کد خبر: ۴۹۵۹۴
تعداد بازدید: ۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:‌ ۱۲۰ نفر دیگر در۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند و این رقم را باید کمترین عده تلفات روزانه پس از عبور خیز پنجم کرونا از کشور دانست.

به گزارش تجارت امروز، خیز پنجم و مرگبار کرونا از ابتدای تیر در کشور آغاز شد و وزارت بهداشت هشتم مهر از عبور این خیز از کشور خبر داد.

در این خیز در ۲۸ مرداد و هفتم مهر به ترتیب شمار تلفات از یکصد و ۱۲۰ هزار نفر عبور کرد.

همچنین رکورد تلفات روزانه کرونا در این مدت چندین بار شکسته شد، دوم شهریور با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از ابتدای شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور رسید.

اما در هفته های اخیر به مدد رویکرد دولت سیزدهم در مهار کرونا که با افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون همراه شد، تلفات کرونا روندی نزولی گرفته و امروز پس از دو ماه از عبور خیز پنجم به کمترین تلفات روازنه یعنی ۱۲۰ نفر رسید.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۸۰۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۸۵ نفر از آنان بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۲۶۰ نفر رسید.

در۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۷ هزار و ۱۷۳ نفر رسید.

تا کنون ۵ میلیون ۵۸۸ هزار و ۵۴۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سه هزار و ۷۱۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین تا کنون ۳۶ میلیون و ۱۶۷ هزار و ۱۵۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

تا کنون ۵۴ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۷۲۸ نفر دُز اول، ۳۸ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۲۹۷ نفر دُز دوم و ۱۴۹ هزار و ۵۹۲ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۹۳ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۶۱۷ دُز رسید.

در شبانه روز گذشته نیز ۸۸۴ هزار و ۸۸۰ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد.

اکنون ۲۹ شهر کشور در وضع قرمز، ۱۱۲ شهر در وضع نارنجی، ۲۲۱ شهر در وضع زرد و ۸۶ شهر در وضع آبی قرار دارند.

به هر روی گرچه روند تلفات روزانه کرونا کاهشی است اما باید گفت، تا رسیدن به ۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰ که رقم تلفات روزانه کرونا ۹۴ نفر بود در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسیناسیون اندکی مانده است.

گرچه خیز ششم کرونا به رغم هشدارها تا کنون و در آبان به وقوع نپیوسته اما به باور کارشناسان هر گونه عادی سازی و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی می تواند طغیان مجدد این ویروس را رقم بزند.

آیت الله رئیسی افزود: اقناع افکار عمومی در موفقیت مقابله باکرونا یک ضرورت است وباید تلاش کرد سطح رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از شیب نزولی به صعودی بازگردد.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۵ مهر نیز گفت:‌ هنوز بابت کروناو پیک ششم آسوده خاطر نیستیم و باید درحالت آماده‌باش بمانیم و امیدوارم با انجام واکسیناسیون سراسری در ماه‌های آینده، در وضع بهتری قرار بگیریم.

بر این اساس کلیدی ترین ابزار دفاعی دربرابر ویروس کرونا وخیز ششم آن،در کنار واکسیناسیون، رعایت پروتکل های بهداشتی است و بدون شک می توان در صورت بروز این خیز، سر به سلامت برد و مانع از تجربه مرگبار خیز پنجم کرونا شد.

ویروس کرونا از اوایل اسفند سال ۹۸ در کشور شیوع یافت و واکسیناسیون سراسری همزمان با ۲۲ بهمن پارسال آغاز شد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری