کد خبر: ۴۹۳۹۳
تعداد بازدید: ۶۷۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران خبر داد:
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، حمایت ازفعالیت‌های دانش‌بنیان راراهبرد جدید اوقاف دانست و گفت: با امکانات و توانایی‌هایی که داریم به سمت برنامه‌های دانش‌بنیان و اقدام هایی که منجر به کارهای جدید می‌شود، حرکت می‌کنیم و از گروه‌هایی که به صورت دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده فعالیت می‌کنند، حمایت می شود.

به گزارش تجارت امروز، دکتر مجتبی عبداللهی در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به این که تغییرات خوبی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، صنعت، کشاورزی، دامپروری، دامداری، شیلات و غیره در مجموعه سازمان اوقاف رخ داده است، افزود: در گذشته همه فکر می کردند وظیفه سازمان اوقاف حفظ و نگهداری موقوفات و رسیدگی به نیات واقفان بود و حداکثر به فکر درآمدزایی و ایجاد ارزش افزوده برای این موقوفات.

وی موضوع درآمدزایی از موقوفات مهم دانست و گفت: این موضوع، موضوع بی اهمیتی نیست بنابراین باید به آن پرداخته شود.

او با بیان اینکه سیاستگذاری خوبی در سازمان اوقاف انجام شده است، افزود: با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدمهدی خاموشی در سازمان اوقاف، نگاه اوقاف نیز در حوزه‌های مختلف تغییر کرده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به اینکه ایجاد ارزش افزوده در موقوفات موجب اجرای بهتر نیت‌ها می‌شود، گفت: تمام تلاش خود را مصروف نیت واقفان می کنیم تا به نیازمندان جامعه نیز کمک شود.

سازمان اوقاف در کشور نسبت به فقرزدایی، محرومیت‌زدایی و ثروت‌افزایی از موقوفات اقدام می‌کند و در همین حال با تغییر نگاه مجموعه سازمان، برنامه‌های جدید و مورد نیاز کشور نیز توسط اوقاف پیگیری می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران افزود: سازمان با امکانات و توانایی‌هایی که دارد، به سمت برنامه‌های دانش‌بنیان و اقدامی که منجر به کارهای جدید می‌شود، حرکت می‌کند و از گروه‌هایی که به صورت دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده فعالیت می‌کنند، حمایت لازم را انجام می‌دهد.

او ادامه داد: نگاه اوقاف این است که نیازهای کشور در زمینه‌های مختلف صنعتی، پزشکی، تجهیزات پزشکی و ... برطرف شود و از طریق مشارکت با مجموعه‌های دانش‌بنیان نیازهای داخلی برطرف و بومی‌سازی شده و به خودکفایی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه در موضوع تجهیزات پزشکی فعالیت های خوبی انجام شده است، گفت: سازمان اوقاف در این زمینه حرکت خوبی را آغاز کرده و نهادهای مختلف باید در حد توانایی خود به این موضوع کمک کند تا در آینده نزدیک در تمام زمینه‌ها که امروز به آن وابسته هستیم، خودکفا شویم.

عبداللهی با اشاره به اینکه برنامه‌های خوبی در حوزه صنعت در حال پیگیری و اجراست، افزود: تولید موتورهای برقی چند سالی است که در داخل کشور آغاز شده است.

به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، این صنعت از فن‌آوری بالایی برخوردار است، در کشور ایجاد شد تا وابستگی در این زمینه رها شویم. تولید موتورهای مورد نیاز که در آینده قابلیت خودرو شدن نیز دارد، از فن‌آوری و دانش خاصی برخوردار است که جوانان و دانشمندان ایرانی به آن دست یافتند.

وی با بیان اینکه در موضوع دامپروری نیز اتفاقات بسیار خاصی رخ داده است، افزود: این اتفاقات و تغییرات موجب تحولات فراوانی در این زمینه در کشور خواهد شد. توسعه در این بخش باعث ایجاد شرایطی خواهد شد؛ با برطرف شدن نیازهای داخلی باید به فکر صادرات در حوزه‌های مختلف دامپروری از جمله دام سبک، دام سنگین، تولید شیر و دام و ... باشیم.

عبداللهی در رابطه با موضوع شیلات نیز اظهارکرد: سازمان اوقاف در این زمینه نیز ورود جدی داشته است که این مسئله باعث شده تا در بخش‌های مهمی همچون ماهی، میگو و .. اتفاقات بسیار خوبی در حوزه شیلات رخ دهد.

همچنین، در کشاورزی نیز به واسطه موقوفات متعدد سازمان اوقاف و امور خیریه با بکارگیری فناوری‌های جدید و روش‌های نوین کشاورزی به نقطه‌ای از توسعه دست پیدا کرده است که خود در این زمینه صاحب نظر شده و نهادهای مختلف می‌توانند از تجربیات آن استفاده کنند.

وی اظهار کرد: مجموعه این تحولات باعث شده تا سازمان اوقاف امروز دیگر سازمان صرف نگهدارنده از املاک و موقوفات و حداکثر در ایجاد ارزش افزوده برای آن‌ها نباشد، بلکه مجموعه سازمان در فعالیت‌های جدیدی که نیاز ضروری کشور است با محوریت فن‌آوری، گروهای دانش بنیان و شتاب‌دهنده‌ها ورود کرده است و امیدواریم که این سیاستگذاری‌ها موجبات توسعه روز افزون کشور را فراهم کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به موضوع ترویج فرهنگ وقف در جامعه نیز گفت: اعتقاد داریم که در زمینه فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم در رابطه با وقف وظیفه خود را به طور کامل انجام نداده‌ایم و این حوزه نیازمند اقدامات بیشتری است که باید آنها را پیگیری کنیم. اگر مردم دیندار و ولایتمدار ما با ویژگی‌های وقف آشنا شوند درصدد وقف اموال خود خواهند بود و این وقفیات نیز می‌تواند به کشور در حوزه‌های مختلف محرومیت زدایی و ... کمک کند.

عبداللهی تصریح کرد: باید به گونه‌ای فرهنگ‌سازی کنیم که آحاد جامعه به این موضوع برسند که ثروت ایشان با وقف همیشه ماندگار خواهد بود و از بین نخواهد رفت. امروزه موقوفاتی داریم که طی چندین قرن مورد استفاده نیازمندان جامعه قرار گرفته است.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به ایجاد ۳۰ وقف جدید در استان تهران طی سال جاری، اظهار کرد: می‌‌توانیم با وقف زمینه محرومیت‌زدایی در کشور را به خوبی فراهم کنیم. از طریق وقف ثروت‌سازی و عدالت اجتماعی در جامعه پیاده می‌شود به شرط آنکه بتوانیم مردم را به خوبی با اثرات و ماندگاری وقف در جامعه آشنا کنیم.

نمایشگاه دستاوردهای نهاد وقف سازمان اوقاف و امور خیریه واقع در ساختمان شهید محلاتی برگزار شد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری