کد خبر: ۴۹۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
درخواست سخنگوی شورای نگهبان اعضای خانه ملت:
سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر ایراد شورای نگهبان و هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع برطرف شود ما اشکالی به مصوبه مجلس نداریم.
به گزارش تجارت امروز، هادی طحان نظیف در نشست خبری با تشریح نظرات شورای نگهبان درباره مصوبه خانه ملت افزود: طرح جهش تولید مسکن مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و ابلاغ شد. امیدوارم اجرای دقیق این قانون یکی از دغدغه‌های مردم و جوانان را رفع کند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اعضای شورای نگهبان نسبت به طرح ساماندهی خودرو چند ابهام داشتند که مجلس باید این ابهام را رفع کند. ابهام شورای نگهبان درباره این مصوبه ۲ یا سه مورد است.

وی اضافه کرد: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام هم ایراداتی را به این طرح وارد کرده است که اگر همه این ایرادات برطرف شود، ما اشکالی به مصوبه مجلس درباره ساماندهی صنعت خودرو نداریم.

طحان نظیف با بیان این که امروز پنجمین سالگرد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات است، افزود: در مهر ۹۵ رهبر فرزانه انقلاب اسلامی این سیاست‌ها را ابلاغ کردند که دستگاه‌های مختلفی مخاطب این سیاست ها بودند.

وی اعلام کرد: در موارد متعددی در این سیاست‌ها اشاراتی داریم که نظام انتخاباتی ما مشکلاتی دارد که البته راهکارهایی وجود دارد خروجی این پنج سال نشان داد که آن چه مد نظر بود اتفاق نیافتاد البته تلاش هایی شده است امیدوارم با نگاه مثبت مجلس و دولت اتفاقات بهتری شاهد باشیم ما هم در شورا ظرفیت نظارتی خود را در اختیار دستگاه ها قرار می دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان درپاسخ به سوالی درباره محرمانه بودن اموال مسئولان واینکه اگرمجلس قید محرمانگی را حذف کند، چه می‌شود، گفت: درباره اصلاح طرح رسیدگی به دارایی مسئولان متن جدیدی به تصویب مجلس نرسیده است. مصوبه فعلی مصوبه مجمع است و چنانچه مصوبه ای خلاف شرع و قانون اساسی نباشد شورا تایید می‌کند.

وی بابیان اینکه قانون حاکم نسبت به اعلام دارایی مقامات و مسئولان قانون مجمع است،افزود: شورای نگهبان جزو دستگاه‌های پیشتاز در اجرای این قانون بود و اگر مجلس مصوبه را اصلاح کند ما بررسی می‌کنیم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارنظرهای اعضای شورا گفت: مواضع شورا توسط سخنگو این شورا اعلام می‌شود ممکن است اعضا نظر تخصصی خود را بگویند اما این نظرات نظر شورا نیست.

اانتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: