کد خبر: ۴۹۴۳۲
تعداد بازدید: ۳۹۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اعلام کرد:
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: برای توسعه تجارت با کشورهای همسایه، تمرکز بر صادرات محصولات تولیدی در حوزه صنعتی راهگشا خواهد بود.

به گزارش تجارت امروز، ازآغــاز دولت سیــزدهم تاکنون رئیس جمهوری بارها بر توسعــه تجارت با همسایگان تاکید کرده و خواستار ایجاد دیپلماسی اقتصادی مناسب برای افزایش مبادلات با ۱۵ کشور هم مرز با ایران شده است.

وی افزوده است: توسعه تجارت با همسایگان و کشورهای منطقه اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم بوده و ساز و کار مناسب، پیگیری و اجرای این سیاست در وزارت امور خارجه طراحی و عملیاتی شده است.

رضا فاطمی امین وزیرصنعت، معدن تجارت به عنوان دستگاه متولی نیزبا برآوردتوسعه صادراتی ۳۵ میلیارد دلاری و افزایش تجارت ۷۰ میلیارد دلاری طی چهار سال آینده، گسترش صادرات و واردات با همسایگان را از اولویت های دولت و از نیازهای کشور اعلام کرد.

آمارهای تجاری نیمه نخست امسال ایران با ۱۵ کشور همسایه حکایت از رشد ۳۷ درصدی در وزن و ۵۲ درصدی دارد و به بیش از ۴۷ میلیـــون تن کــالا به ارزش ۲۲ میلیارد و ۵۸۸ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس این آمار، عراق با سه میلیارد و ۸۴۰ میلیون، ترکیه با ۲ میلیارد و ۳۰۸ میلیون، امارات با ۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون، افغانستان با ۹۹۹ میلیون و پاکستان با ۵۴۴ میلیون دلار، پنج مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی و عمــان با ۲۷۷ میلیون، روسیه با ۲۷۰ میلیون، جمهوری آذربایجان با ۲۱۲ میلیون، ارمنستان با ۱۵۶میلیون، ترکمنستان با ۱۴۵ میلیون، قزاقستان با ۸۰ میلیون، قطر با ۷۵ میلیون، کویت با ۶۵ میلیون، بحرین با ســه میلیـــون دلار و عربستـان با ۳۹ هزار دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

همچنین درزمینه واردات کالا امارات با هفت میلیارد و۳۰۵ میلیون، ترکیه با ۲ میلیارد و ۴۳۵ میلیون، روسیه با ۶۳۹ میلیــون، عراق با ۴۹۹ میلیون و عمان با ۲۷۰ میلیون پنج کشور طرف معامله با ایران برای تامین کالاها وپاکستان،قزاقستان، جمهوری آذربایجان،ترکمنستان،ارمنستان،کویت، افغانستان، قطر و بحرین در رتبه های بعدی قرار دارند.

در همین راستا، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه افزود: توسعه تجارت با کشورهای همسایه استراتژی بسیارمناسبی است که دستاوردهای اقتصادی وامنیتی مطلوبی رابه دنبال خواهدداشت، اما برای دستیابی به آن باید اقدام در دستور کار قرار بگیرد.

هادی تیزهوش تابان تاکیــد کرد: اتخاذ سیاست های مناسب برای دیپلماسی اقتصادی و فراهم کردن بستر مناسب سیاسی در جهت افزایش همگرایی منطقه ای برای تسهیل و توسعه تجارت با کشورهای منطقه در اولویت قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد ثبات اقتصادی به توسعه تجارت با همسایگان کمک کند، خاطرنشان کرد: این شاخصه، قدرت رقابت رابه تجار و بازرگانان ایرانی بازمی گرداند و درنهایت بازارهای هدف صادراتی را در اختیار ایران قرار خواهد داد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه از دیگر راهکارهای مهم و اساسی برای توسعه تجارت با کشورهــای همسایه ایجاد ثبات در حوزه قوانین و مقررات است، اضافه کرد: ثبات نداشتن در حوزه قوانین و تصویب آیین نامه ها، دستورالعمل ها و بخشنامه های مقطعی و خلاف قوانین بالا دستی، خصوصاً در حوزه های مرتبط با تجارت خارجی، قدرت برنامه ریزی و تصمیم گیری را از بازرگانان و تجار واقعی سلب مــی کند و در نهایت این موضوع نتایج مثبتی را برای تجارت خارجی به همراه نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه تولیدات صنعتی و دانش بنیان ها برای توسعه صادرات باید مورد توجه قرار بگیرد، اظهار داشت: اراده و تصمیم دولت برای توسعه صادرات غیر نفتی و ایجاد جهش در این حوزه باید به صادرات محصولات تولیدی در حوزه صنعتی متمرکز شود.

تیزهوش تابان با بیان اینکه شرایط کنونی به گونه ای است که تمرکز بر صادرات محصولات کشاورزی نمی تواند تحول چشم گیری در فضــای تجاری ما با روسیه ایجاد کند، اظهارداشت: نیازمند اتخاذ سیاست هایی برای تسهیل صادرات تولیدات صنعتی و دانش بنیان ها هستیم.

وی تاکید کرد: تولید مایحتاج صنعتی کشــــــوری مانند روسیـه بر پایه توانمندی های داخلی و بر اساس استانداردها و سلایق حاکم بر بازار این کشور و بهره مندی از پتانسیل مناطق آزاد تجاری برای سرمایه گذاری مشترک، راهکارهایی است که می تواند در راستای توسعه صادرات غیــر نفتی موثر واقع شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه رشد میزان صادرات ایـــران به کشــورهای همسایه بهبود تراز تجاری کشور را به دنبال دارد، تاکید کرد: این روند نتایج بسیار مثبتی را بر فضای اقتصادی کشور خواهد گذاشت اما انجام این مهم نیازمند در نظر داشتن یک چشم انداز مناسب و سپس برنامه ریزی و در نهایت انجام اصلاحات اقتصادی متناسب با برنامه ریزی انجام گرفته است.

ایران به عنوان کشوری واقع در قاره آسیا و منطقه خاورمیانه با کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق مرزهای زمینی و با جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، روسیه قزاقستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، عربستان و کویت مرز دریایی دارد که می تواند با افزایش تجارت، از مزایای همسایگی بهره مند شود.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، تجارت خارجی ایران در نیمه نخست سال جاری به ۷۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۵ میلیارد دلار رسید که سهم صادرات ۶۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۹ میلیــون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش ۲۳ میلیـــارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری