کد خبر: ۴۹۵۴۱
تعداد بازدید: ۱۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سیاست‌های مالی دولت سیزدهم، گفت: سیاست مالی دولت، تمرکز بر مدیریت هزینه‌ها است و این به معنای انقباض مالی نیست.

به گزارش تجارت امروز به نقل ازسازمان برنامه و بودجه کشور،مسعودمیرکاظمی دردومین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ درباره سیاست‌های مالی دولت،اظهارداشت: در این سال‌ها منابع به صورت اثربخش استفاده نشده، ‌اقدام های دولت باید منجر به افزایش سطح رفاه خانواده‌ها و درکل افزایش رشداقتصادی شود. امااین اهداف مغفول مانده وبایدبر شاخص‌های کلان اقتصادی متمرکز شد.

وی با تاکید براینکه نمی‌توان عامل مشکلات اقتصادی کشور راصرفاً ناشی ازتحریم دانست، گفت: در همه سال‌های بعد از انقلاب، تحریم با درجات مختلف وجود داشته است،قیمت نفت بالا و پایین شده و هر چهار دولت بعد از دفاع مقدس هزینه‌های زیادی در توسعه زیرساخت‌ها کرده‌اند، اما تمرکزی بر رشد اقتصادی نداشته‌اند.

او اظهارداشت: اگردولت و مجلس و در یک کلام، حاکمیت بر رشد اقتصادی متمرکز شود به دست آوردن نرخ‌های بالای رشد در سال آینده دور از دسترس نیست.

معاون رئیس جمهوری اهمیت جذب منابع توسط مسئولان را یادآور شد و افزود: مدیریت به معنای هزینه کردن منابع نیست. مدیران دولتی، به خصوص مدیران استانی باید در جذب سرمایه، خلاق و توانمند باشند.

میرکاظمی بااشاره به افزایش اختیارات استان‌ها دربودجه ۱۴۰۱ گفت:باید استانـــداران و شـورای برنامه‌ریزی استان، اختیار عمل داشته و در مقابل منابعی که در اختیار آنان گذاشته می‌شود، پاسخگو باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت آمایش سرزمین در تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ پرداخت و افزود: توسعه باید متوازن، متعادل و مبتنی بر آمایش سرزمین باشد که این موضوع در تدوین برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار دارد، به طوری که بودجه سال آینده دقیقاً بر مبنای آمایش سرزمین تدوین می‌شود.

میرکاظمی با بیان اینکه کار اساسی دولت توجه به محرومیت‌ها و عقب ماندگی‌ها خواهد بود، افزود: اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند هر کاری می کنید پیوست عدالت داشته باشد، در واقع عینیت بخشیدن به رفع محرومیت‌ها است. سند آمایش استانی هم تدوین شده که آماده دریافت نظرات مشورتی مجامع استانی نمایندگان درباره آن هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار بودجه، گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ ساده، قابل کنترل بوده و تضمین کننده شاخص‌های کلان اقتصادی خواهد بود.

میرکاظمی با بیان اینکه در تدوین بودجه از پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه استقبال می شود، افزود: این آمادگی وجود دارد تا در اصلاح ساختار بودجه از ظرفیت‌های مجلس استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ سال کار تحقیقاتی روی اقتصاد کلان کشور انجام داده است، گفت: برای معضلات کشور راه حل مشخصی وجود دارد.  جمع بندی مطالعات انجام شده این است که وقتی موضوعی هدف گیری می‌شود لازم است منابع به سمت آن بسیج شود.

معاون رئیس جمهوری در مورد سرنوشت ارز ترجیحی در بودجه سال آینده، گفت: لایحه‌ای برای تعیین تکلیف ارز ترجیحی در جهت حمایت از مردم به مجلس ارائه خواهد شد.

گفتنی است دومین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور رئیس و اعضا کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: