کد خبر: ۴۹۵۵۳
تعداد بازدید: ۴۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
یادداشت از حسین عبداللهی :
سهم مصرف آب در بخش کشاورزی ۹۰ درصد، آشامیدنی ۸ درصد و صنعت و معدن ۲ درصد است، در صورتی‌که در کشورهای توسعه یافته سهم بخش کشاورزی ۳۰ درصد، آشامیدن و بهداشت ۱۱ درصد و سهم بخش صنعت و معدن ۵۹ درصد است.

به گزارش تجارت امروز، همانگونه که آمار  نشان می‌دهد در بسیاری از کشورها که دارای منابع آبی بیشتری از ایران هستند و شرایط آب و هوایی مناسبی نیز دارند، سرانه مصرف آب از کشور ایران پایین‌تر است.

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط سازمان ملل متحد، هر انسان روزانه ۵۰ لیتر آب نیاز دارد تا بتواند بنوشد، غذا درست کند و نیازهای بهداشتی خود را رفع کند. در واقع این ۵۰ لیتر آب برای دوری از انواع بیماری و حفظ کارآیی انسان در زندگی حیاتی است.

اما سازمان جهانی بهداشت مقدار متوسط سرانه ۱۵۰ لیتر را برای برآوردن نیازهای بهداشتی هر نفر در روز تعیین کرده است. در کل جهان روزانه ۱۰ میلیارد تن آب مصرف می‌شود. این در حالی است که بنا به اعلام همین سازمان ۳ درصد از آب موجود در کل جهان قابل نوشیدن است و باقی‌مانده، آب دریا و غیرقابل نوشیدن است.

در ایران اگر میزان مصرف آب بخش خانگی، صنعتی، تجاری و فضای سبز را در سراسر کشور در نظر بگیریم و پر جمعیت ایران تقسیم کنیم به‌طور متوسط در هر شبانه‌روز هر ایرانی ۱۹۷ تا ۲۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند. مصرف سرانه آب در بخش خانگی در ایران به‌طور متوسط ۱۵۷ لیتر در روز است.

گاهی در کلان‌شهرهای ایران در اوج فصل گرما این میزان مصرف به ۲۵۰ لیتر در روز هم می‌رسد. به‌طور مثال بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران میانگین مصرف روزانه آب تهران اکنون نزدیک به سه میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب است که این میزان مصرف معادل حجم کل دریاچه چیتگر است.

نکته قابل تامل در مورد آب مصرفی کشورمان این است که هنوز آب آشامیدنی از آب مصارف بهداشتی تفکیک نشده است. این در شرایطی است که در اغلب کشورهای جهان، آب قابل آشامیدن آبی نیست که از دوش حمام یا شیر آب سرویس‌های بهداشتی جاری می‌شود.

گر چه در دنیای پیشرفته کیفیت آب غیر شرب آنقدر بالا است که می‌توان برای پخت و پز هم از آن استفاده کرد، اما بخش بسیار کمی از آن صرف تهیه غذا می‌شود و همه مردم برای نوشیدن از آب‌هایی که در بطری عرضه می‌شوند استفاده می‌کنند. اما به‌دلیل آنکه تفکیک آب آشامیدنی از آبی که صرف سایر کاربردها می‌شود، نیازمند سرمایه‌ اولیه زیادی است، بسیاری از کشورهایی که در زمره کشورهای ثروتمند جهان قرار ندارند، نمی‌توانند هزینه‌های راه‌اندازی با حفظ زیرساخت‌های مناسب تفکیک آب آشامیدنی را تقبل کنند و به همین دلیل مردم این کشورها مجبورند بخش بیشتری از درآمد خود را صرف پرداخت آب‌بها کنند.

در کل جهان سرانه مصرف آب ۱۵۰ لیتر است که برخی از کلان‌شهرهای ما دو برابر این میزان مصرف می‌کنند. این در شرایطی است که دوره تنش آبی را پشت سر می‌گذارد و بخش‌های زیادی از تالاب‌ها و دریاچه‌هایی مانند هامون و ارومیه خشک شده است. در ایران از ۹۰ درصد آب اختصاصی به بخش کشاورزی، ۶۰ درصد هدر می‌رود.

از سوی دیگر آمار نشان می‌دهد در آلمان سرانه مصرف آب در هر روز ۱۲۲ لیتر است که از این مقدار یک سوم آن برای سیفون سرویس بهداشتی، یک سوم آن برای شست‌وشوی بدن و یک سوم دیگر شست‌وشوی لباس، ظروف و نوشیدن استفاده می‌شود.

هر فرد فقط برای غذای مصرفی و نوشیدن آب مورد نیاز خود روزانه به‌طور متوسط به ۵ لیتر آب نیاز دارد.

اغذیه فروشان و رستورانها بیشترین هدر رفت آب را دارند، برایشان مهم نیست که با کمبود آب مواجه هستیم، در برابر اعتراض گارد می گیرند، ممکن است توهین هم کنند.

کافیه غروب از کنار آنها رد شویم، متوجه می شویم هزاران یا میلیونها لیتر هدر رفت آب از کدام سمت است.

اینکه برخوردی با این افراد نمی شود جای سوال دارد.

حق و سکوت یا ........؟

انتهای یادداشت//

 

    

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری