کد خبر: ۴۹۵۹۳
تعداد بازدید: ۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور و حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی وی در تماسی تلفنی درباره از سرگیری مذاکرات برجام در وین گفتگو و بر اجرای موثر این توافق تاکید کردند.

به گزارش تجارت امروز، بر اساس این گزارش لاوروف بر پایبندی کشورش به مفاد برجام و تلاش های بین المللی برای حل و فصل اختلافات در مسیر اجرای این توافق تاکید کرد.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد لاوروف و امیرعبداللهیان در این تماسی تلفنی درباره دورنمای از سرگیری مذاکرات بر سر توافق هسته ای در وین گفت و گو کردند.

مذاکرات در وین برای برقراری مجدد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های آمریکا در 29 نوامبر (8 آذر) از سر گرفته می‌شود.

توجه اصلی به وضع پیرامون برجام در مورد برنامه هسته‌ای ایران و چشم‌انداز ازسرگیری روند مذاکرات در وین محور اصلی گفت و گوی لاوروف و امیر عبداللهیان بود.

 این وزارتخانه اعلام کرد دو طرف تاکید کردند که برجام باید در پیکربندی متعادل اولیه خود که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است اجرا شود و  این تنها راه صحیح برای تضمین حقوق و منافع همه شرکت کنندگان در توافقات جامع است.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، وزیران امور خارجه در این دیدار با اشاره به سفر آینده رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران،در مورد تعدادی از موضوع های  مهم در دستور کار دوجانبه و منطقه‌ای از جمله اوضاع در افغانستان، قفقار جنوبی نیز گفتگو کردند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند.

اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند،درچند گام تعهداتش ذیل برجام راکاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام انجام می‌گرفت.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر بارها اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌ شود.

آیت الله رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به تازگی در سخنانی گفت: مذاکره مدنظرما، یک مذاکره نتیجه‌محور است. همانطوری که گفته‌ایم میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم اما در مقابل زیاده‌خواهی‌ها هم ایستادگی می‌کنیم.

"میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اخیرا اعلام کرد که تمام مشارکت‌کنندگان در مذاکرات برای ازسرگیری اجرای برجام، خواهان گفتگوهای نتیجه‌محور هستند.

اولیانوف که ریاست هیات روس در مذاکرات برجامی را برعهده دارد روز پنجشنبه هفته گذشته در پیام توئیتری خاطرنشان‌کرد که رویکرد مشارکت کنندگان در نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در وین عملی است. وی بر این اساس عنوان کرد که نسبت به دورنمای دوره بعدی مذاکرات وین محتاطانه خوش‌بین است.

اتحادیه اروپا اخیرا با صدور بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام هشتم آذر به صورت حضوری در وین از سر گرفته می‌شود و شرکت کنندگان قرار است به رایزنی‌ها درباره اجرای کامل و موثر این توافق ادامه دهند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: