کد خبر: ۴۹۵۲۶
تعداد بازدید: ۷۶۳
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ قانون پرداخت تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها به بخش مسکن خبر داد و گفت: همزمان به کمک استاندارها که رییس شورای عالی مسکن نیز هستند از امروز در هر استانی شروع عملیات اجرایی ساخت خانه‌های طرح "نهضت ملی مسکن" را خواهیم داشت.

به گزارش تجارت امروز، رستم قاسمی در مراسم چهارمین همایش ملی پدافند شهری که در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزارشد، افزود: ساخت ۴ میلیون مسکن نیاز به ایجاد شهرک‌های جدید و توسعه فضای شهری دارد و فرصت خوبی است که در طراحی شهرک‌های جدید موضوع پدافند غیرعامل را در دستور کار قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکــه با همکاران در بخش پدافند غیــرعامــل هماهنگ هستیــم تاســازوکارها در شهرهای بزرگ و شهرک‌های جدید با تکیه بر پدافند غیرعامل باشد، ادامه داد: هر چقدر به سمت هوشمندی و تکنولوژی برویم خطر جنگ‌های سایبری بیشتر خواهد بود و از آنجایی که جنگ‌های آینده جنگ‌های سایبری است لازم است در طراحی شهری موضوع پدافند غیرعامل لحاظ شود و ادامه مسیر کار امن باشد.

وی گفت:برای اینکه بتوانیم تعهدات خود نسبت به ابلاغ قانون جهش تولید مسکن راکه ساخت۴ میلیون مسکن است، انجام دهیم نیازمند ضوابط و اقدام هستیم که نشان‌دهنده رویکرد اصلی ما یعنی"شهرک سازی"به جای خانه سازی باشد. بنابراین همزمان تلاش می‌کنیم در طراحی شهرهای جدید با همکاری همکاران در بخش پدافند غیرعامل کارها پیش رود.

همچنین در ادامه این برنامه وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی آنلاین با شهرداران و استانداران سراسر کشور با توجه به ابلاغ اجرای قانون جهش تولید مسکن، گفت:از آنجایی که استانداران رئیس شورای شهرسازی استان نیز هستند تقاضا داریم دراجرای طرح نهضت ملی مسکن همه تلاش خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه سهمیه‌ها بر اساس جمعیت هر استان ابلاغ شده است و استانداران هــر چه سریعتر باید عملیات اجرایی را آغاز کنند، افزود: جلسه مشترک روز گذشته با نماینده بانک مرکزی داشتیم و بر این اساس از امروز  به بانک‌ ها ابلاغ می‌شود تا تخصیص سهم ۲۰ درصدی تسهیلات مسکن را انجام دهند و ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به صورت سالیانه باید سهم مسکن را پرداخت کنند .

وزیر راه و شهرسازی گفت: چنانچه هر بانکی به این قانون عمل نکند مشمول جریمـــه مالیاتی می شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی سهم هر واحد مسکونی نبست به موقعیت پروژه‌ها مشخص شده است و از امروز که ابلاغ تخصیص وام به بانک‌ها داده می‌شود پروژه ها نیز وارد مرحله عملیات اجرایی می شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: برای برخی پروژه‌ها زمین برای قشرهای کم درآمد ۹۹ ساله در اختیار قرار می‌گیرد و چنانچه زمین‌ها توسط سازمان‌های دولتی برای اجرای طرح اختصاص داده نشود؛ یک طرفه اداره ثبت زمین‌ها را به وزارت راه می دهد.

قاسمی گفت: همه ابزار قانونی لازم برای اجرای طرح فراهم است و از امروز هر روز و هر هفته میزان پیشرفت کار را پیگیری می‌کنیم و ملاک انتظار ما برای پیشرفت طرح "امکانات موثر مدیران در در استانها" است.

وی خطاب به شهرداران گفت: شب گذشته تفاهمنامه‌ای با وزیر کشورامضا شد که شهردارها بنابر درخواست اداره راه و شهرسازی استانها اقدام به صدور پروانه کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر این اساس در یک ماه باید پروانه‌های ساختمانی صادر شود و بر اساس قانون هزینه پروانه ساخت را وزارت راه و شهرسازی به جای متقاضی پرداخت می‌کند وهر۶ ماه یکبار این مبالغ با شهرداری توسط وزارت راه و شهرسازی تسویه می شود.

وی ادامه داد: از امروز به کمک استاندارها که رئیس شورای عالی مسکن نیز هستند هر روز در هر استانی شروع عملیات اجرایی را خواهیم داشت.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری