کد خبر: ۴۹۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
بررسی تحولات بازار سکه و طلا در هفته منتهی به ۲۳ مهر:
قیمت انواع سکه و طلا در هفته سوم مهر با توجه به افت نرخ دلار در مدار نزولی قرار داشت و حباب سکه هم به ۳۴۰ هزار تومان کاهش یافت.
به گزارش تجارت امروز، بازار سکه و طلا در سومین هفته مهربرخلاف هفته‌های پیشین که نوسانی چندانی نداشت، سیر نزولی را در پیش گرفته بود.

بر همین اساس در بازار سکه سیر نزولی را شروع کرد و سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با یکصدهزارتومان کاهش در مقایسه با پنجشنبه گذشته با رقم ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان معامله شد و  فردای آن روز بهای آن۵۰ هزار تومان کاهش یافت.

بهای سکه در دومین روز هفته دوباره نزولی بود و قیمت سکه ۱۶۰ هزار تومان کاهش داشت، این افت قیمتی نه به دلیل کاهش قیمت انس جهانی طلا بلکه به دلیل ریزش نرخ ارز در بازار بود.

دوشنبه گذشته نیز قیمت سکه کاهش اندک ۲۰ هزار تومانی داشت و به بهای ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان خرید و فروش می‌شد. در روز سه شنبه هم قیمت انس جهانی طلا تغییر نداشت اما با این حال قیمت سکه دوباره ۱۶۰ هزار تومان کاهش یافت و به رقم ۱۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه تا پایان هفته بر مدار نزولی قرار داشت و چهارشنبه گذشته۱۱ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان و  پنجشنبه گذشته با افزایش ۱۴۰ تومان رشد بها با ۱۱ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد.

قیمت‌ها در بازار طلای خام نیز در هفته مذکور نزولی بود. به این صورت که یک گرم طلای ۱۸ عیار در روز شنبه یک میلیون و ۱۵۱ هزار تومان معامله ‌شد و در روز بعد ۱۳ هزار تومان افت قیمت داشت.

دوشنبه گذشته تغییر قیمت نامحسوس بود و هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار یک میلیون و ۳۷ هزار تومان تعیین شد.

سه شنبه گذشته دوباره افت قیمت ۱۱ هزارتومان برای هر گرم طلای ۱۸ عیار را شاهد بودیم و با نرخ یک میلیون و ۱۲۶ هزار تومان معامله می‌شد.

در پایان هفته قیمت رشد اندک چهار تومانی برای هر گرم طلا ثبت شد و پرونده معامله آن با رقم یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان بسته شد.

قیمت هر مثقال طلا در هفته گذشته در کانال چهار میلیون تومان نوسان داشت. به این صورت که در نخستین روز هفته هر مثقال طلا برابر چهار میلیون و ۹۸۸ هزار تومان تعیین شد و روز بعد قیمت آن ۵۶ هزار تومان کاهش یافت.

بهای هر مثقال طلا در روز دوشنبه کاهش بود و در این روز با هشت  هزار تومان کاهش با مبلغ چهار میلیون و ۹۲۶ هزار تومان داد و ستد می‌شد.

سه‌شنبه گذشته دوباره شاهد کاهش قابل توجه نرخ را داشتیم به این صورت که هر مثقال طلا برابر چهار میلیون و ۸۸۱ هزار تومان بود و روز چهارشنبه برخلاف روزهای دیگر که رشد قیمتی سکه و طلا را نداشتیم هر مثال طلا ۱۵ هزار تومان رشد داشت و پرونده این نوع طلا با رقم چهار میلیون و ۹۴۱ هزار تومان در روز پنجشنبه بسته شد.

قیمت انس جهانی طلا در هفته گذشته نوسانی نداشت و در محدوده قیمت یک هزار و ۷۵۷ تا یک هزار و ۷۹۷ دلار در نوسان بود.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز جمعه درباره تحولات بازار سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت، گفت: قیمت انس جهانی طلا با توجه به تحولات اقتصادی جهانی به خصوص تحولات بازارهای نفتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه افزایش چشمگیری داشت.  

محمد کشتی‌آرای افزود: این افزایش قیمت انس جهانی طلا به بالاترین سطح خود در یک ماه گذشته رسیده است و در مقایسه با ابتدای هفته با ۳۹ دلار افزایش نرخ به یک هزار و ۷۹۷ دلار رسید که این رقم در یک ماه گذشته بی سابقه بوده است.  

وی اظهارداشت: قیمت انواع سکه در پنجشنبه ای که گذشته در مقایسه با روز قبل آن افزایشی بود اما در مقایسه با ابتدای هفته کاهش داشت.  

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: درپنجشنبه گذشته حباب سکه ۳۴۰ هزار تومان بود که نسبت به ابتدای هفته ۸۰ هزار تومان کاهش یافته بود و این نشان می‌دهد که انگیزه خرید و تقاضا در بازار به شدت کاهش یافته است.  

وی اعلام کرد: قیمت دلار مبنای تعیین نرخ سکه و طلا است که در ابتدای هفته ۲۸ هزار و ۸۸۰ تومان بود که در پایان هفته ۸۶۰ تومان کاهش هفتگی داشت که خود موجب کاهش قیمت طلا و سکه در هفته سوم مهر بود.  

کشتی آرای همچنین در مورد پیش‌بینی قیمت سکه و طلا در هفته آینده گفت: در هفته آینده با توجه به مذاکرات برجامی در جریان است ممکن است قیمت ارز تحت تاثیر این اخبار قرار گیرد، البته قیمت انس جهانی نیز بی تاثیر نخواهد بود و باید دید بازارهای مالی به کدام سو حرکت می‌کنند.  

روند نزولی قیمت سکه و طلا متاثر از کاهش نرخ دلار

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: