کد خبر: ۴۹۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
فضای مجازی شمشیر دولبه ای است که زخم می زند :
استفاده از فضای مجازی به رغم اینکه دارای فرصت های فراوانی است، باعث سهولت امور خواهد شد، درصورت نبودمدیریت صحیح ورهاساختن آن، باعث بروزنتایج ناگوار وآسیب های متعددی به خصوص برای کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

به گزارش تجارت امروز، در تحقیقات انجام شده آن دسته از افرادی که استفاده اعتیادی از اینترنت می کنند، بیشتر دچار انزوا و تنهایی اجتماعی، ترک تحصیل و کار می شوند.

همچنین نتایج تحقیقات نشان داده است استفاده زیاد از اینترنت با پیوند ضعیف اجتماعی مرتبط است. بر عکس کاربرانی که از اینترنت کمتر استفاده می کنند، به طور قابل ملاحظه ای با والدین و دوستـانشان ارتباط بیشتری دارند.

افزایش استفاده از فضای مجازی مانند شمشیری دو لبه است؛ اگر کنترلی در آن نباشد، شاهد تنش های فرهنگی و اجتماعی می شویم. اما باید توجه کنیم نمی‌توان در استفاده ازآن سبقت گرفت و اگر از آن درست استفاده کنیم می‌تواند باعث پیشرفت شود‌‌.

در گفتگویی با یک دانشجو درباره کاربرد فضای مجازی سوال شد، که وی چنین گفت: در۲ سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مردم که در قرنطینه خانگی بودند توانستند استفاده مفید را ببرند.

او اظهارداشت: کاربرد فضای مجازی در قشرهای مختلف جامعه متفاوت است لذا نمی توانیم متوجه استفاده آنان شد.

مهری صائبی که رئیس امور مالی شرکتی صنعتی است، درباره استقبال جوانان از فضای مجازی گفت: به دلیل کمبود وقت و مشکلات اقتصادی، بیشتر تفریح جوانان استفاده ازفضای مجازی درزمان استراحت و تفریح است.

وی دلیل خود برای استفاده از فضای مجازی را خرید آنلاین دانست و افزود: برنامه های واتساپ و اینستاگرام برای من محبوبیت بیشتری دارد، از واتساپ به عنوان پیام رسان و از اینستاگرام برای خرید آنلاین استفاده می‌کنم.

او با اشاره به اینکه کنترل فضای مجازی باید شخصی باشد، گفت: کنترل کردن فضای مجازی موضوعی شخصی است و هر فرد نسبت به خود باید مسئول باشد.

سحر ابراهیمی در این باره گفت: شیوع بیماری کرونا سبب کسادی مشاغل شد و این موضوع سبب رونق گرفتن آنلاین کسب و کارهای آنلاین شد علاوه بر آن سرگرمی ایجاد شده در فضای مجازی سبب افزایش استفاده آن شده است.

وی افزود: برنامه های واتساپ و اینستاگرام را بیشتر استفاده می‌کنم از واتساپ برای ارتباط کاری و از اینستاگرام برای سرگرمی استفاده می‌کنم.

هانیه قره‌باغی درباره استقبال جوانان از فضای مجازی گفت: جذابیت ایجاد شده در این فضا به گونه ای است که نمی‌توان آن را در برنامه دیگری یافت و همین موضوع سبب افزایش استفاده از آن شده است‌.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از چه فضایی بیشتر استفاده می‌کنید، گفت: از اینستاگرام برای سرگرمی استفاده می‌کنم البته برای کار خود نیز از آن بهره می‌برم و برای کار و استفاده از پیام رسان از تلگرام استفاده می‌کنم.

او با اشاره به اینکه کنترل فضای مجازی موضوعی شخصی است، افزود: با فرهنگسازی می‌‌توان از مشکلات فرهنگی و اجتماعی که افزایش استفاده از فضای مجازی ایجاد می‌کند، جلوگیری کرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری