کد خبر: ۴۹۵۴۹
تعداد بازدید: ۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
وزیر اقتصاد خبر داد:
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: ذرت‌های فاسد در گمرک از ابتدای ورود به کشور آلوده بوده، اما به دلیل ماندگاری زیاد فاسد نشده است و گمرک از توزیع آن در سراسر کشور جلوگیری کرد.

به گزارش تجارت امروز،سید احسان خاندوزی درباره ذرت آلوده درگمرک اظهارداشت:اعداد و ارقامی که به شکل رسمی درباره ذرت فاسد در گمرک اعلام می‌شود حکایت از این دارد که مساله ذرت‌ها از ابتدای واردات، توسط مراجع استاندارد آلوده تشخیص داده شده و گمرک مانع توزیع آن در سراسر کشور شد.

وی بااشاره به نیاز کشور در زمینه واردات ذرت گفت: درسال‌های اخیرکشور هر ساله به‌طور متوسط نیازمند واردات 8 میلیون تن ذرت بوده است .

خاندوزی افزود: از میلیون‌ها تن ذرتی که وارد کشور شد۱۴۰ هزار تن مربوط به محموله‌های  سال‌های ۹۲، ۹۵ ، ۹۷ و ۹۹ از ابتدا مسموم تشخیص داده شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه دلیل فرسوده شدن ذرت موجود در گمرکات سراسر کشور بر اثر ماندگاری نبوده است، افزود: واردکنندگان ذرت نیز از بخش خصوصی بودند و از اموال دولت منابعی برای این امور تلف نشده است.

وی تاکید کرد: ذرت‌ها با تشخیص مسئولان استاندارد به‌درستی مسموم شناخته شدند و برای رفع و رجوع این ۱۴۰ هزار تن اقدام‌های خوبی نیز انجام گرفته و بیش از ۱۰۳ هزار تن از ذرت‌های آلوده به کشورهای فرستنده مرجوع شده است.

خاندوزی توضیح‌داد: به دو دلیل بخشی از ذرت‌های خریداری شده مسموم هنوز در گمرک باقی مانده است، دلیل نخست به خریدار خارجی بازمی‌گردد؛ از آنجایی که این ذرت‌های آلوده برای بخشی از نیازهای دارویی و الکلی هنوز قابل استفاده هستند و خریدار خارجی برای خرید آنها اعلام آمادگی کرده اما  برای دریافت آنها تاخیر داشته است و بنابراین هنوز در گمرک وجود دارد.

وی اضافه‌کرد: بخشی ازذرت‌های فرسوده موجود در گمرک در حال مرجوع شدن است تا به‌طور کل صورت‌ مساله ذرت‌های آلوده پاک شود، امااز آنجایی که شاکی خصوصی وجود داشت و مراجع قضایی حکم توقف دادند، آن بخش از کالاها و ذرت‌های مسموم مرجوع نشده است.

دادستان کل کشور 10 تیردر بازدید ازبندر امام خمینی(ره)، از وجود ۱۴۰ هزار تن ذرت فاسددریکی از انبارها خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین "محمدجعفر منتظری" گفت: ۱۲۰ هزار تن ذرت آلوده خارج شده و تاکید شد که بقیه آن نیز در مدت یک ماه از انبار تخلیه شود، زیرا آثار زیان‌باری برای محیط زیست دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: