کد خبر: ۴۹۳۸۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸
سخنگوی کمیسیون اصل نودم خانه ملت گفت: طبق نظر رسمی دستگاه قضاء، برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد و برای ثبت آن نیازی به حضور در دفاتر اسناد رسمی نیست.
به گزارش تجارت امروز، علی خضریان در ارتباط به حواشی ایجاد درباره نقل و انتقال سند خودرو و بلاتکلیفـــی مردم، به خبرنگاران افزود: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شناسنامه مالکیت خودرو را صادر می‌کند و درباره شبهه‌های مطرح شده هم نظر دادستان و رای دیوان عدالت اداری صریحا اعلام شده است. اما جای تعــــجب دارد چرا برخی‌ همچنان می‌خواهند در رابطه با این‌ موضوع مقاومت کنند. البته پاسخ روشن است چرا که درآمد هنگفتی از بابت معاملات خودرو نصیب دفاتر اسناد و محضرخانه‌ها می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم خانه ملت گفت: نباید برای حفظ درآمد عده‌ای، هزینــــه اضافی و بـوروکراسی (دیوان‌سالاری) مازاد به مردم تحمیل شود. اگرچه برای نقل و انتقال سند خودرو از طریق دفاتر اسناد رسمی،  اختیار از شهروندان گرفته نشده است و آنها می‌توانند به این امر مبادرت کنند ولی الزامی برای آن وجود ندارد و قانون هم در این‌باره صراحت دارد.

خضریان اضافه کرد: باید تلاش شود بوروکراسی‌های مازاد به نفع مردم کم شده و هزینه‌های شهروندان در حوزه نقل و انتقال سند خودرو کاهش داده شود که برگ سبز اکنون این کار را انجام مـــی‌دهد. البته نیروی انتظامی هم باید فرایند فک پلاک را تسهیل کند تا مشکلات مردم در آن قسمت هم کمتر شود.

وی یادآور شد: طبق قانون همانطور که دفاتر اسناد رسمی می‌توانستند نقل و انتقال سند خودرو را انجام دهند، نیروی انتظامی هم می‌تواند از طریق صدور برگ سبز این مهم را محقق کند که در حــال اجرا است.

نماینده مردم تهران یادآور شد: اگر افرادی فکر می‌کنند که نیاز است خانه ملت این موضوع را شفـاف‌تر کند، می‌توانند از مجلس استفساریه درخواست کنند؛  در غیر این صورت این قانون برای مردم شفاف شده و نظر دادستان محترم هم در این زمینه به طور رسمی اعلام شده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: