کد خبر: ۴۹۵۷۳
تعداد بازدید: ۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
کمالوندی خبر داد:
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان را انقلاب دوم خواند و اعلام کرد که ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد کشور از ۲۱۰ کیلو عبور کرده و تاکنون نیز ۲۵ کیلو اورانیوم ۶۰ درصد تولید شده است.

به گزراش تجارت امروز، کمالوندی گرامیداشت یاد و عظمت شهدای اسلام، انقلاب، حرم و شهدای هسته‌ای و در صدر آنان شهید فخری زاده، به تاریخچه‌ای از مبارزات پیش از انقلاب پرداخت و تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان را انقلاب دوم خواند که باعث شکوفایی در کشور شده است.

وی اعلام کرد: تسخیر لانه جاسوسی حرکتی علیه نظام سلطه بود. این سلطه نمادی بود که باید کنار می‌رفت. امروز نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور نمونه‌هایی از تلاش های جوانان باانگیزه جهادی است که در این صنعت گاهی تا سه شیفت کار می‌کنند. ما دستاوردها و توانمندی‌هایی داریم که در کشور دیگری وجود ندارد. متاسفانه غالباً درباره غنی سازی و سانتریفیوژها صحبت شده است، در حالی که در بخش "غیر انرژی" دستاوردهای زیادی داریم.

کمالوندی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر هسته‌ای به عنوان حوزه اقتدار، گفت: ما هر چه در فناوری‌های پیشرفته مثل هسته ای، نانو و ... دستاورد و توانمندی داریم، مثل سلاح است و بازدارندگی ایجاد می کند. در این صنعت، کیفیت ۲۰ درصد از دیگر صنایع بالاتر است. یعنی باید ۱۲۰ درصد به آن اطمینان داشته باشید. به همین دلیل خواستند آن را از ما بگیرند. اما اعتراف کردند که دیگر نمی‌توانند. در این سازمان هر چه اراده کنیم انجام می دهیم.

کمالوندی با تاکید بر اینکه صنعت هسته‌ای صنعت ریشه داری است، اظهارداشت: به خاطر مسائل مذاکراتی برجام به عقب رفتیم اما وقتی اراده شد رو به جلو برویم، دیدید با چه شتابی رو به جلو حرکت کردیم و تکالیفی که قانون مشخص کرده بود را بسیار بالاتر از انتظارات انجام دادیم. صنعت هسته ای صنعت قوی است که مایه اقتدار، افتخار و غرور کشور است. کشورهای استکباری الان اذعان کرده اند که دیگر نمی‌توانند این صنعت را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند.

وی درباره اهمیت و سطح صنعت هسته‌ای گفت: این صنعت جلوتر از همه صنایع است و می‌تواند آنها را به حرکت در آورد.

او اظهارداشت کیفیت و استانداردهای آن بسیار بالاتر از دیگر صنایع است. وقتی در این صنعت تسلط دارید، در حقیقت زمینه را برای کیفیت بالای دیگر صنایع فراهم کرده اید. آنها می دانند این صنعت نقطه حساس و کلیدی است، لذا تلاش می کنند جمهوری اسلامی را از یک مولفه مهم قدرت، این چنین محروم کنند. موضوع هسته ای را سیاسی کرده‌اند و اتهام می زنند که دنبال سلاح هستیم، در حالی که خودشان سلاح دارند و استفاده کرده‌اند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره روند مذاکرات هسته‌ای گفت: مسئولیت مذاکرات برعهده وزارت امور خارجه است و سازمان انرژی اتمی فقط به موضوع های فنی ورود می کند. به زودی مذاکرات آغاز می شود اما تاکنون تاریخ قطعی آن مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به دنبال برگرداندن سلطه خودشان بوده اند. چون در اینجا بر همه شئونات کشورمان مسلط بود و این شرایط را از دست داد. ایران کشور بسیار مهمی است. الحمدلله تلاش هایشان به نتیجه ای نرسیده است.

او ادامه داد: انواع و اقسام توطئه، کودتا، جنگ تحمیلی و فشارهای ترکیبی اقتصادی و سیاسی را بر علیه کشورمان پیاده کرده اند. تلاش کرده‌اند اگر نمی توانند ایران را تحت سلطه قرار دهند، آن را همیشه ضعیف نگهدارند. این در حالی است که آمریکا هم اکنون در سراشیبی افول است و هیچوقت بخصوص در منطقه این قدر ضعیف نبوده است. ایران روز بروز قوی تر می‌شود و انشاء الله می تواند به آرمان های انقلابی خود تحقق ببخشد.

وی تاکید کرد: ما یکی از بهترین های دنیا در این صنعت هستیم. ما در بخش های مختلف انرژی، پزشکی و بهداشت، کشاورزی و شیلات فعال هستیم. فقط در حوزه پزشکی بیش از یک میلیون نفر از هموطنان از رادیوداروهای این صنعت استفاده می کنند. تولید برق هسته ای را داریم. برای تولید برق هسته ای و تولید رادیوداروها در راکتورها، سوخت هسته ای نیاز داریم که چرخه آن را از اکتشاف و استخراج و غنی سازی گرفته تا پسمانداری که طی آن باید سوخت مصرف شده به نحو مناسبی نگهداری شود. ما امروز در گداخت، لیزر، تولید دوتره ها و آب سنگین و کوانتوم پیشرفت های بسیار زیادی داریم. صنعت هسته ای صنعت بسیار گسترده ای است. صنعت هسته ای ما قابل مقایسه با دیگر صنایع هسته ای در دنیا نیست. شاید کشورهای دیگر یک یا دو بخش را داشته باشند، اما ما در همه بخش ها بدون کمک خارجی پیشرفت های چشمگیری داشته ایم.

او اظهارداشت: این نمایشگاه یک هفته به روی مردم باز است و می خواهیم کمک کنیم و این صنعت را بطور کامل به مردم بشناسانیم. چون اغلب مردم فقط غنی سازی را می شناسند. در واقع این نمایشگاه مثل یک کلاس آموزشی است که نشان می دهد صنعت هسته ای علیرغم همه فشارها در همه حوزه ها رشد خوبی داشته است.

انتهای خبر//ح.ع

محمدرضا کیانفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
0
0
.
بهروز کمالوندى سخنگوی انرژی اتمی گفت: بیش از ۲۱۰کیلو اورانیوم ۲۰درصد و 25کیلو 60درصد تولید کرده‌ایم.

آقای کمالوندی،
با این کارمان فقط بیت‌المال ملت خدازده را به باد داده‌ایم و لعن و نفرین‌شان را خریده‌ایم زیرا ناچاریم به زودی تولیدات‌مان را با دست خودمان نابود سازیم.
بود بدتر ز هر زهری مزیدن، سرانگشت پشیمانی گزیدن.
چرا عاقل کند کاری که باید، سرانگشت پشیمانی گزیدن.

سرور گرامی،
تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما،
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: