کد خبر: ۴۹۴۴۹
تعداد بازدید: ۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
امیرعبداللهیان خبر داد:
وزیرخارجه کشورمان گفت: کمیسیون مشترک کنسولی بین دو کشور ایران و ترکمنستان تشکیل می شود.

به گزارش تجارت امروز، حسین امیرعبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ترکمنستان افزود: در مورد رایزنی های امروز توافق کردیم که سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم.

وزیر خارجه کشورمان اظهارداشت: مقام معظم رهبری یک تعبیر در مورد روابط ایران و ترکمنستان دارد و گفته اند که روابط ما با ترکمنستان تنها رابطه همسایگی نیست بلکه رابطه خویشاوندی هم است.

وی با بیان اینکه روسای جمهوری دو کشور نیز در مورد روابط دو کشور عبارات دقیق و زیادی به کار برده اند و برای ارتقای روابط تاکید داشتند، افزود: در حاشیه اجلاس شانگهای در تاجیکستان روسای جمهوری دو کشوردیدار بسیار خوبی داشتند وامروز نیز علاوه بر دیدار وزرای خارجه نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز برگزار شده است.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه امروز وزیر خارجه ترکمنستان با وزیر نفت دیدار داشتند و علاوه بر دیدار با رئیس جمهور با عده دیگر از وزرا رایزنی و گفتگو خواهند کرد، افزود: در این جلسه در ارتباط ارتقای همکاری ها بین دو کشور گفتگوهای خوبی داشتیم و در همین راستا توافق کردیم که سند همکاری های مشترک دو کشور مورد بازنگری قرار دهیم.

وی در این ارتباط افزود: تاکنون بیش از صد سند رسمی بین دو کشور در موضوع های مختلف به امضا رسیده و امروز توافق کردیم که در قالب سند جامع همکاری ، حجم تبادلات تجاری بین دو کشور را به حداکثر ممکن برسانیم  و ارتقا دهیم.

او با بیان اینکه در دیدار امروز توافق کردیم که حرکت کامیون های دو کشور از 4 نقطه مرزی با توجه به عبور از پیک کرونا بازگشایی شود، افزود: درخصوص همکاری های استانی و همچنین در زمینه ارتقای همکاری های دو کشور در حوزه آب، برق و دیگر حوزه های مورد علاقه توافقاتی خوبی به عمل آمد.

عبداللهیان همچنین با بیان اینکه ما از دو مسیر سرخس و گنبد برق از کشور ترکمنستان وارد می کنم و قرار شد خط سومی نیز با رایزنی بین مقامات دو کشور ایجاد شود، افزود:درحوزه آبی وارتقای همکاری های دو کشور در این زمینه نیز گفت و گوهای خوبی انجام گرفت.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان همچنین به توافق ایران و ترکمنستان برای گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های علمی و فناوری اشاره کرد و گفت: همچنین در جلسه امروز بر ضرورت رفع مشکلات کنسولی تاکید کردیم و قرار شد کمیسیون مشترک کنسولی بین دو کشور ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در جریان رایزنی های امروز در مورد مسائل منطقه از جمله تحولات افغانستان، غرب آسیا و قفقاز جنوبی رایزنی کردیم، افزود: همچنین گزارشی از آخرین وضع مذاکرات هسته ای نیز به همسایه‌مان ترکمنستان ارائه شد. از جمله سفر معاون وزیر خارجه به بروکسل برای گفت وگو با هماهنگ کننده   کمیسیون مشترک برجام پیرامون مذاکرات هسته ای.

وی ادامه داد: ما در نگاه همسایگی در این ارتباط گفتگوها و مشورت هایی را با ترکمنستان و سایر همسایگان‌مان خواهیم داشت و  به این گفتگوها ادامه می دهیم.

انتهای خبر//ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: