برای رفع این مشکلات بررسی شده بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری