کد خبر: ۴۹۳۸۲
تعداد بازدید: ۲۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۴
با تاکید رئیس جمهوری انجام می‌شود؛
تامین کافی سوخت زمستانی نیروگاه‌ها برای تضمین تولید پایدار و مستمر برق در فصل زمستان اهمیت زیادی دارد و بر این اساس، رئیس‌جمهوری چندی پیش در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر آن تاکید کرد.

به گزارش تجارت امروز، تامین سوخت به‌موقع مورد نیاز نیروگاه‌ها از اموری است که اختلال در آن می‌تواند خاموشی‌هایی را به دنبال داشته باشد، تجربه پارسال نشان داد تامین نشدن به موقع سوخت مورد نیاز نیروگاه ها چه مشکلاتی می تواند برای کشور ایجاد کند.

همین حساسیت سبب شد رئیس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که 20 مهر برگزارشد بر پیش‌بینی تامین به موقع سوخت نیروگاه‌ها تاکید داشته باشد.

در همین رابطه علی اکبرمحرابیان وزیر نیروی دولت سیزدهم نیز در روزهای اخیر موضوع سوخت نیروگاهی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این امر در زمستان از اهمیت بالایی برخودار است و مشکلی که پارسال ایجاد شد این بود که مخازن سوخت نیروگاه‌ها پر نشد و همین امر تامین گاز نیروگاه‌ها را با مشکل روبه‌رو کرد.

وی گفت: براین اساس از یک ماه گذشته و در یک اقدام مشترک با وزارت نفت تلاش کردیم ناوگان حمل و نقل کشور بسیج شوند و مصوبه خوبی در دولت برای تشویق مالکان این ناوگان داشته‌ایم.

او افزود: اکنون سوخت‌رسانی با سرعت خوبی درحال انجام است و موجودی مخازن بالاتر از ذخیره سال گذشته است.

محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی درباره با وضع تامین سوخت نیروگاهی گفت: تلاش خواهیم کرد تا حد امکان این نگرانی برطرف شده یا کاهش یابد.

وی درباره وضع فعلی تامین سوخت نیروگاه‌ها افزود: اکنون روند تامین سوخت نیروگاه ها توسط وزارت نفت به‌طور مداوم درحال انجام است و هم از نظر سوخت گاز و هم سوخت مایع کار تامین به‌طور مستمر در حال انجام است.

مدیرعامل برق حرارتی ادامه داد: الان وضع مخازن نیروگاه‌ها نسبت به پارسال در همین زمان وضع مطلوب‌تری دارد و میزان سوخت مایع هم نسبت به گذشته بهتر شده است.

طرزطلب اظهار‌داشت: البته باید دید وضع مصرف گاز در کشور به چه شکلی خواهد شد و مشترکان چه میزان گاز مصرف خواهند کرد و بر این اساس چقدر گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین خواهد شد و مخازن چقدر می توانند سوخت مورد نیاز نیروگاه های حرارتی را تامین کنند؟

وی درباره احتمال استفاده از مازوت در برخی نیروگاه‌ها گفت: این امر بستگی به میزان مصرف گاز و برق در زمستان خواهد داشت و پیش بینی ما آن است که استفاده از سوخت مازوت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه‌داد: ۱۶ نیروگاه وجود دارد که می توانند از سوخت مازوت استفاده کنند.

طرزطلب افزود: احتمال می رود ۵۰ درصد این نیروگاه‌ها به سمت استفاده از مازوت بروند؛ گرچه تلاش این است که هر ۱۶ نیروگاه زمانی که توسط سازمان محیط زیست اعلام افزایش آلودگی داده شد از سوخت مازوت استفاده نکنند.

پیشتر شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد، سومین نشست هماهنگی و برنامه‌ریزی تأمین سوخت زمستانی در هفته گذشته با حضور مسئولان وزارت نفت و نیرو برگزار شد، این نشست با هدف بررسی اصلاح الگوی مصرف در کشور و ایجاد هماهنگی و همکاری مشترک میان دستگاه‌های تأمین‌کننده و مصرف‌کننده انرژی در کشور برگزار شد.

ارسال حداکثری سوخت مایع به نیروگاه‌ها با اولویت منطقه شمال شرق، استفاده حداکثری از نفت کوره در نیروگاه‌ها و مدیریت تأمین گاز برای مهم‌ترین مراکز تولید برق در کشور، از اصلی‌ترین موضوع‌های مورد بحث در این نشست بود.

وزیر نفت نیز پیش از این با بیان اینکه درپارسال ۱۶۰ میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان‌های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم، افزود: امسال پیش‌بینی می‌کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد است، در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم.

ارسال خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری