کد خبر: ۴۹۵۵۹
تعداد بازدید: ۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد: اوضاع اقتصادی و منابع ملی کشور نیازمند این است که تمام افغان‌ها از پول رایج کشور در تمام داد و ستد‌های خود استفاده کنند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از رویترز، این اقدام توسط طالبان باعث اختلال بیشتر در اقتصاد افغانستانی می‌شود که در نتیجه خروج نیرو‌های آمریکایی و سقوط دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین این کشور متزلزل شده است.

همچنین این اطلاعیه توسط طالبان چند ساعت پس از آن منتشر شده که دست کم ۲۵ تن در نتیجه حمله مردان مسلح در بزرگترین بیمارستان نظامی افغانستان در کابل کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد: اوضاع اقتصادی و منابع ملی کشور نیازمند این است که تمام افغان‌ها از پول رایج کشور در تمام داد و ستد‌های خود استفاده کنند.

استفاده از دلار آمریکا در بازار‌های افغانستان رایج است درحالیکه مناطق مرزی از پول‌های کشور‌های همسایه نظیر پاکستان برای داد و ستد استفاده می‌کنند.

دولت طالبان افغانستان به دنبال آزادسازی میلیارد‌ها دلار در ذخایر بانک مرکزی است، چون این کشور به شدت با کمبود نقدینگی، قحطی گسترده و بحران جدید مهاجرتی روبروست.

افغانستان میلیارد‌ها دلار هم در بانک مرکزی آمریکا و چند بانک اروپایی دارد، اما این پول از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت سال جاری میلادی مسدود شده است.

خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان و توقف کمک اهدا کنندگان بین المللی، باعث شده تا این کشور نتواند هزینه‌های سه چهارم جمعیت خود را تامین کند.

وزارت دارایی افغانستان اعلام کرده که روزانه ۴۰۰ میلیون افغانی یا ۴.۴ میلیون دلار مالیات دریافت می‌کند.

اگرچه قدرت‌های غربی به دنبال جلوگیری از بروز فاجعه بشری در افغانستان هستند، اما از به رسمیت شناختن رسمی طالبان افغانستان امتناع می‌کنند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری