کد خبر: ۴۹۳۴۲
تعداد بازدید: ۷۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
ارسال گزارش "قانون گریز" به قوه قضائیه:
نمایندگان خانه ملت، قانون گریزی‌ "حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم و دوازدهم را به قوه قضائیه ارسال کردند.

به گزارش تجارت امروز، در ادامه جلسه علنی ۲۰مهر خانه ملت، قرائت گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مبنی بر درخواست ۳۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر اعمال ماده (۲۳۴) آئین‌نامه داخلی خانه ملت در رابطه با «نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی و قوانین متعدد دیگر» توسط رئیس جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم، در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

براساس اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ریاست هیات وزیران با رئیس جمهور است که بر کار وزیران نظارت دارد و با اتخاذ تدابیر لازم به هماهنگ ساختن تصمیم‌های وزیران و هیات دولت می پردازد و با همکاری وزیران، برنامه وخط مشی دولت را تعیین و قوانین را اجرا می کند، در موارد اختلاف نظر و یا تداخل در وظایف قانونی دستگاه‌های دولتی در صورتی که نیاز به تفسیر یا تغییر قانون نداشته باشد، تصمیم هیات وزیران که به پیشنهاد رئیس جمهوری اتخاذ می شود لازم الاجراست. رئیس جمهور در برابر مجلس مسئول اقدام هیات وزیران است.

مطابق گزارش معاونت نظارت خانه ملت در پایان دوره دهم، در ۳۶ فقره قانون از ۱۸۶ فقره قانون مصوب مجلس، دستگاه‌های اجرایی و هیات وزیران ملزم به تهیه و تصویب مجموعاً ۲۴۲ فقره آیین‌نامه اجرائی و سایر مقررات تکلیفی شده‌اند.

از میان ۲۴۲ فقره آیین‌نامه‌ اجرائی و مقررات لازم‌التصویب مذکور، تا زمان تهیه گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، مجموعاً تعداد ۱۶۹ فقره آیین‌نامه اجرائی تهیه و تصویب شده است و ۷۳ فقره آیین‌نامه اجرائی در مهلت قانونی تهیه و تصویب نشده است که این مسأله مانع اجرای کامل قوانین می‌باشد. بنابر گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی ۲۴ فقره قانون مصوب مجلس شورای اسلامی‌ به علت عدم تصویب تمام یا بخشی‌از مقررات و آیین‌نامه اجرائی آنها، اجرائی نشده یا به صورت ناقص در حال اجراست که فهرست قوانین مذکور به شرح زیر است:

قانون اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور ۱۲ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون بودجه سال ۱۳۹۶کل کشور یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۴۰۰-۱۳۹۶) (تعداد ۲۱ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون هوای پاک یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی ۲ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون الحاق دو تبصره به ماده (۶۱۷) قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم ـ تعزیرات و مجازات های بازدارنده)  یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون بودجه سال ۱۳۹۷کل کشور ۲ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی ۳ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون حمایت از حقوق معلولان یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهار (۴۴) قانون اساسی یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن نگذشته است.

قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی کشور یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون ادغام شرکت‌ها و تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح تعداد یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور ۳ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی ۴ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون حفاظت از خاک ۳ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی(تعداد یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون مدیریت بحران کشور ۳ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ۶ فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگلبانی یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن نگذشته است.

قانون حمایت از اطفال و نوجوانان یک فقره مقررات تکلیف شده مصوب نشده که مهلت تهیه و تصویب آن گذشته است.

کمیسیون تخصصی :

پس از وصول درخواست ۳۳ نفر از نمایندگان محترم مبنی بر اعمال ماده (۲۳۴) قانون آئین‌نامه داخلی در خصوص نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی و قوانین متعدد دیگر، موضوع برای بررسی در دستور کار جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ کمیسیون قضایی و حقوقی قرار گرفت. در این جلسه علی‌رغم دعوت قبلی از امیری، معاون سابق امور مجلس رئیس جمهور و عدم حضور او، کمیسیون پس از اظهارات حسینعلی حاجی دلیگانی به نمایندگی از درخواست کنندگان، درخصوص وارد بودن درخواست اعمال ماده (۲۳۴) قانون آیین‌نامه داخلی درمورد جناب آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور دولت های یازدهم و دوازدهم، رأی گیری به عمل آورد و با اکثریت آراء نمایندگان حاضر، درخواست مذکور وارد تشخیص داده شد.

بخش سوم-جمع‌بندی نهائی و ارائه پیشنهاد

مقررات و آیین‌نامه‌هایی اجرائی موضوع قوانین فوق‌الذکر یا توسط یک وزیر یا معاون رئیس جمهور یا توسط هیات وزیران باید تدوین و تصویب می‌شد که تکالیف قانونی مذکور انجام نشده است. با توجه به حکم اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی ریاست هیئت وزیران با رئیس جمهور است و رئیس جمهور در برابر مجلس مسئول اقدامات هیئت وزیران می‌باشد بنابراین نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای قانون، توسط حسن روحانی رئیس جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم از زمان تصدی به پست ریاست جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر عدم تصویب تمام یا بخشی ‌از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرائی قوانین فوق‌الذکر محرز است و مطابق ماده(۲۳۴) قانون آیین‌نامه داخلی گزارش این کمیسیون جهت اجرای تبصره(۱) ماده مذکور تقدیم خانه ملت می‌ شود.

در پایان طبق ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی خانه ملت گزارش فوق به رای نمایندگان گذاشته شد.

نمایندگان با ۱۸۳ رای موافق گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد قانون گریزی های حسن روحانی رئیس جمهوری وقت را در قالب شکایت خانه ملت از وی، به قوه قضائیه ارسال کردند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: